Neštátni dopravcovia na sieti ŽSR
Na sieti ŽSR majú ku dňu 31. 01. 2005 licenciu na nákladnú dopravu na dráhe tieto spoločnosti. Pretože sa s ich vlakmi budeme iste často stretávať, pripájam zoznam.
USSK - U.S. Steel Košice, sídlo Košice, ZSSK - Železničná spoločnosť Slovensko a. s., sídlo Bratislava, TSS, sídlo Bratislava, SMD (dcérska spoločnosť Slezskomoravská dráha), sídlo Čadca, ŽsKe - Železničné stavby Košice, sídlo Košice, TRSS - Trnavská stavebná spoločnosť, sídlo Trnava, LTE - Logistik a Transport Slovakia, sídlo Bratislava, BRKS - Bratislavská regionálna koľajová spoločnosť, sídlo Bratislava, PSŽ - Prvá slovenská železničná a. s. - sídlo Bratislava, PPS - Prvá prepravná spoločnosť, sídlo Komárno, HBP - Hornonitrinske bane Prievidza, sídlo Prievidza, ELTRA - sídlo Košice, AM Tuning, sídlo Belince, ŽsBA - Železničné stavebníctvo - sídlo Bratislava, ŽDD (dcérska spoločnosť OKD - doprava), sídlo Bratislava, SŽDS - Slovenská železničná dopravná spoločnosť, sídlo Bratislava, Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, sídlo Bratislava.
Ďalší dopravcovia jestvujú na vlečkách podnikov. Je možné, že niektorí z nich si postupne vybavia licenciu aj na sieť ŽSR.
V tejto rubrike je priestor na výmenu informácií o týchto dopravcoch a ich vlakoch.
Podradené diskusné témy
Hele, to výběrko bylo udělané špatně už od základu. Nedávno jsem měl v ruce dokument z Bavorska, na jednu jedinou trať, a ZADÁNÍ mělo přes 50 stran od toho, co, jak kvalitně, jak často má jezdit a co se stane, když ne. RegioJet tohle zná, tak když to MinDop nepožadoval, tak jim to tam šoupli jako dobrovolný bonus.
To výběrko bylo vyhlášené jen jako kvazilegalizace přímého zadání smlouvy ZSSK, ale proč neakceptovat druhou nabídku, když je taky na stole? Mít po ruce kompletní zadání, hodím to doma trojici právníků a myslím, že by to shledali v souladu se zákony.
a hodnotiť niekoho aký je úžasný tu na rozdiel od niekolkých diskutujúcich si počkám až skutočne prevedie do praxe čo vykrikuje,,,,zatial dosť rozpačito keď sa dopredu klame o závratnej rýchlosti oproti tomuto GVD ...mám právo pochybovať že splní ciel o trojnásobnom náraste počtu cestujúcich lebo tomuto cielu chýba základné rýchlosť...nemôže byť nosným dopravným systemom pomalá jednokolajná trať....
1. Štát je 100% akcionár ZSSK, takže za stav aký v ZSSK panuje je zodpovedný jedine štát, a ak štát poukazuje na nekonkurencieschopnosť ZSSK mal by ju okamžite riešiť,
2. viacerí si tu predstavujú, že dopravca je ten, ktorý by mal pri VVZ rozhodovať o forme dopravnej obsluhy (tu 1h takt, tu 2h, tu 3 spoje denne), omyl za toto by mal byť zodpovedný objednávateľ VVZ,
3. proti príchodu konkurencie tu nie je nikto, viacerým ale vadí systém akým prichádza,
4. 25% vyťaženie vlakov, len pre zaujímavosť 100% vyťaženie je v prípade, ak ide každý vlak z východzej zastávky plný a nácestných zastávkach vystupuje a nastupuje vždy toľko isto ľudí. Toto je reálne nedosiahnuteľné číslo, resp. dosiahnuteľné len v prípade, ak neodveziete všetkých záujemcov. Ďalej v prípade prímestskej dopravy je úplne bežný stav typu ráno do mesta a poobede z mesta, ciže viac než 50 % nemáte šancu dosiahnuť (kvôli prázdnym obratom a faktu, že ľudia pristupujú postupne). Takže s podobnými číslami veľký pozor.
5. ZSSK si nemôže dovoliť bezdôvodne zvýšiť počet vlakov niekde na úkor iného regiónu, pretože jej to platná ZVVZ zakazuje a jej to 100% akcionár nedovolí,
6. viacerí kritizujú Česko a vyzdvihujú Slovensko, že už pustilo súkromníka, lenže celkový efekt tohto súkromníka bude na Slovensku horší, než česká súčasnosť s ČD (dotácia súkromníka v SR >> dotácia ČD),
7. prínos súkromného dopravcu by mal byť v tom, že vytvorí konkurenčné prostredie, nie že on sám bude spasiteľom VHD. T.j. umožní znížiť cenu, resp. zvýšiť kvalitu na presne definovanom balíku tratí alebo výkonov.
