361
Diskusia o novovznikajúcej rade HDV.
Ide o komplexnú rekonštrukciu vozidiel 162 a 163 ZSSK v spoločnosti ŽOS Vrútky a.s. V novembri 2009 sa začalo pracovať na prototypovej rekonštrukcií - 361.001 - ako základ pre rekonštrukciu bol vybratý košický peršing 163.053, ktorého elektronika bola v priebehu roku 2009 sčasti použitá pri oprave požiarom poškodenej 362.006, z ktorej vznikol z hľadiska výkonovej aj riadiacej elektroniky určitý medzistupeň vývoja medzi HDV 362/363 a 361.
Z pôvodných HDV 162 a 163 ostane zachovaná len skriňa a upravené podvozky vrátane trakčných motorov.
Hlavnou výhodou, okrem predĺženia životnosti, je rekonštrukcia jednosystémového HDV pre jednosmernú napájaciu sústavu 3kV na vozidlo dvojsystémové - 3kV js. / 25kV, 50 Hz.
Myslím že problémy 361 sú detské nemoci a asi ani X63 neboli zo začiatku menej problémové
.
ešte pridám jeden komentár /sorry ak to tu už bolo/ k diskusii o 25 Hz a 16 2/3 Hz z " Ilustrovaná encyklopedie Vlaky Celého Světa Brian Hollingsworth"
a v článku na triedu 12000 Bo-Bo Fr. str.330 píše /sorry za nepresný preklad z češtiny/"...Normálny typ motoru požívaného pri jednosmernom prúde funguje aj na striedavý, ale pri každom obrátení prúdu vznikajú indukované efekty, ktoré majú snahu obrátiť prácu komutátoru. Tieto efekty sú úmerné druhej mocnine frekvencie. Pri 16 2/6 Hz sa dajú zvládnuť, ale u 50 Hz je situácia značne odlišná a až do skúšok na Hollenthalskej trati nebol uspokojivý motor pre to frekvenciu skonštruovaný, prestože to stálo za úsilie.
Pre systém 50 Hz buď vytrvať u 50Hz, alebo privádzaný prúd premeniť do inej formy pre trakčné motory vhodnejšie. SNCF sa rozhodla vyskúšať 4 premeny na DC, statickým neničom, priame použitie peivádzaných 50Hz , premenu na dc rotačným meničom a premenu na trojfázový prúd rotačným strojom. ... s 16 2/3 Hz potrebovali len transformátor na zníženie napätia ha hodnotu vhodnú pre motory a prepínač odbočiek na transf., aby bolo možné napätie meniť. ..."
ešte na str.328 píše že 50 Hz sa dalo odoberať s verejnej siete a stačí malý transformátor nakoľko sa dá transformovať na mašine a čím vyššie napätie tým ľahšie môžu byť vodiče a nosné prvky a miesta odberu môžu byť pre menší pokles napätia značne vzdialené.
...HMH autopilot.
Snáď to bude s tými 361-mi už len a len lepšie...
...zlepšuje sa to! Až mi je ľúto, že výrobu klasických 140-kových skončili.. keď 5-ka hore brehom vytiahla 50 km/h, 6-ka by isto dala 60 km/h.
Dokonca aj napriek tomu že na liptovskej strane štrbskej rampy mrzne a drobno sneží. Človek by podľa údajov z PISu dokonca nadobudol pocit, že neprekračuje jazdné doby.. (ak odmyslíme, že trebárs na Štrbe stál asi len 30 sekúnd)
Realita je taká, že predmetný morozmrd piaty predvádza klasické liknavé 361-čkovské rozjazdy; do kopca sice nabehol plnou rýchlosťou, tá postupne klesala až sa ku Petrovskej ustálila na spokojných cca 50 km/h. Má to výhodu, aspoň nemusel do Štrby brzdiť..
Vidno, že má nový softwér, mašina pri sklzovaní už fakt trošičku menej šklbe, ale zas veľmi si povedať jeho tvorcovia aj tak asi nedali. Hoc teda lepšia bobina dnes by mu stále ukázala s podobným rýchlikom koncovky, určitý pokrok k lepšiemu nepochybne badať.
Každopádne mohli by sme byť prívetivejší aj my, namiesto prílišných nárokov na morozmrdy čo tak znížiť nároky na GVD, natiahnutím jazdných dôb..? A bolo by po probléme.
Dnes sa ho musím zastať, nakoľko práve vďaka drobnému meškaniu som chytil rýchlik domov, nuž všetko zlé je na dačo dobré..
Ale železničiari robili všetko aby sa to neuskutočnilo.