ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
Čo sa týka absencie Popradu v zozname, treba sa na to dívať aj tak, že tento projekt revitalizácie sa vymyslel kvôli tomu, aby sa našiel ďalší zdroj financovania rekonštrukcie žel staníc. Na Poprad už boli odklepnuté peniaze z iných fondov (reko nástupíšť, budovy), prestupová hala bude zrejme z rovnakých peňazí (ŽSR resp. štátny rozpočet).
Ideou projektu revitalizácie je, aby súkromný kapitál zafinancoval aj obnovu stanice, teda v prípade Popradu by to nemalo veľký zmysel, keď tam už finančné zdroje na väčšinu rekonštrukčných prác boli určené, resp. časť sa už spravila. Revitalizovať takýmto spôsobom má teda logicky zmysel stanicu, ktorá je najviac "rozpadnutá", kam treba najviac peňazí + je na výhodnom mieste.
Co to presne zahrna? Ide o rekonstrukciu stanicnych budov, kolajiska, nastupist?
Co sa tyka stanice Prievidza - ako sviatocny domaci by som mal par dovodov, preco ju vybrali:
1. Najpodstatnejsi - Fico pochadza z Topolcian a ked uz chce stavat dialnicu medzi Nitrou a Hradistom, preco by nepomohol pribuznym z Prievidze? Navyse mam pocit, ze pri poslednej navsteve Prievidze si s Bodnarom celkom potykali (dovod, preco Fico schvalil aj urychlenie vystavby R2, pripojenie na obchvat, ktory dnes konci v poli a podobne veci, ktore su este aj na rozdiel od zvysku Slovenska mozne len v najvacsej diere)
A teraz by som pridal par objektivnych dovodov, preco by som sa ja osobne pozrel na tuto stanicu blizsie:
2. Fakt je, ze na tejto stanici sa stale kuri kachlami na drevo (dopravna kancelaria), vstupna hala pripomina casy prvej svetovej vojny, prilahla autobusova stanica proti tomu posobi ako casova brana z inej dimenzie... Budova zeleznicnej stanice je naozaj nieco, co sem bolo prepravene z minulosti a ponechane tak, ako to bolo postavene.
3. Zeleznicni maju v jednom kuse problemy s ludmi, ktori prichadzaju napr. od stareho sidliska a prechadzaju cez priecestie prave tam, kde je to zakazane (a sam viem, ze napriklad toto je zakazane iba na strane od stanice, ale nie od strany depa, t.j. ku 6.kolaji odkial odchadzaju rychliky na Blavu, ale aj osobaky na NZ je uplne idealne prejst cez depo - je to minimalne o 150-200 metrov kratsie - a policajti mi nic nemozu)
4. Neskutocne a neopakovatelne priecestie s krizovou vyhybkou ZA cestou, t.j. ak je potrebne presunut vlak na druhu skupinu kolaji, zavory dole, zapchy na Bojnickej Ceste (piatok poobede napriklad). Tu by sa ako sol hodilo mimourovnove krizenie.
5. Nekryte nastupistia - tu, ak mam porovnat Prievidzu s ostatnymi stanicami, ktore boli vybrate do programu revitalizacie, nie je o com. Ak uvazim aj dalsie stanice, tak 1. vsetky stanice, ktore su na tom podobne na trase BA-ZA-KE, tymto prejdu pocas rekonstrukcie koridoru. 2. zostavaju este dve vacsie mesta na Slovensku, ktore nemaju peronizaciu - Nitra a Martin. Taka Nitra by revitalizaciu potrebovala, Fico asi Nitru nema velmi v laske. Nuz co.
V kazdom pripade vidiet akukolvek pozitivnu cinnost v Prievidzi bude zazitok, ked niekedy pojdem pozriet na vikend.
Samozrejme súhlasím, že "revitalizovať by si zaslúžili aj iné stanice, ja som len reagoval na ten "zapadákov".
Bratislava - Nové Mesto
Bratislava - Filiálka
Trančín
Žilina
Prievidza - to čumíte
Košice
Tipnem si: Žilina, Bratislava hl. st., Nové Zámky, Trenčín, Trnava ?
Slávny príbeh o revitalizácii staníc na sieti ŽSR je na svete. Medzi 6 vybraných železničných staníc sa Poprad napriek sľubom generálneho riaditeľa (bývalého) nedostal...
Takže i naďalej budú 3/4 budovy chátrať a postupne sa zvnútra rozpadať, zamestnanci budú dýchať bordel z azbestových podhľadov a my sa budeme denne modliť, aby prestupová hala nespadla a okná a múry aby padali pomedzi cestujúcich, tak ako tomu bolo s konskou dávkou šťastia doteraz, a nie na ich hlavy... Hoci rád by som tú svoju obetoval, len aby sa nejaké kompetentné zobudili... alebo padli....
súhlas, bez všetkého... Ale to, čo uvádzaš, sú dôvody na komplexnú rekonštrukciu, nie na revitalizáciu. Totálne absurdný kameň je filiálka... čo tam chceme zrevitalizovať ? Ten bordel a svinstvo... Komisia si zdá sa, mýli pojmy s dojmami...
Bez debaty súhlasím so Žilinou, Trenčínom ale Košice sú tiež skôr prípad pre totálnu rekonštrukciu...
No čo už narobíme... páni sa bavia...