Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
Počnúc dátumom 12 apríla začína nepretržitá výluka 1 TK Veľké Kostoľany-Piešťany a potrvá až do 3.6. Aby toho nebolo málo v tom istom týždni začne aj nepretržitá výluka 1 TK Brúnovce-Nové Mesto nad Váhom tá by mala začať o deň neskôr a trvať by mala do 16.7.
Odborný seminář na téma IV. tranzitní železniční koridor – cesta na jih Evropy uspořádala v Táboře v kongresovém sále hotelu Dvořák v Táboře SŽDC, s. o., jako investor stavby ve spolupráci se zhotovitelem, Sdružením Doubí–Tábor, jehož členy jsou akciové společnosti OHL ŽS, Subterra a Viamont DSP. Vedoucí postavení má OHL ŽS. Tento seminář slavnostně zahájil výstavbu 11,770 km dlouhého úseku mezi Doubím u Tábora a Táborem.
Celý rozsáhlý článek o stavbě najdete na
http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2007/7_13kori.htm
Až o šest minut rychleji budou jezdit vlaky z Prahy do Ostravy díky zmodernizované trati mezi Zábřehem a Krasíkovem na Šumpersku. Optimalizace téměř patnáctikilometrového úseku, který byl slavnostně ukončen ve čtvrtek, trvala bezmála tři roky. Realizace projektu si vyžádala více než 4,3 miliardy korun.
Podle ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Pavla Švagra byl projekt financován jak z prostředků SFDI, tak i Evropské unie. Ta pokryla šedesát procent nákladů z Fondu ISPA a z Fondu soudržnosti.
V úseku ze Zábřehu do Krasíkova došlo ke zlepšení parametrů železniční trati, modernizaci její stavební a technologické části, a tím i ke zvýšení rychlosti a spolehlivosti železniční dopravy. Nyní zde budou moci jezdit vlaky s naklápěcími skříněmi (SC Pendolino) rychlostí až 160 kilometrů za hodinu. Obnovená trať je navíc o téměř 1,7 kilometru kratší než původní.
Vedle modernizace samotné železniční trati byly zrekonstruovány rovněž stanice Hoštejn, Zábřeh na Moravě a zastávka Lupěné. Součástí stavby byly například dvě přeložky trati, vybudování tří nových tunelů i několika protihlukových stěn. Celý úsek má nové trakční vedení a obousměrné traťové zabezpečovací zařízení.
Ke zrychlení železniční dopravy přispěl už začátkem letošního roku modernizovaný úsek mezi Olomoucí a Přerovem.
Podle mluvčího Českých drah Aleše Ondrůje dokážou po dokončení všech stavebních a rekonstrukčních prací na celé trati přepravit nejrychlejší vlaky cestující z Prahy do Ostravy za méně než tři hodiny. Ještě v 80. letech minulého století přitom trvala rychlíkům cesta po této trase nejméně 4 hodiny 40 minut.
(Právo)