Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
Skoda ze som nemal fotak, odfotil by som tu superstavbu, idem si podchodom v Leo a co nevidim, krasne zatekal (ani ten samovrah holub sa na to nemohol kukat a nechal sa spresovat)
Miro
A to kde si videl zelená+žltá + 2x zelený "podtržník"
inak stovkou do odbočky sa dá jazdiť aj v Tr.Teplej Niekedy dávnejšie ide po nesprávnej TK náklad z TN a vchádza do TnT na predzvesti zelená na vchodovom zelená a kúsok pred vchodom nastala zmena návest. znaku na 40+volno
fíra bol rád, keď vletel do odbočky 70tkou a nič sa nestalo
A to kde si videl zelená+žltá + 2x zelený "podtržník"
inak stovkou do odbočky sa dá jazdiť aj v Tr.Teplej Niekedy dávnejšie ide po nesprávnej TK náklad z TN a vchádza do Tn na predzvesti zelená na vchodovom zelená a kások pred vchodom nastala zmena návest. znaku na 40+volno
fíra bol rád, keď vletel do odbočky 70tkoua nič sa nestalo
Střední Čechy - Cestování vlakem z Benešova do Prahy se lidem opět zkomplikuje. Rekonstrukce železničního koridoru se posunula na trať Benešov–Čerčany. Od čtvrtka se některých vlaků lidé nedočkají. Začne platit výlukový jízdní řád.
Výluka bude denně od asi devíti hodin ráno do téměř půl čtvrté odpoledne. Dva vlaky nepojedou vůbec, třetí bude vždy opožděný až o dvacet minut. „Důvodem je rekonstrukce kolejí. Místo dvou odřeknutých osobních vlaků budou stavět v Čerčanech dva rychlíky. Autobusová náhrada nebude,“ uvedl mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.
Práce se nyní rozbíhají přímo ve stanici Benešov a v úseku až do Čerčan včetně stanice Senohraby.
Stavba takzvaného čtvrtého železničního koridoru začala před dvěma lety od Strančic do Hostivaře. Lidé jsou tak na výluky téměř zvyklí. „Nejezdím vlakem denně, ale vím, že se tu železnice už dlouho opravuje, a tak je skoro každý vlak zpožděný,“ řekla Monika Hrušková z Benešova. „Rekonstrukce je potřeba, ale hlavně by měli pustit na koleje už nějaké modernější vlaky. Celý život jezdím stejnými vagony,“ doplnila.
Na Pendolino se lidé těší zbytečně
Moderní vlakové soupravy České dráhy slibují. Na rychlovlak Pendolino ale mohou lidé zapomenout.
„Cestující se určitě dočkají většího komfortu. Po rekonstrukci se bude moci jezdit rychleji. Nasadíme nové pantografy. Pendolino se však řídí poptávkou, zavádí se tam, kde by to vedlo k přílivu zákazníků. Na trati Praha–České Budějovice s ním nepočítáme,“ uvedl Ondrůj.
Kromě vyšší rychlosti uvítají cestující i pohodlnější nastupování a vystupování. Všechny stanice a zastávky budou upraveny, postaví se přístřešky, podchody, bezbariérové přístupy a vybudují informační systémy. Lidem, kteří bydlí u trati, se uleví od hluku. Protihlukové stěny vyrostou v Benešově, Mrači, Čerčanech, Čtyřkolech, Senohrabech i Mirošovicích. V plánu je komplexní rekonstrukce stanice Benešov. Bude tu nové kolejiště, nástupiště a bezbariérové přístupy na nástupiště se třemi výtahy.
Rekonstrukce trati Benešov–Čerčany–Strančice navazuje na stavbu Strančice–Hostivař, která stála asi 3,2 miliardy korun. Úsek Benešov– Strančice vyjde na čtyři miliardy. Kompletně má být hotov do tří let.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy)
Ústí nad Orlicí - Koridor budovaný od devadesátých let je již na území Pardubického kraje z největší části hotov. Po letech zpoždění vlaků si nyní cestující užívají rychlejší a pohodlnější jízdu i komfort nových nádraží a opravených nástupišť. Stále však zbývá přeložit trať, a dokončit tak úsek, kde se koleje vinou úzkým údolím Orlice a vlak musí pomocí tunelů překonat hory.
Řešení je několik, žádné ideální. Některé je moc drahé, jiné zase vyvolává řadu protestů obyvatel měst na trati nebo ochránců přírody. Stavba má začít do pěti let a skončit v roce 2015.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj)
Čtyři minuty, které cestující v budoucnu ušetří jízdou ve vlaku mezi Chocní a Ústím nad Orlicí, budou stát šest miliard korun a nezvratný zásah do přírody. Tak se dá zhodnotit připravovaná modernizace zbývající části železničního koridoru v kraji. Stavba ale zároveň přinese podobně rychlé vlakové spojení mezi Pardubicemi a Olomoucí, které dnes umožňuje Pendolino mezi Prahou a Ostravou.
