ZSSK Cargo - Železničná spoločnost Cargo Slovakia, a.s.
Železničná spoločnost Cargo Slovakia, a.s. - nákladný železničný dopravca.
http://www.zscargo.sk/
Podradené diskusné témy
Si objavil ameriku...
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/595018/
miko007 : No ja neviem o delení toho, že kde si robí údržbu ZSSKC a kde ZSSK, ale hovorí sa, že ZSSK platí za depá a údržu ZSSKC. Otázka : Prečo by malo ZSSK platiť ZSSKC, keď to ide z peňazí cestujúcich? Kedysi sa nafukovali nejakí somári, že je nespravodlivé aby nákladná doprava dotovala osobnú, a opačne to už môže byť? Podľa mňa celé to delenie podniku iba spôsobilo problémy a ulievanie peňazí kade-tade. Uznávam, že turnusy pre nákladnú a osobnú dopravu môžu byť delené aj v rámci jedného podniku "pod jednou strechou", na to sa ale nemuseli tie podniky deliť a nemuselo sa ZSSK sťahovať : Klemensova - Drieňová - Žabotova - Rožňavská, pričom niesom si istý, že či sťahovanie sa zo Žabotovej si nevyžiadalo nejaké "vreckové" za odstúpenie od prenájmu budovy. Keby to bolo všetko na Klemensovej spolu tak by to bolo neporovnateľne ekonomickejšie a aj praktickejšie.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/595013/
rk_kn. V Brunovciach bola 5. manipulačná koľaj zatrolejovaná, vedľa nej nakladacia rampa (sklad) + nakladacia plocha, keď sa nakladala repa tak vozne na nakládku pristavovala žehlička. Ku koncu sa nakladalo už iba drevo a to už bola trolej odtiahnutá a na obsluhu chodili 210+010. Pár fotiek z definitívneho konca.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/594833/
Čo by bolo nespravodlivé napríklad na tom, že ZSSK si spraví údržbu v Košiciach a ZSSK-C si ju bude robiť v Haniske pri Košiciach a Spišskej Novej Vsi? Ďalší príklad RD: bratislava hlavné, vs RD BA-východ... a tak by sa dalo pokračovať po celej SR... Kombinovať turnusy Osobných a nákladných vlakov - to už by ozaj nešlo, si vezmi že by bol ozaj turnus nákladný - osobný a hneď nákladný vlak by prišiel o 3 hodiny neskôr to by sa ľudia aj zbláznili
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/594830/
miki007 : Inak som pozadu, lebo som to moc nesledoval a viac som sa zaujímal o MHD. Ale ako je vlastne možné spravodlivo rozdeliť depá? Podľa mňa nijak. Iba keby mali oba podniky vlastnú nejakú "garáž". Podľa mňa je to zbytočná kopa byrokracie, lebo takto ako rušňovodič si limitovaný tým, že môžeš voziť iba náklad alebo iba osobné vlaky a tak namiesto toho aby si jazdil, tak zbytočne stojíš a tiež HDV majú prestoje, namiesto toho aby jazdili, aj keď jediné čo je u nás na nákladné aj osobné vlaky, tak to je 240,363,736 a možno aj 746 (to neviem na 100%).
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/594826/
miki007 : Práve tá vec s tou údržou ma vytáča, lebo jeden mudrlant a keby len jeden mudrovali, ako nesmú a nemôžu byť spolu ZSSK a ZSSKC, lebo každý prepravuje niečo iné a že nevidí dôvod, prečo by mala nákladná doprava doplácať na osobnú. Ale keď to je opačne, že osobná doprava platí na nákladnú, tak je to v poriadku. Také hysterické záchvaty, že to nemôže byť spolu pod jednou strechou ako podnik mal jeden hulvát čo pracuje v METRANS, ktorý tam robí ako prevádzkový riaditeľ a prokurista. Vraj podľa neho, preto, že je to oddelené na západe, tak to tak musí byť aj u nás a musí to fungovať.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/594823/
Motopol: máš pravdu si pozadu ŽSR je správca infraštruktúry = správca trate. ZSSK a ZSSK-C sú dopravcovia (= vykonávajú dopravu na dráhe vlastnými dopravnými prostreidkami). V depách sa vykonáva údržba dráhových vozidiel (dopravných prostreidkov). Analogicky, komu by teda malo pripadnúť depo (rozumej, miesto na údržbu vozidiel) správcovi infraštruktúry, ktorý sa stará o koľaje alebo dopravcovi, ktorý jazdí s vozidlami? Rozdelenie dep medzi ZSSK-C a ZSSK bolo v dobe delenia hlboko spolitizované a určite neviedlo k efektívnemu výsledku ( ZSSK pripadlo jedine depo Poprad). Pred nedávnom bola snaha napraviť toto rozhodnutie, opätovným prerozdelením majetku medzi ZSSK a ZSSK-C, kde by niektoré depá prešli pod ZSSK. Pozastavil to ale pád vlády, takže uvidíme čo bude v marci. Medzičasom začala ZSSK využívať okrem Popradu aj depo vo Fiľakove. Ďalšia vec že za údržbu ZSSK vs. Cargo platí v konečnom dôsledku štát - takže daňový poplatníci.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/594822/
Som opäť pozadu s informáciami ale v rámci jednej súkromnej debaty ma napadlo : Ako je možné, že ZSSKC už vlastní depá a vykonáva opravy a berie za ne od ZSSK peniaze, keď na počiatku celého delenia sa ZSSK a neskôr ZSSK a ZSSKC delili s tým,že do ich činnosti spadajú iba dopravné služby + si budú niečo robiť vo vlastnej réžií. Čiže prečo nemá opravy vozňov vo vlastnej réžií aj ZSSK, keď to má ZSSKC? Bezírovalo sa na tom, že sa ukáže, že kto vie ako hospodáriť a nakoniec ZSSKC berie od ZSSK peniaze, čo v konečnom dôsledku zaplatí cestujúci? A čo majú čo depá spoločné s činnosťou ZSSKC, keď nehnuteľnosti patria pod ŽSR? Ja už tomuto svinčíku nerozumiem ozaj.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/594808/
V našej stanici je striedavá sústava od roku 1969. Máme 8 man. koľají, v depe je len jedna koľaj s tv, s odpojovačom. V prístave zrušili tv po skončení vozby nákl. vlakov v el. trakcii r. 1995, posun nikdy nebol elektrický.
