169.001/184.5
Diskuze o lokomotivach rady 169/184.
________________________________________________________
Rušeň 169.001 (85E0-ATM) bol vyrobený podnikom Škoda Plzeň v roku 1987 ako prototyp nových vozidiel tretej generácie.
Pôvodné, v tej dobe svetovo ojedinelé, prevedenie s pomalobežnými motormi priamo na nápravách sa počas prototypových skúšok neosvedčilo kvôli nízkemu záberovému momentu a s tým súvisiacimi ťažkosťami pri pohýňaní.
Po dosadení alternatívnych podvozkov s rýchlobežnými motormi a prevodovkami sa tento jeden problém odstránil, no rušeň stratil hlavný primát sľubovanej bezúdržbovosti.
Vozidlo do určitej miery vzbudzovalo nedôveru u ČSD, ktoré sa napokon rozhodli pre nákup ďalších sérii (98E, 99E) vtedy už osvedčených rušňov radu 162/163. Stroj 169.001 po páde železnej opony a otvorení západného trhu, predovšetkým s technológiami výkonovej elektroniky, sa stal v tom okamihu, hoc nový, no technicky zastaralý aj po stránke elektrickej.
Počiatkom 90-tych rokov (v ére GTO tyristorov a IGBT štruktúr) bolo už zrejmé, že koncepcia asynchrónného rušňa s prúdovým striedačom a impulzovým meničom (ktorú si vyžiadala s ohľadom na použitie klasických tyristorov) bola slepou uličkou vývoja, preto rušeň (najmä po elektrickej stránke) nemal a už ani nikdy nebude mať pokračovateľa alebo sériu.
Do histórie československého rušňového priemyslu sa nepochybne navždy zapíše ako unikát s desiatkami patentov na inovačné technické celky, ako jedinečný prototyp rušňov tretej generácie, ale zároveň aj ako ukážka a príklad toho, kde cesta konštrukcie vozidiel s asynchrónnym pohonom neviedla.
Pri neúspešnom pokuse o jeho prestavbu na rad 380 bol rušeň rozložený a dnes sa torzo jeho skrine nachádza v areáli firmy Škoda.
(362.001)
________________________________________________________
Lokomotiva rady 184.5 se provozuji v Sokolovsko - Mostecke panvi, kde jsou tepelne elektrarny Tusimice a Prunerov. Vice o techto lokomotivach napsal Ing. Martin Balkovsky na tema ''Ponorky na kolajniciach''
Fotka lokomoitvy rady 169 je stahla z internetovych stranek http://elektricke.atlaslokomotiv.net/169/index.html
Pokud pojede i zítra, tak u podchodu od kterého jste také z okna fotil očekávejte figurku, která bude číhat na šestikolo.
Ak je tento s odporovou reguláciou, pri nezmenenej rýchlosti, nezmenenom jazdnom stupni a skokovo stúpnutom napätí skokovo stupne aj odoberany prúd. Rušňovodič to vidí na ampermetroch, počuje na zvuku..
Ak má postrk impulzovu reguláciu a rušňovodič má navoleny nejaký pomerny ťah, tak pri náraste napätia v troleji regulátor by sa mal snažiť udržať požadovaný ťah aby jemu odpovedajúci súčin kotvoveho a budúceho prúdu ostal nezmenený. A keďže 363 na postrku jazdia pod svojou trvalou rýchlosťou, pri náraste napätia regulátor zníži iba pomerne otvorenie kovových meničov a tak zachová rovnaký prúd pri plnom budení. Rušňovodič neuvidí na ampermetri nič.
Na rušni s tyristorovo-odporovou reguláciou s diodou nalepenou na boku rušňovodič pri poruche vlakoveho rušňa zatrubi dlhú a dve krátke, opatrne vyjde na sériové stupne aby neprepalil fechralove tyristory s antiparalelne zapojenymi liatinovými diódami, dekalamitkou poriadne premaže rejdove čapy, podloží štartovací BG stýkač a priviaže sa o regál aby nespadol do naštartovanej trakčnej tlmivky.
Sorry, žehlička, to bola iba sranda odo mňa, potom ráno jaj sem prídeš, im to môžeš vysvetliť seriózne.
...ale načo..
http://www.prototypy.cz/zobrobr.php?filename=184pult.jpg
Na číhanie odporúčam: http://www.k-report.net/discus/messages/28/3046.html?1458654147
U mašin s týmto druhom regulácie sa už neuplatňuje určovanie normativu pomocou výkonových čísel, či jak sa to volalo.
Pokiaľ regulačný prvok znáša trvalé znižovať napätie a nedochádza k prekracovaniu menovitých prúdov, tým FiRkam je jedno, jak rýchlo sa vrtia.