ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
http://www.vlaky.net/upload/trate/objekty/prilohy/001095-schema-ZST.pdf
Nové foto 23.5.2010
Nazvime veci pravými menami: pod lavičkami, okolo stien a v kvetináčoch chcanky, za rohmi v chodbičkách naložený "substrát". To celé korunované tou pravou arómou, skoro nad ránom biologickou, neskôr po ránu, po nástupe firmy "na nezaplatenie", chlórovou...
Ach jo... to sú asi tie sociálne podniky....
Nešlo by presnejšie špecifikovať to miesto s prasknutým obkladom? Ja som to nenašiel...
ostatní... ad:určite v tom bude nejaký háčik
To si píšte, že háčik... aj Jánošík by sa divil takému háku. Sme na Slovensku a štandartné a zdravé ekonomicko - hospodárske pravidlá tu nefungujú... aspoň nie v trojuholníku "štátny rozpočet - štátna firma - súkromná firma".... By ste sa divili....
Ruky by som im dolámal. Tá firma by si u mňa viac neškrtla. Len krútim hlavou.
1. Že nám ostala fúga medzi rámom okna a obkladom? To si nikto nevšimne...
2. Ešteže sme stropy vypieskovali a opatrili antikoróznym náterom...
3. .... strechy opravili, okná vymenili a po pol roku to vyzerá takto...
máš ju v pošte...