A všetky tieto manipulačné koľaje, vlečky, odstavné koľaje a prac. miesta sú bez troleja.
A všetky tieto manipulačné koľaje, vlečky, odstavné koľaje a prac. miesta sú bez troleja.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/594792/
.. ak treba tak sa vypne. A nie naopak. Ak treba tak sa zapne.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/594787/
Ad:Motpol vo väčšine prípadov su nakladacie rampy pri manipulačných koľajach,ked sa ide elektrifikovať celá stanica tak sa natiahne trolej aj na manipulačné kolaje,tu žiadne pravidlá niesu,ako som písal pri vykladaní tovaru ak treba tak sa vypne odpojovač, ak je zasielka nadrozmerná prídu trolejári odpojá odpojovač,ked treba odtiahnu trolej, samozrejme predtým zaskratuju miesto nakládky z oboch strán napájania, a žeriav môže pracovať.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/594783/
tak na jednosmerenj sústave sú, prípadne boli nakládkové koľaje zatrolejované. Vo Svite, kde som istý čas pracoval, bola 5. k., manipulačná, zatrolejovaná. Odpojovač bol pred starou dop. kanc. Obsluhoval ju výpravca, mohol bez súhlasu Ed . Problém bol však vyrozumieť žeriavnikov a ostatných prepravcov, ktorí pracovali v okruhu troleja. Nemal som dobrý pocit, keď som zapínal napätie, hoci vyrozumenie mal na starosti voz. disponent / skladník aby nedošlo k úrazu. Niekoľko prípadov sa stalo, ešte v minulosti.
Na striedavej sústave sme nemali manipulačné koľaje a ani vlečky zatrolejované, preto v celej stanici a aj v prístave pracovalo 6 diesel-el. rušňov, žehličky sme nemohli využiť, lebo každá záloha mala v obvode koľaje bez troleja. Aj v prístave, na koľajach kam chodili laminátky pre vlaky boli pod trolejom len špičky koľají a súpravy sme museli so zálohou vždy popoťahovať, aby sa k nim laminátka dostala.
Jednu žehličku sme používali len od r. 1995 do 2011, na zriaď. stanici. Tam nie sú manipulačné koľaje, všetky koľaje sú pod trolejom . Aj Mn vlak ktorý občas odstavoval, alebo priberal vozne, posunoval s elektrikou, ak ju so sebou vozil.
Na striedavej sústave sme nemali manipulačné koľaje a ani vlečky zatrolejované, preto v celej stanici a aj v prístave pracovalo 6 diesel-el. rušňov, žehličky sme nemohli využiť, lebo každá záloha mala v obvode koľaje bez troleja. Aj v prístave, na koľajach kam chodili laminátky pre vlaky boli pod trolejom len špičky koľají a súpravy sme museli so zálohou vždy popoťahovať, aby sa k nim laminátka dostala.
Jednu žehličku sme používali len od r. 1995 do 2011, na zriaď. stanici. Tam nie sú manipulačné koľaje, všetky koľaje sú pod trolejom . Aj Mn vlak ktorý občas odstavoval, alebo priberal vozne, posunoval s elektrikou, ak ju so sebou vozil.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/594764/
žehlička : Už tomu chápem. Niekde som videl koľaje kde sa nakladalo zatrolejované, avšak nepoznám nejaké pravidlá, že kedy môže byť taká koľaj elektrifikovaná a kedy nie, keďže tipujem, že aj na to sú určité pravidlá, že ak sa nakladá taký alebo onaký tovar, tak sa to trolejovať nebude, resp. opačne, že ak je koľaj pod napätím, tak sa nemôže to a to nakladať. Sú vôbec také predpisy?
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/594753/