ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
Aktuálne foto toho čo sa deje von (fasádne tabličky sa už ocapávajú aj zo strany koľajiska) a vnútri (montáž nových pohyblivých schodísk)...
V súvislosti s fotografiou druhou sa mi tisne na jazyk otázka. Síce ma už po tom všetkom, čo sa v Poprade za posledné roky udialo, určite neprekvapí odpoveď, ale už len z princípu sa pýtam:
Maťko, na kieho frasa sa vyhodili a vymieňajú aj tie relatívne nové schodiská na pravej strane? Alebo inak, to ak sa vedelo, že sa budú pri oprave budovy všetky meniť, oplatilo sa tam vtedy dávať na tie dva-tri roky nové?
Keď sme už pri tých závadách a reklamáciách popradnskej stanice, prvý perón približne v mieste podchodu poklesol o cca 5, možno až 10 cm. "Húsenková dráha" je viditeľná aj voľným okom z druhého nástupišťa. Dá sa to všimnúť aj z prvého perónu od budovy, keď si na prechádzajúcom vlaku všímaš výšku posladného schodíku od nástupnej hrany... Ak ste to ešte nereklamovali, tak je najvyšší čas tak urobiť, lebo pokles nemusí ostať pri 5 cm a už takto to vyzerá dosť divne - akoby sme na Slovensku nevedeli postaviť rovný perón...
Obklady sú samozrejme úplne iné ako pôvodne prezentoval projektant, uvidíme čo sú zač. Vopred nezatracujem, čas a vagabundi ukážu. Je to nejaká keramika, ťažká, tvrdá a relatívne krehká. Detaily sa ani mne veľmi nepáčia - viď ten roh na treťom obrázku. Materiál som nevypátral, na palete je napísané toto:
na to blízke stretnutie tretieho druhu by bol ideálny utorok (vo štvrtok som už cestujúcim na ČD)
Tak to si trafil klinec ale tentokrát po vlastnej hlave!
Však ja viem, neboj, mal som s GG-1 na zácviku tu česť oprobovať si s novou partou aj predtým so starou.
Ale naši, vaši, choď s tým dofrasa... sme v prvom rade hádam jedna železnica, ja som ju tak na firmičky nepodelil, ani som toto nevymyslel, ani s Cargo chlapmi pod jednou strechou nebývam.
Rešpektujem, sere vás, že ste prišli o ľudí, ako stanica "o body", ale ver, že ja z toho tiež radosť nemám.
Nuž ale ako píšeš, naučíme sa.
trošku chýba profesionalita ŽSR posunovačov
Tak to si trafil klinec ale tentokrát po vlastnej hlave! Od 1.7. t.r. si vykonávate posun v Poprade sami! Ale ja sa nebojím, naučíte sa to.... Posunovač ŽSR je v stanici len jeden a stará sa len o osobné súpravy.
Vihorlat,
v deme to funguje bezchybne. A dokonca aj v skutočnosti, spravíš to stokrát a nič sa nedeje ale stoprvýkrát to klakne.
No tě pic, ako hovorí klasik. Sranda prvá je tá, že v záverovej tabuľke žiadne cesty nechýbajú, pretože ak chcem robiť úvrať (zmenu smeru jazdy posunujúceho dielu) pri Se 6 resp. Se 15, musím vždy voliť koniec posunových ciest za poslednou výhybkou, za Se x a Lc10a ako píšeš, pretože zariadenie musí vedieť v akej polohe majú byť aj tieto výhybky pretože nevie kde sa bude robiť úvrať. Takže žiadna Tvoja culpa! Posunujúci diel ale celú tú cestu neprejde, pretože kvoli uskutočneniu úvrate zastaví už pri Se 6 resp. Se 15. Po zastavení postavím Se 6 resp. Se 15 na potrebnú koľaj a keď dôjde k uvoľneniu úsekov pred úvraťovým Se (neprejdenej časti prvej cesty), samočinne sa zruší záver týchto neprejdených úsekov prvej cesty. Sranda druhá je tá, že teraz pred pár minútkami som si toto nasimuloval na Demo ESe Popradu a funguje to... Sranda na tej našej železnici...
Zas musím objektívne pochváliť, nerobí sa v tom Poprade nejak zle, trošku chýba profesionalita ŽSR posunovačov, s našími nešťastníkmi sa nalietame aj trikrát hore dolu, kým sa s vagónom trafíme, kde chceme.. , ale zas aj tie zriaďovačky sú prínos, registrácia rádiotelefónnej komunikácie môže potopiť ale aj veľmi pomôcť, trochu mi ešte niekedy budeš musieť objasniť, čo by sa stalo, ak by sme pýtali iba tzv. "prvý stupeň" a zmenili smer posunu v úrovni návestidla.
Čas plynie rýchlejšie ako sa zdá... Nie dva-tri roky, tuším nejakých sedem - osem! Zistím presnejšie, dám vedieť. V tom čase sme samozrejme ani nesnívali o nejakej generálke budovy, ktorá sa deje teraz.
V každom prípade s nimi boli problémy už od začiatku. Boli to totiž eskalátory vnútorného vyhotovenia a teda veľmi citlivé na kamienky a iný bordel na topánkach prevážaného substrátu... Zo začiatku viac stáli ako chodili a aj teraz, teda do mája tohto roku sa opravovali zhruba každé dva-tri mesiace. A všetko len kôli kamienkom. Tiež si myslím, že ich nemuseli zrovna rozpáliť, a že by ešte akú takú službu niekomu poskytli, otázne je, či by to bolo ekonomické.... neviem. V každom prípade pri iných absurdnostiach tejto stavby ma výmena tých dvoch otisov vôbec netrápi.
Skôr ma do vývrtky privádza diera pred verejnými WC, kde budú ďaľšie dva mikroeskalátory na 1.nástupište. Na celom Slovensku ich dokopy toľko nemáme ako v Poprade....