ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
ale nieeeee
čo sa týka flóry, vrany hniezdia iba na listnatých stromoch, tak treba nechať iba zelené smreky, jedle, borovice, smrekovce a iné pichľavé nahosemenné rastliny
To akože potom odporúčaš všetky stromy v meste vyrúbať? Lebo vrany máme už aj v centre, nasťahovali sa k nám na sídlisko do materskej škôlky...
Ako hovorím, potom celé mesto vyrúbať.
Ty si teda ale milovník prírody...
Jasné splinter, park so spílenými stromami už zato vyzerá úžasne!
Inak u nás sa tomu potom hovorí lúka. Ak tam nechajú pne, tak rúbanisko.
Popradský magistrát zabil dve muchy jednou ranou :
1. Občanov uchráni pred obsratím...
2. Toľko diskutované čistenie za striech nebude nutné, pretože "mocnosť" použitej konštrukcie unesie tony hov.... Asi sa inšpirovali na staničných perónoch....
Radosť oddychovať (čaať na vlak) v takom parku...
Modernizácia ŽST Poprad-Tatry - II. etapa
Stavebné objekty:
SO 302 Staničná budova – halová časť (H)
Navrhovaná modernizácia halovej časti staničnej budovy bude pozostávať z týchto stavebných úprav: Podľa nového dispozičného riešenia sa vykoná vybúranie jestvujúcich stavebných konštrukcií a vybudujú sa nové deliace konštrukcie – priečky a s tým súvisiace ostatné stavebné úpravy, kovové a betónové konštrukcie. Zateplenie fasády, výmeny okenných a dverných výplní, výmena hydroizolácie strešnej konštrukcie a jej zateplenia, výmena nášľapných podlahovín a dlažieb, úprava povrchu stien a podhľadov stropu, vybudovanie vnútorných rozvodov inštalácií (vodovod, kanalizácia, elektroinštalácia, plynoinštalácia, ústredné vykurovanie, vzduchotechnika, slaboprúdové rozvody do kancelárskych priestorov vrátane štrukturovanej kabeláže a ostatné doplnkové práca HSV a PSV. Ďalej výmena starých eskalátorov za nové (E1, E2, E3, E4) a doplnenie dvoch nových eskalátorov (E5, E6), oznamovacie a rozhlasové zariadenie, štruktúrovaná kabeláž, hodinové zariadenie, informačné zariadenie doplniť kamerový systém, EPS a poplachový systém narušenia (PSN). Do odbavovacej haly ústia prepážky z osobných pokladníc, zákazníckeho centra, úschovne pre príjem príručných batožín s tým, že sa doporučujú umiestniť aj automatické úschovne pre príručnú batožinu. V hale sa nachádzajú hygienické zariadenia pre cestujúcich.
Údaje o objekte:
Špičková frekvencia cestujúcich........................2000 cest./hod.
Počet podlaží (1.PP, 1.NP, 2.NP, 3.NP, 4.NP)........5 podlaží
Zastavaná plocha objektu...............................1096 m²
Obostavaný priestor objektu............................17636 m²
Príchod a odchod cestujúcich je z predstaničného priestranstva, ktoré je napojené na verejný dopravný systém a MHD. Bezbariérový prístup pre osoby s obmedzenou možnosťou pohybu a orientácie je riešený novým podchodom s nábehovou rampou, resp. s osobnými výťahmi s napojením na každé nástupisko, podlažie staničnej budovy a prestupovú halu TEŽ, ktorých zariadenie bolo vybudované v rámci výstavby podchodov a nástupísk v rokoch 2006-2007.
SO 301 Staničná budova – reštauračná časť (R)
SO 303 Staničná budova – dopravná časť (D)
SO 304 Staničná budova – administratívna časť (A)
SO 305 Staničná budova – podchod od parku (P)
Pre stavebné objekty: SO 301, SO 303, SO 304 a SO 305 sa súčasne vybuduje jednotný zabezpečovací systém obvodového muriva s povrchovou úpravou rovnakého prevedenia ako sa navrhuje pre SO 302. Ďalej sa jedná o výmenu všetkých okien, vstupných dverí a zasklených stien. Súčasne sa vykoná na uvedených stavebných objektoch oprava strechy so zateplením plášťa – strešnej hydroizolačnej krytiny.
SO 316.1 : Areálový vodovod – preložka úžitkového vodovodu
Projekt rieši preložku existujúceho cca 80.-ročného vodovodu z oceľového potrubia DN 150, ktorý je v nevyhovujúcom technickom stave. Trasa vodovodu prechádza koľajiskom žst. Poprad-Tatry. Preložka bude realizovaná z tlakového potrubia PVC ,DN 160, dĺ. cca 600,-m. Preložka začína napojením na existujúce prívodné potrubie DN 150 z vodojemu. Križovanie koľají je navrhované bezvýkopovou technológiou - pneumatickým pretláčaním oceľovej rúry DN 400, ktorá bude plniť funkciu chráničky, ktorá sa ukončí v armatúrových šachtách.
Prevádzkové súbory:
PS 201 Rozhlasové zariadenie
Ozvučenie kancelárskych a zasadacích miestností v administratívnej a reštauračnej časti sa zabezpečí vnútornými reproduktormi. V halovej časti sa vykoná výmena piatich reprostĺpov za reprostĺpy so zabudovanými regulátormi hlasitosti. V dopravnej časti na 3. NP v oznamovacej miestnosti sa navrhuje stojan rack 19/42 U pre umiestnenie oznamovacieho zariadenia.
PS 202 Oznamovacie zari
Aktualizuj deštrukčné činnosti