ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
Fíííha...
A tie spínače spoľahlivo zopne slon, treba dodať.
Bo ak ide viacero ľudí (trebárs od rýchlika) z druhého nástupiska hore do prestupovej haly a X-tý človek šlapne na ten spínač, schody majú dosť silnú tendenciu v polovici sa zastaviť, pričom zvyšok treba došlapať pešo.
A to sa deje už dlhodobo.
http://korzar.sme.sk/c/5100831/popradsku-stanicu-planuju-dokoncit-v-januari.html
prajem prijemne citanie
alebo niekde na luke ked by uz stala len priviest k nej kolajnice
Uff... to mi ani nehovor!
Pri tom mojom odhade plynutia času teda skončím na penzii skôr ako sa nazdám..
Ale vážne, oukej, zdalo sa mi to fakt iba toť prednedávnom...
Akokoľvek, akceptujem Tvoje vysvetlenie, ak bol s nimi taký problém, dobre im tak... nech si večne odpočívajú v eskalátoriom nebíčku, koťuhy jedny nespoľahlivé!
No a k tomu ostatnému čo dodať..?
Fakt sa "teším" na tie dva nové prírastky pri budároch...
Lepšie by tam možno bolo s ohľadom na prevýšenie miesto pohyblivých schodov dať tie pohyblivé šikmé chodníky, aké teraz majú v Prahe na hlaváku alebo vo Viedni.
A v opačnom smere tobogány. S odbočkou do AquaCity.
Každopádne, keď budeme taká eskalátorová veľmoc, mali by ste pomýšľať hádam aj o zmene názvu stanice na "Poprad-Eskalátory".