Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
Odbočná větev Přerov – Česká Třebová zajišťuje spojení II. tranzitního koridoru Vídeň – Varšava a I. tranzitního koridoru Vídeň – Berlín. V úseku nyní mohou jezdit vlaky s naklápěcími skříněmi rychlostí až 160 km/h; dosud to bylo maximálně 100 km/h.
Projekt v hodnotě 4,363 miliar-dy Kč byl financován částečně z prostředků SFDI; 60 procent částky poskytla Evropská unie z fondu ISPA a později z Fondu soudržnosti, uvedl ředitel SFDI Pavel Švagr.
„Po dokončení modernizace celého úseku mezi Přerovem a Českou Třebovou projedou vlaky tuto trasu o 17 minut rychleji,“ doplnil generální ředitel společnosti Stavby silnic a železnic (SSŽ) Martin Borovka. Vedle modernizace železniční trati byla součástí stavby také rekonstrukce železničních stanic Hoštejn a Zábřeh na Moravě a zastávky Lupěné. Nově vznikly dvě traťové přeložky v délce 1800 a 2570 metrů a tři tunely (Malá Huba, Hněvkov I a Hněvkov II) v celkové délce 966 metrů. Nová trať je téměř o 1,7 kilometru kratší než původní. V rámci stavby byl položen nový železniční svršek typu UIC 60 na železobetonových pražcích s pružným bezpodkladnicovým upevněním, které snižuje vibrace. V celém úseku byl sanován železniční spodek včetně nových konstrukčních vrstev a odvodnění. Zrekonstruováno bylo celkem 27 mostů a dva propustky, postaveny byly tři nové opěrné a dvě zárubní zdi, další dvě zárubní zdi byly sanovány. Celý úsek Zábřeh na Moravě – Krasíkov byl vybaven novým trakčním vedením a moderním obousměrným traťovým zabezpečovacím zařízením. Optimalizace úseku trvala necelé tři roky. Investorem stavby byla Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), zhotovitelem Sdružení firem TÚ Zábřeh – Krasíkov, jehož členy byly společnosti SSŽ, Subterra a Metrostav. Projekt zpracoval SUDOP Praha.
(Dopravní noviny 15/2007)
Slavnostní dokončení stavby proběhlo za účasti zástupců Ministerstva dopravy České republiky, Státního fondu dopravní infrastruktury, SŽDC, s. o., Českých drah, a. s., stavebních firem, Olomouckého kraje, místní samosprávy a dalších hostů ve čtvrtek 29. března. Projekt v hodnotě 4,363 miliardy Kč byl financován z prostředků SFDI z využitím 60% podílu financí Evropské unie z Fondu ISPA a později Fondu soudržnosti. Optimalizace úseku trvala necelé tři roky – od 26. dubna 2004 do 26. února 2007. Projekt zpracoval SUDOP PRAHA, a. s.
Celá zpráva je na
http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2007/7_15kori.htm
ENrico: Neviem Ti povedat blizsie, ked som siel vlakom na vychod, tak som mal pocit, ze som videl tu jamu zasypanu strkom, neviem... mozno tam bude nadchod asi ako v Pezinok zastavke, cize bezbarierovy.