361
Diskusia o novovznikajúcej rade HDV.
Ide o komplexnú rekonštrukciu vozidiel 162 a 163 ZSSK v spoločnosti ŽOS Vrútky a.s. V novembri 2009 sa začalo pracovať na prototypovej rekonštrukcií - 361.001 - ako základ pre rekonštrukciu bol vybratý košický peršing 163.053, ktorého elektronika bola v priebehu roku 2009 sčasti použitá pri oprave požiarom poškodenej 362.006, z ktorej vznikol z hľadiska výkonovej aj riadiacej elektroniky určitý medzistupeň vývoja medzi HDV 362/363 a 361.
Z pôvodných HDV 162 a 163 ostane zachovaná len skriňa a upravené podvozky vrátane trakčných motorov.
Hlavnou výhodou, okrem predĺženia životnosti, je rekonštrukcia jednosystémového HDV pre jednosmernú napájaciu sústavu 3kV na vozidlo dvojsystémové - 3kV js. / 25kV, 50 Hz.
Iste, na cukanie a jeho únosnú hranicu máme každý vlastný vkus a toleranciu,, nedovolil by som si vás tu presviedčať o "svojej pravde".
Každopádne si myslím, že tie odporovky (pri rázových skokoch Se-Pa, Se-0) cukajú podstatne viac a dobre je. Ešus s výkonom 2 MW vyvalí z 0 na 100 % za 3 sekundy tuším, pomerne krátke (určite kratšie ako staré peršingy) nábehove časy má aj 6,4 MW 381-ka. Tam pri skúškach s nákladnými vlakmi mi to prišlo už príliš strmé a prudké. Na to 3,6 MW rekoeso pre osobnú dopravu by som na základe uvedený postrehov tie 4 sekundy nevidel nijak tragicky. Možno by to fakt bolo treba vyskúšať v súprave, čo to robí.
U prevádzkovo robustných a bezporuchových, ako píšete, momentovo riadených ASM beriem, že prúdové obmedzenie nehrá zmysel. Okrem iných vecí aj preto, že tam nie sú problémy s komutáciou (reakcia kotvy, preiskrenie pri veľkom prúde, veľkom napätí a silnom odbudení), nie každý motor sa s tým vždy rovnako vysporiada.. U "správne" nastaveného peršinga však možnosť obmedziť prúdy vo fáze odbudzovania s narastajúcou rýchlosťou zaniká pri akomkoľvek obmedzení PT. Trebárs Tŕebovské mašiny to takto majú.. ak tá strieľa, niet jej inej pomoci ako prejsť na ruku, nakoľko na automatike bude pri 100 km/h a viac vždy ťahať ako divá sviňa, nech krúti človek spínačom PT koľko len chce.. Preto by obmedzovač prúdu na rušni s komutátorovými motormi bol podľa mňa pre obsluhu aj pre mašiny prospešná vec.
Omezení trolejového proudu se dosáhne tím omezením tahu, protože poklesne maximální požadovaný výkon.
S týmto si dovolím nesúhlasiť.
Prestáva to totiž platiť po dosiahnutí poľa výkonovej časti trakčnej charakteristiky (P = F . v) Rovnako po elektrickej stránke M = c . fí . I , čiže s narastajúcimi otáčkami treba na dosiahnutie rovnakého ťahu (pomerovo obmedzeného z maxima) väčší výkon a teda aj prúd. A z elektrického hľadiska napodobne, po zašuntovaní treba na udržanie konštantnej sily a momentu nepriamo úmerne odbudeniu zvyšovať prúd pri rovnakom napätí. Takže pri hocakom pomernom ťahu sa skôr-neskôr dostaneme na obalovú krivku T.CH.
Napokon to isté platí aj u asynchrónov, vo fáze "odbudzovania" sa po dosiahnutí stropu statorového napätia ďalej dvíha iba frekvencia, poruší sa pomer U/f = konšt, splošťujú sa momentové charakteristiky, motor na dosiahnutie rovnakého momentu musí pracovať s čoraz väčším elektrickým sklzom a nutne si tak berie čoraz väčší statorový prúd.
