361
Diskusia o novovznikajúcej rade HDV.
Ide o komplexnú rekonštrukciu vozidiel 162 a 163 ZSSK v spoločnosti ŽOS Vrútky a.s. V novembri 2009 sa začalo pracovať na prototypovej rekonštrukcií - 361.001 - ako základ pre rekonštrukciu bol vybratý košický peršing 163.053, ktorého elektronika bola v priebehu roku 2009 sčasti použitá pri oprave požiarom poškodenej 362.006, z ktorej vznikol z hľadiska výkonovej aj riadiacej elektroniky určitý medzistupeň vývoja medzi HDV 362/363 a 361.
Z pôvodných HDV 162 a 163 ostane zachovaná len skriňa a upravené podvozky vrátane trakčných motorov.
Hlavnou výhodou, okrem predĺženia životnosti, je rekonštrukcia jednosystémového HDV pre jednosmernú napájaciu sústavu 3kV na vozidlo dvojsystémové - 3kV js. / 25kV, 50 Hz.
-lenze tie politicke vazby a "ego" autorov RS to asi bude tvrdy orech
..by sa v prvom rade tak zúfalo nebránila aktívnemu malému sklzu. V prípade zmeny otáčok by u kĺzajúcej osi meral veľmi pohotovo aj jej deriváciu, teda veľkosť zrýchlenia kĺzajúcej osi oproti ostatným - vývoj sklzu.
Pokiaľ by prešmykujúca os (osi) sa do sklzu dostávala pozvoľna a postupne, regulačný zasah by bol adekvátne malý a trval by iba do doby preklopenia tejto derivácie do zápornej hodnoty, teda ani nie do úplného pominutia sklzu. Skrátka ak by regulátor "videl", že sklz síce ešte prebieha no už sa stabilizuje, prestal by v tom okamihu znižovať prúd. Po úplnom pominutí by dorovnal prúd na pôvodnu hodnotu. Veľkosť sklzu a okolnosti za ktorých vznikol - prúd by sa uložili na čas do pamäťového registra.
V prípade náhleho veľkého sklzu, prípade opakovaných malých s narastajúcou tendenciou oproti predošlým by sklzovka predpokladala náhle zhoršenie adhéznych podmienok na trati, na základe čoho by ďalšie nabudenie prebiehalo už s menšou strmosťou, prípadne aj na menšie maximálne prúdy. Do času nejakých 30 sekúnd by sa snažil dosiahnuť pôvodne hodnoty rozjazdových veličín. Pokiaľ by počas tých 30 sekúnd došlo k opätovnému veľkému, resp. opakovanému sklzu, sklzový regulátor by vedel, že pretrvávajú zhoršené adhézne podmienky a automaticky by prešiel späť na ten lenivší či ešte lenivší režim.
Na základe nastavenej hmotnosti vlaku by sa vedel rušeň zároveň účinne brániť aj možnému synchrónnemu sklzu všetkých dvojkolí (neviem, či 361 to vie..), ľudovo povedané, vedel by, či s tak ťažkým vlakom môže reálne mašina takto rýchlo zrýchlovať, byť aj na štandardne najväčšom možnom klesaní.
Nebolo by zle poriešiť niekoľkostupňové (aspoň 2-3) plnenie valca VNT a previazať jeho činosť so sklzovkou; po opakovanom sklze niektorej osi s prevahou nad ostatnými by regulátor vyslal signál pre zvyšenie vyrovnávacieho tlaku o jeden stupeň na kritickú os.
Alebo dosadiť menič elektrického šuntovnia kotiev s možnosťou individuálneho riadenia ťažnej sily každej osi zvlášť, aj u do série zapojených kotiev jedej MS. (na takom riešené pre reko 163 som dávnejšie pracoval, každopádne menič a tlmivky navyše by už neboli finančne zanedbateľná záležitosť, hoc na druhej strane by výrazne zlepšili adhézne proporcie mašiny)
Čo sa týka zadávania levelov zrýchlenia v 5 stupňoch, túto šialenú HMH-cku krepovitosť by som vyhodil z mašiny aj cez zavreté okno, z celej sily a vééééľmi ďaleko aby ju už nikto ani omylom nenašiel a nepoužil.
Vrátil by som sa ku klasickému obmedzovaču pomerového ťahu (aspoň v 10 stupňoch, po 10%) kvôli adhézii a doplnil ho o obmedzovač kotevného prúdu kvôli možnosti obmedzenia výkonu v prípade mäkkého napätia ako aj pre prípady degeneratívnej závady v trakčnom obvode (prehrievanie meničov, strieľanie TM); obmedzenie prúdové by zahŕňalo obmedzenie ťažnej sily aj obmedzenie výkonu v jednom.
Čo konkrétny by so pozmenil alebo riešil inak..:
ARR-ko:
Naprogramal by som na základe zmeranie niekoľkých reálnych priebehov (priamo na starých peršingoch s reálnymi vlakmi) čo najviac modelových charakterictických závislostí (zrýchlenie od hmotnosti a stúpania, spomalenie od brzdiacich percent, režimu brzdenia a stúpania, odbrzďovacie časy od dĺžky vlaku a režimu brzdenia... atď) a potom metódou automatickej interpolácie by regulátor počítal zrýchlenie a spomalenie presne na mieru na základe zadaných vstupných veličín tomu-ktorému vlaku.
Ľudovo povedané, ak by vedel, že ťahá 520 ton, má 640 brzdiacich ton, 44 osí, vykonával by automatický rozjazd tak, aby sa na rýchlosť nedoťahoval dlho, ale aby ju naopak ani neprekmitol, čo sa pri rozjazdoch na spádoch bežne stáva. Z týchto hodnôt, rozjazdového prúdu a skutočného zrýchlenia by vedel určiť aktuálne stúpanie trate a aktívne by mu prispôsoboval regulačné dorovnávanie. Rovnako pri brzdení "tlačitkom" by na základe realne nameraných modelových hodnôt pre niekoľko konkrétnych prípadov vedel interpoláciou určiť a zaviesť na základe zadaných hodnôt veľkosť brzdiaceho účinku, takisto aj rýchlosť, pri ktorej by začal zavádzať prevádzkové odbrzďovanie aby po odbrzdení čo najpresnejšie (bez rýchlo a prekmitu) dosiahol novú požadovaný rýchlosť.. a pod.. (nie tie nehorázne zmätky, ktoré generuje RS 361 v okamihu navolenia výrazne nižšej požadovanej rýchlosti ako je skutočná)
Skrátka tak, žeby tá automatika bola konečne presná, vyžadujúca čo najmenej korekčných zásahov od obsluhy, bez prekmitov na rýchlosti, skrátka komfortná pre obsluhu. Však predsa moderné počítače dnes dokážu oveľa viac, ako starý analóg z 80-tych rokov, tak prečo to nevyužiť.
V súvislosti s ňou (respektívne nutnou požiadavkou na presnejšiu automatiku) po dobrých praktických skúsenostiach s ešusmi a 380-kami by mal regulátor ťahu výrazne zostrmené nábehové a výbehové krivky; tak, žeby z výbehu do plného výkonu a z plného výkonu do výbehu pri rýchlom náraste/ poklese Ft nabehol/zbehol za tie 3, max 4 sekundy. To neskutočne dlhé plnenie/vyprazdňovanie pamäťového registra v starých peršingoch je snáď pozostatok syndrómu odporovej regulácie, uplatní sa to dnes tak akurát u zle zvesených dlhých nákladných vlakov, nie u moderných osobných súprav, na vozbu ktorých sú tieto modernizáty určené.