Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
ad Petery - tady je jedno "polopatické" vysvětlení, které jsem mašel na stránce http://viditelnymacek.cz/:
Trochu informací k nejasnosti, co vlastně je s Pendolinem:
Aby do sebe vlaky nenajely, jsou tratě a koleje ve stanicích rozděleny do menších úseků - jestli je v nich vlak, se hlídá dvěma způsoby: kolejovými obvody nebo počítači náprav.
Na ČD se používají kolejové obvody - to znamená, že určitý kus kolejí se chová jako elektrický obvod - proud jde kolejnicemi z jednoho konce na druhý a v případě, že na kolejích není vlak, je na výstupu napětí a tam připojené "kolejové relé" je přitažené. Když do úseku vjede vlak, jeho nápravy "zkratují" kolejnice mezi sebou a na výstupu zmizí napětí a relé odpadne. To se používá dále ve složitých závislostech v tak zvaném zabezpečovacím zařízení (laici říkají v signalizaci), které zajišťují, že vlaky jsou za sebou v dostatečném odstupu odvozeně od rychlosti (aby mohly zabrzdit aniž do sebe narazí atd.). Tyto kolejové obvody mají tu výhodu, že poznají i když se kolejnice zlomí (nebo ji někdo přeřízne - diky těmto obvodům se poznala ta sabotáž před nedávnem dříve než na tu kolej vjel vlak - ve stanici uviděli, že na úseku je vlak, aniž žádný jel). Navíc se tyhle kolejové obvody řešily v socializmu pro situaci, kdy se vozilo mizerné uhlí z jednoho konce republiky na druhý a z vagonů se na koleje prášil uhelný prach. Když zapršelo, chovalo se to jako by byl na kolejích vlak (za dávných časů to znali automobilisté - u Vehlovic na Mělnicku byl přejezd, který byl - když pršelo - trvale zavřený - z uvedené příčiny). Druhá potíž byly "bludné proudy" - u elektrárny u Chvaletic tekly kolejnicemi proudy zpět do elektrárny z celého okolí a dráze to vadilo taky. Proto se postupně u nás vyvinuly složitější kolejové obvody, které jsou takovýmhle vlivům odolné a kterými jsou vybaveny všechny hlavní tratě.
Výrobce Pendolina (původně FIAT Ferroviaria nyní ALSTOM Ferroviaria) dostal pochopitelně od ČD zadání i s přesnými parametry citlivosti těchto obvodů. Bohužel se na to vykašlal a když Pendolina přijela, zjistilo se, že v proudu motorů (který jde do vlaku trolejí a vrací se kolejemi do drážní napájecí stanice - která je u kolejí každých 15 - 30 km), vznikají z principu funkce rušivé kmitočty, takže se zabezpečovací zařízení chová jako by vlak vůbec na trati nebyl. Takže by Pendolino mohlo vjet třeba na volný přejezd!!
Teď to lidé z Itálie řeší, protože to nejdřív zanedbali.
Jinde v Evropě je situace jiná. Velmi často nepoužívají kolejové obvody, ale "počítače náprav" - to je zařízení, které na vjezdu do kolejového úseku spočítá, kolik kol tam vjelo a od napočtené hodnoty odečítá počet kol, který na druhém konci z úseku vyjelo. Toto řešení je vůči takovému rušivému vlivu imunní, ale nepozná to, kdyby uprostřed úseku někdo kus koleje vyřízl, a také je to mnohem dražší. Také mají kolejové obvody, které nejsou tak dimenzované jako naše.
Jinak ovšem je známo a publikováno v posledních letech, že v Anglii měli s Pendoliny obdobný problém (na trati Londýn - Glasgow) a že např. v Dánsku řešili stejný problém pro jiný typ lokomotivy než je Pendolino.
Jednoduché řešení je známo - předělat kolejové obvody na jiný typ na celém 400 km úseku koridoru, kudy by mělo Pendolino jezdit. To je velmi drahé a trvalo by to velmi dlouho (dokud by nebyly vyměněny všechny, stejně by se nejezdilo).
Dnes se proto pracuje na řešení - vyloučit z rušivého spektra přímo na Pendolinu ty kmitočty, které ruší. Na tom se bádá už rok (s Italy spolupracuje i naše firma).
ČILI tentokrát skutečně není vina na naší straně, ale na tom, že se v Itálii neobtěžovali změřit, jaké rušení motory Pendolina dělají.
Viete mi niekto vysvetlit, ako je to podrobne s rusenim pendolina na 25 kV 50 Hz? Co znamena ta frekvencia 75 Hz? Dik
A k teme modernizacia koridorov: KONEČNE! Už som len zvedavý, kedy sa dopracujú aj na koridor IV, kade vedú EC a musia tu jazdit 120 km/h
Pozn. Ani dnes už pomaly len na malé výnimky nie je GVD konštruovaný na odhlášku.
Koko: nemyslim, že tam bude pořád něco jezdit "na blok" za sebou, spíš bych to uvažoval kvůli příměstské dopravě z Bratislavy a při mimořádnostech. Například, pokud vím, má se rušit stanice Brestovany, vznikne tak mezistaniční úsek Leopoldov-Trnava dlouhý 17,3 km, rozdělený AHr. Představ si, že z Trnavy vyjíždí do Leopoldova rychlík, za jak dlouho po něm pak může jet Os. Navíc třeba bude v trnavě Pn, který by to už nestihl projet, aby nebrzdil za ním jedoucí rychlík, kdy po nich pojede ten?
Dotaz na znalce, vím že odpovědět přesně asi nejde, ale přesto, o kolik je dražší AB oproti AHr? Jaký podíl na celkových nákladech má rozdíl těchto dvou položek?
Pocul som,vraj sa zrusi autoblok aj BA-Raca - Sv.Jur.. lebo udajne to nepotrebujeme a autoblok je drahy a bla bla bla.. proste ZSR.. jednoznacne najvytazenejsi vnutrostatny usek BA-TT, ci uz v osobnej alebo nakladnej doprave, dostane dalsiu facku..
Za tie peniaze, čo sa vyhodia na výstavbu novej stanice, nových mostov, novej plavárne, nových domov, sa mohla radšej uhrádzať strata za vlaky, ktoré boli zrušené pri Prokoko.ovičovom rušení lokálok. Plnili by verejný záujem v oveľa väčšej miere,ako ušetrené 2 minúty vlakov nestojacich v TN, najmenej ďaľších 50 rokov. Alebo sa mohli dať na ďaľšie úseky koridoru, a Trenčín sa mal zrekonštruovať v trase súčasnej.
S@fino: nie je súhlas ŽSR (certifikát) - problém sú koľajové obvody, najmä na ÚNS
Koko: odkiaľ vieš, že Púchov - Ža má byť len 140? Veď všade sa propaguje 160 až do Žiliny?