ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
Radšej mohol podľa neho viac zadotovať správcu železničných tratí, ktorému by tým umožnil znížiť poplatky za používanie železníc pre všetky dopravné firmy.
A teda ŽSR... To povedal obchodný riaditeľ Slovenskej železničnej dopravnej spoločnosti.
V každom prípade sa nad týmto, v každom prípade aj podľa mňa správnym názorom musím pousmiať. Takto to fungovať ešte dlho nebude... škoda. Sme na Slovensku... zvyknite si...
http://hnonline.sk/nazory/c1-39483350-slovensky-vlak-ujde-aj-ficovi
ŽSR už do majetku mesta Poprad investovali!!! Ako?
Z južnej strany budovy sa vybudovali parkovacie miesta a storočný rozbitý asfalt na ploche cca 800 m2 nahradili zámkovou dlažbou. Všetko na pozemku mesta.
Čo urobilo mesto?
Povolilo tam vjazd automobilom, stánie a vyhradilo miesta taxíkom.
Čo urobilo vedenie stanice?
Požiadalo mesto o zrušenie parkovacích miest a zakázanie vjazdu všetkým vozidlám bez výnimky.
Čo urobilo mesto?
Vyjadrilo sa, že o využití svojich pozemkov bude rozhodovať samo.
Čo urobili taxíky a iné vozidlá?
Vyvrátili dopravné značenie, poškodili dlažbu, zničili dažďové rošty a mramorové obklady točitých schodísk.
Čo máme robiť ďalej?
V praxi samozrejme mesto môže mať legitímny záujem investovať aj do obnovy žel. stanice, hoci mu stanica nepatrí, ak tým napr. sleduje vlastný záujem skvalitniť dopravu pre vlastných obyvateľov alebo podporiť cestovný ruch. Mmch. na rozdiel od ŽSR, ktoré zo zákona nemôžu investovať do cudzieho majetku, mesto alebo obec takúto možnosť v princípe má.
zjavne si v myslení obmedzený expert ty! ale to nič, veď pracuješ na žsr, takže nemôžeš vytŕčať z radu, že?
netvrdím, že žsr ma niečo darovať mestu poprad.
písal som, že mesto poprad nemá čo prispievať na obnovu žst. poprad, keď je to majetok žsr - čo bolo mojou reakciou na metalov príspevok.
tak to je snad vtip! preco by malo mesto pomoct pri modernizacii budovy??? ZSR ma prachov az az, ale minaju sa na pochybne tendre, vysoke platy ludi, co nic nerobia a na velku prezamestnanost
žsr je samo o sebe jeden veľký tunel. veď si všimnite, že nikto z vedenia sa netlačí z funkcie, za málo roboty veľa peňazí...
v meste vrútky ma žsr X majetku - parky, budovy a pod. mesto už niekoľko rokov chce riešiť zdevastované parky a navrhlo aj odkúpenie. a výsledok? žsr je neschopný štátny moloch, čo si nevidí na koniec nosa. a takto sa správa žsr ku všetkým neželezničiarom. je to vlastne modrá banda, ktorá nikdy neprešla k zdravému rozumu
v živote by som žsr nedaroval niečo zadarmo.
Bo ja osobne nezabudnem na jeho volebný program, kde jedným z hlavných bodov bola modernizácia a rozvoj dopravnej infraštruktúry plus hromadnej dopravy, AS, ŽST a letiska.