Všech liberálních zemích je běžné, že kontrakt může dostat i nově založený dopravce. A "národním" dopravcům nemusí dokazovat nic. Třeba v ČR jsou podmínky Drážního úřadu jasné:
– musí mít v managementu lidi s dopravním vzděláním
– musí být pojištěný
– musí prokázat ekonomickou sílu na to, aby mohl jezdit projekt, kvůli kterému žádá o licenci dopravce
RegioJet všechno toto splnil, takže ergo dokázal, že je plnohodnotný dopravce. Nad rámec toho si tu odjezdil nějaké demo vlaky, na Děčínsku provozoval pro obce dopravu v závazku veřejné služby, takže tady není nic víc co dokazovat.
Dotace – pokud je ekonomický model chybný a trať bude prodělečná, zaplatí to podle smlouvy ze svého. Pokud se naopak stane zázrak a bude mít nečekaně vysoké tržby, odvede je MDVRR zpět.
Ďalej výmenou manažmentu ZSSK - dosadiť odborne zdatný manažment, ktorý by musel predložiť projekt rozvoja a fungovania spoločnosti a mať aj akúsi víziu (ktorá tu dlhodobo chýba). Zaviesť v čo najväčšej miere elektronické aukcie a aj tým znížiť náklady na údržbu a prevádzku. Tým by som začal.
Dúfam , že súhlasíš s tým , že o Slovensku a o ZSSK sa toto povedať nedá....
Doteraz bolo dosť priestoru na riešenie a nič sa nezlepšilo!
mne to tiež osobne pripadá, že iba Ty točíš dookola to isté, hm a "druhá strana" točí o čom? Nie tiež stále o tom istom?
Nechcem tvrdiť, že som nejaký odborník na danú problematiku, no nedá mi spýtať sa: Tie tzv. západné krajiny (resp. väčšina), ktoré budujú tú demokraciu už nejaký ten "piatok" navyše majú silných národných dopravcov a súkromníkom "púšťajú" tak 7 -10%. A asi vedia prečo to robia.Tak prečo by sme zase chceli byť pápežskejší než pápež.?
Myslím, že táto debata nie je o tom, že súkromný prepravca niekomu vadí len preto, že je súkromný. A ani to nie je kritika RegioJet-u, ale skôr ministerstva.
Všetky tie veci, ktoré na tlačovke spomínal Figeľ sa dali a dajú riešiť aj bez súkromného prepravcu:
- bratislavská integrovaná doprava - súčasný nefunkčný stav nie je vizitkou ZSSK, ale dlhodobej neschopnosti predstaviteľov mesta Bratislava a Brat. samospr. kraja, ako hlavných koordinátorov BID.
- nedostatok moderných jednotiek - je výsledkom zlej politiky rezortu dopravy, ktorá dlhodobo preferuje investície do diaľnic a cestnej infraštruktúry, zatiaľ čo železničná doprava dlhodobo trpí nedostatkom financií. Stačí sa pozrieť do Rakúska, aké vlaky tam jazdia na regionálnych spojoch - a väčšina z nich bola kúpená nie z prostriekov OeBB, ale zo štátnej dotácie.
Ak by štát schválil ZSSK nákup 9 ks 861 cez eurofondy a tieto jednotky by boli nasadené na trať BA-KN, úspora nákladov na vlkm by bola prinajmenšom tých 16% (a veľmi pravdepodobne aj viac, keďže túto cenu navrhol súkromník, ktorému stačilo "byť len o niečo lacnejší" než ZSSK). A ten zisk resp. usporené peniaze, mohli ísť ZSSK na rozvoj mobilného parku, trebárs aj na financovanie tých jednotiek.
Čo sa týka provízneho predaja lístkov v pokladniach ZSSK na spoje RegioJet - bežná komerčná provízia, ktorú dáva aj ZSSK svojim províznym predajcom, je cca 25%. Tak som veľmi zvedavý, či RegioJet investuje do vybudovania siete vlastných pokladní, alebo si už u Figeľa vydupal, že ZSSK bude lístky na RegioJet predávať s nejakou symbolickou províziou.
Lebo aj prevádzka predajných miest niečo stojí. Potom sa to ľahko RegioJetu znižujú náklady, keď niektoré položky, ktoré ZSSK platiť musí, oni platiť nemusia.
RJ to že to dokáže bude musieť ešte len ukázať....ako dokáže naplniť svoje predsavzatia...zatial je to len o žvanení......