To všetko úmerne ťahá zároveň z troleja.
Čiže toto je ďalší dôvod, prečo si si za tým prúdovým obmedzením, obzvlášť u komutátoroviek, stojím.
------------------
mateso: Je to tak ako píše Miro.
------------------
De_De: Áno, na 361 sa to dá aj na ruku. Aspoň dačo majú aj tie čarozmrdy dobre.
Až ma zamrazilo, keď tu prešla informácia o nevyužití 363 a ich prenájom. A pritom v NZ sa nevieš zo sklolaminátových bútok dostať.
reko CD: Tam asi zostalo...
U nás jsem během jízd nezaznamenal přáíní mít PT rychlejší než těch 6 - 8s. Já si myslím, že to sjetí za 3s prostě ráz, který bude cítit udělá, ale je to jen můj názor podepřený častými cuknutími za lokomotivami 151 a pod.
Skluzovka: Já jsem viděl 757 v počátcích, zřejmě se dost zlepšila .
Udělat pořádné ARR by určitě uměli i jiní, ale jak se ukazuje buď tomu nevěnují dost pozornosti nebo se tomu nevěnují Ti správní lidé.
Co se týká mašin s asynchrony, tak ty mají v praxi řízení momentu a omezení proudu u nich v podstatě nedává smysl. U nás si fírové také stahují oba omezovače, podle potřeby. Omezení trolejového proudu se dosáhne tím omezením tahu, protože poklesne maximální požadovaný výkon.
ono sa dá ak sa chce Ano, tesat do kamene ...
Passion mi ukázal určite veci na 757 a hoc sa vy (ai väčšina clenov na tychto strankach) na ten dymiaci zvolensky cudzobudeny produkt divate s despektom, mne sa tam niektoré veci hodne páčia. Trebárs aj ta sklzovka. Čiže zas ono sa dá ak sa chce, aj na Slovensku.
Ale toto je detail, či prúd alebo vykon+ťah. Hlavne aby tam nebola ta absurdnost "pomerne zrýchlenie" ktoré je tam teraz.
Preto 3-4 sekundy až až.
380 má podle UIC i automatické omezení odebíraného proudu dle napětí, ale je dost šalamounské to nastavit tak, aby to nehoupalo. Na Ešusu se klasicky cvaká tím omezením poměrného tahu a funguje to taky dobře.
Na loko s ARR "od Mattela" je v AUT adaptivní řízení, které prostě sníží tah a nastaví si ho blízko meze adheze. Oproti tomu v MAN se tah vrací na původní hodnotu a jeho snížení na mez adheze je na strojvedoucím.
Co se týká těch měření a zkoumání, buď se tomu musí věnovat tak jako jistá skupina lidí, která dokázala zajistit tu 380 a Ešusy nebo si to ARR musí koupit. Jinak jsou výsledky jak tu čtu a na některých vozdlech pozoruji dost tristní :-(. Takže, aby ARR fungovalo nemusí znát váhu vlaku a podobné nutnosti. Docela vhodné je znát délku vlaku, ale pro osobní to také není třeba, protože jsou to krátké vlaky.
Změna poměrného tahu za 4s je dost nevhodná, rázy ve vlaku, namáhání komponent trakční výzbroje, prokluzy a podobně.
Co se týká výzkumu, tak ARR dokáží jisté firmy rozchodit velmi rychle včetně cílového brzdění, což je taková vyšší dívčí z pohledu obyčejného ARR.
Pokud jde o skluzovku, tak jak fungovala ta Peršingácká ví každý pořádný elektronik, který ji musel udržovat. Proč to konstruktéři 361 neuplatňují nevím.
Na Syslicích (163 a 362 upravené na WTB) skluzovka také funguje normálně, i když je tam nová digitální.
Podrobně je popsána funkce HJP tedy páka s polohami S, J, V, BE, BP, R (primárně určené pro ARR), kterou i přesto dokáží některé firmy zprasit.
pri jeho rozume si spraví mašinu podľa seba....