749/751/752
Myslím si, že táto téma tu tiež dosť chýbala. Rušne radu 751 (ex. T478.1) sú podľa mňa fakt nádherné stroje, ktoré sú dnes nenahraditeľné v ťažkej nákladnej doprave na neelektrifikovaných tratiach ŽSR.
TAx: Kup si x 1000 lokomotiv a urob si z nich umelecke diela a vrazaj prachy do toho ze budes pouzivat x druhov farieb, budes vyrabat vseliake narocne linky a podobne. A nikto ti do toho nebude moct kecat, lebo to budu tvoje masinky.
Na jednej strane tu ludia ryju do ZSSK, ze tam a tam by mohla usetrit a ked uz za sociku bola snaha nejake korunky usetrit, tak zase sa to niektorim nepaci.
A ze bol vtedy socializmus ber ako fakt, nic to na tom nezmeni. Preco myslis, ze MAV ma vsetky loko modre a uz tam davno nie je socializmus + x krajin co tu Zdeněk vymenoval.
Slušivý firemný náter je jedna vec, a odporný unifikovaný náter je vec druhá. Pozri si napríklad Atlas vozidiel ŽM na strane 17, kde je takýto "slušivý" zjednodušený unifikovaný náter prezentovaný s komentárom "prvá zelená obluda v Ústí nad Labem". Ilustračný screen z MSTS je na: http://zelpage.goo.cz/fhavel/obrazky2/de4692042.jpg Ďalšia "nádhera", laminátka S499.1002 v skúšobnom unifikovanom nátere prezentovaná ako addon do MSTS: http://zelpage.goo.cz/fhavel/obrazky4/dcsds4991002.jpg takisto nepotrebuje komentár. Nuž a takýchto príkladov by sme našli oveľa viac ... škoda napríklad, že banán 150/E499.2 nebol natretý v nátere typu "zelená obluda", alebo taká gorila 350/ES499.0 v nátere "modré z neba", bez toho žltého pruhu, fakt, večná škoda.
Ale vráťme sa k bertám, tá 751.201-5 je fakt hnusná a ja naozaj nevidím v tom nič iné, než nostalgiu za starým "zjednodušeným unifikovaným náterom" I. typu.
ad Tax:
Máš nepochybně pravdu. Lze snad jen dodat, že "choré a agresívne" režimy buržoazní v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii a dalších zemích ničili a ničí záměry tamních výtvarníků prosazováním firemních nátěrů svých železničních dopravců.
Ako Zbyněk správne uviedol, tak červená určite nesúvisela s komunistami. Išlo len o zjednotenie náterov pre odlíšenie trakcií a zníženie počtu používaných farieb a tým aj zjednodušenie/zlacnenie lakovania/oprav lakov na HDV.
passion: Sergeje boli napr. do Poľska dodávané zelené.
ad passion:
Vím, že to až tak nemyslíš, ale přece jen... Já bych neviděl původ červené barvy některých hnacích vozidel ČSD zrovna v rovině ideologické. Stačí se podívat třeba na barvy ÖBB nebo DB. Pokud jde o výstražný pruh, ani ten nebyl a není nic až tak vyjímečného ve světě. Byly různé pokusy, jak zviditelnit hnací vozidla. Např. u portugalských železnic CP se používaly šikmé bílé nebo jinak kontrastní pruhy po celém čele, žlutý pruh typu ČSD používají v Nizozemí (např. společnost ACTS), obdobně některá vozidla SNCB v Belgii. Těch příkladů by byla celá řada.
ad Rasto:
To "škrata" si si mohol odpustiť. Podľa mňa je to najkrajší náter, ktorý kedy bol na "cecaňách".
ad laminatka:
Ono je to v pohode, keďže jazdí za "Batrosom" 498.104 (teda jazdila) na požiarnych vlakoch a to logo z diaľky splýva s tou červenou farbou a nie je tak na fotografiách tak vidno.
ad Tax:
Abych trochu otupil asi nevhodný sarkasmus mého předchozího příspěvku:
Nepopírám, že návrhy barevného pojednání nových lokomotiv (v našem případě) z ČKD měly svou výraznou estetickou hodnotu. Mnohdy nešlo jen o prototypy, ale také o unikátní nátěry vozidel určených k prezentaci na mezinárodních veletrzích a výstavách. Stejně hodnotně mohly a měly být (a možná i původně byly) zpracovány návrhy barevného řešení unifikovaného, které je skutečně naprosto běžné u většiny železničních dopravců. Tento význam nátěrů vozidel (nejen hnacích) je v současné době posilován v souvislosti s postupující liberalizací železniční sítě Evropy. Problémem je pak najít takové řešení firemního nátěru, aby měl pokud možno stejný estetický efekt na vozidlech různých typů. Proto, jak se zdá, vítězí barevná řešení co nejjednodušší (viz třeba právě ÖBB nebo DB).
Největším problémem unifikačních snah u ČSD nebylo snad to, že vůbec vznikly, ale to, že:
1. nebyly dobře připraveny,
2. nikdy nebyly dotaženy do konce,
3. vedení nedokázalo ukáznit pracovníky jednotlivých dep v jejich snahách porušit za každou cenu nařízenou uniformitu - což mnohdy vedlo k vytváření skutečně nevhodných a oko urážejících kreací.
Na závěr přidávám tři různé nátěry "zamračených" ČD. Každý má jiný vkus a může se mu líbit něco jiného.
18.09.04 - Humpolec: výstava vozidel - prototypová "zamračená" 751.001-9
25.09.04 - DKV Ostrava: "zamračená" 751.145-4 na výstavě o Dnu železnice
06.06.98 - Pardubice: 751.372-4 s vlakem od Rosic n.L.