Aby vlaky mohly po koridoru projíždět rychlostí sto šedesát kilometrů v hodině, zbývá narovnat trať u Brandýsa nad Orlicí a zmodernizovat nádraží v Ústí nad Orlicí.
Trať bez zatáček
„Narovnání koridoru v Brandýse nad Orlicí je klíčové. Je to jediný úsek koridoru od Děčína až po Břeclav, kde najdete tak výrazné oblouky na trati, že nutí vlaky výrazně zpomalit,“ říká krajský radní pro oblast dopravy Ivo Toman.
Správa železniční dopravní cesty již v minulých letech zmodernizovala ostatní nevyhovující úseky. Modernizace se však pak uprostřed kraje zastavila: za zastávkou Ústí nad Orlicí město, jedeme-li po trati ve směru z Moravy, a před Brandýsem nad Orlicí při cestě z Prahy. Jde o přibližně patnáctikilometrový úsek trati.
„Naším cílem je odstranit současné omezení rychlosti na osmdesát kilometrů v hodině. Rychlost chceme zvýšit až na sto šedesát kilometrů,“ vysvětluje Miroslav Konečný, náměstek pro dopravní cestu ředitelství Správy železniční dopravní cesty.
Úspora času i energie
Předpokladem záměru je úplná přestavba nádraží v Ústí nad Orlicí a úprava úseku trati mezi Ústím a Chocní, tedy přes Brandýs.
„Nádraží v Ústí nad Orlicí bude ve zcela jiné poloze. Na trati chceme totiž změnit parametry oblouků a tak dosáhnout průjezdu vlaků Ústím rychlostí kolem sto čtyřiceti kilometrů v hodině,“ vysvětluje Konečný. To se má stát mezi lety 2010 až 2012.
Druhá část modernizace bude ještě náročnější. Stavba plánovaná na roky 2012 až 2015 bude podle Konečného stát šest až sedm miliard korun. „Záležet samozřejmě bude na tom, kterou z navrhovaných variant trasy budeme stavět. Náklady ale budou velmi vysoké,“ říká Konečný. Dodává však, že se ušetří energie díky tomu, že vlaky nebudou zpomalovat a zrychlovat. Příjemnější to bude i pro cestující.
Některé z navrhovaných variant trať také podstatně zkracují, takže by se dalo ušetřit i na stavbě.
Investor nyní uvažuje o třech variantách nové podoby trati. Vmateriálech společnosti Sudop Praha, která trať projektuje, jsou prezentovány jako červená, oranžová a zelená varianta. Trať vede velmi úzkým údolím Tiché Orlice a u všech variant se objevují různá pro a proti.
Červená varianta prochází nejblíže současné trati, ale přesto ohrožuje přírodně významnou lokalitu Tiché Orlice.
Oranžová varianta přetíná město v polovině, prochází jeho klidovou zónou, kde je fotbalové hřiště, tábořiště i park s pomníkem Jana Amose Komenského a bludištěm.
Zelená varianta se městu vyhýbá nejvíce. Navrhuje ale nejdelší tunely, tudíž bude nejdražší. O více než kilometr také přesouvá budoucí vlakovou zastávku od současného nádraží.
Investor chce od vedení Brandýsa nad Orlicí vyjádření, ke které z navržených tras se kloní. Zastupitelé o něm budou rozhodovat do konce dubna. „Připravujeme anketu mezi občany, abychom zjistili většinový názor. Zastupitelé pak doporučí tu z variant, která bude pro město nejpřijatelnější. Hlas města má určitou váhu, ale řekl bych, že ne tu rozhodující,“ říká místostarosta Brandýsa Luboš Marek.
Všechny navržené varianty pak čeká posouzení jejich vlivu na životní prostředí.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj)
„Z pohledu evropské dopravy je klíčové trať v Brandýse nad Orlicí narovnat,“ říká krajský radní Ivo Toman. Zdůrazňuje, že jde o jedinou část prvního železničního koridoru, kde oblouky na trati nutí vlaky zpomalovat na 80 kilometrů v hodině.
Lidé v Brandýse se ale obávají zásahu, který to pro město bude znamenat. „Myslíme si, že není možné údolí přetnout koridorem,“ říká Tomáš Hanz ze sdružení SOS Brandýs. To ve městě vzniklo jako reakce na plán přestavby koridoru.
Investor nyní čeká na vyjádření brandýské radnice, pro kterou z navrhovaných variant se rozhodne. Podle místostarosty Luboše Marka si zastupitelé nechají poradit od obyvatel v anketě. „Zastupitelstvo doporučí jednu z variant, která bude pro město nejlepší,“ říká Marek.
Podle radního Tomana je stavba v zájmu kraje: „Budu pracovat na tom, aby se našla i kompromisní varianta. Hlavní je začít projektovat,“ řekl radní.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj)
Djexpres: Veď stanice sa tak aj robia a na zastávke to neplatí??? V čechách sa jazdí 160 aj pri perónoch v stanici a je dobre. Tam je jedna hlavná kolaj priamo pri ostrovnom nástupišti a druhá má svoj vlastný obyčajný perón...