361
Diskusia o novovznikajúcej rade HDV.
Ide o komplexnú rekonštrukciu vozidiel 162 a 163 ZSSK v spoločnosti ŽOS Vrútky a.s. V novembri 2009 sa začalo pracovať na prototypovej rekonštrukcií - 361.001 - ako základ pre rekonštrukciu bol vybratý košický peršing 163.053, ktorého elektronika bola v priebehu roku 2009 sčasti použitá pri oprave požiarom poškodenej 362.006, z ktorej vznikol z hľadiska výkonovej aj riadiacej elektroniky určitý medzistupeň vývoja medzi HDV 362/363 a 361.
Z pôvodných HDV 162 a 163 ostane zachovaná len skriňa a upravené podvozky vrátane trakčných motorov.
Hlavnou výhodou, okrem predĺženia životnosti, je rekonštrukcia jednosystémového HDV pre jednosmernú napájaciu sústavu 3kV na vozidlo dvojsystémové - 3kV js. / 25kV, 50 Hz.
Hríbik. Ja som ho nechtiac džugol pri posune.. Už som myslel, že ho vyrvem alebo nožíkom vylúpnem. Keby že je deň tak krížom cez zhlavie upchám celú stanicu.
To šklbanie.. je neskutočné. Ak mašina zistí čo i len zárodok sklzu, tak zrafe kotvy oboch motorových skupín na minimum a budenia takisto. Neviem načo je to delené, keď odbudí zakaždým úplne všetko. Potom kým sa spamätá, kým zas nabehne do výkonu, aj porodí dovtedy.
To na rakani som pohotovejšie s kolesom skrútil a nazad na stupne vyšiel. A nepreháňam.
Ten Móricov zmrd má veľa zmätkov, ale ak s touto sklzovkou dačo neurobia, to môžu rovno v zime, v daždi, námraze a snehu všetky mašiny zakonzervovať. Ak uvažíme, že s ťažkým rýchlikom potrebuješ hore Štrbou konštantných 600A...
Aj ja. Ale nerozumiem tomu, prečo vždy na trati Čadca - Skalité, či je to len náhoda (nie raz), alebo je to nejakým tamojším napájaním.
A ten hríbik je "super" V depe sme ho nielenže nemohli 5 minút vytiahnuť, ale dokonca 361 vypísala "porucha STOP tlačítka", po minútke "viacnásobná porucha STOP tlačítka" a už jej nešlo dohovoriť inak, ako vypnutím batérií, čo musí byť na trati ozaj fajn...
Inak, 361 004 na R703 krásne šklbala, keď strelila - vždy pri rozjazde. Som zvyknutý, že v súprave cítiť nepríjemné pozdĺžne rázy pri náhlom vypnutí HV pod výkonom, ale toto - skoro mi zuby vypadli
Ide o to, že AC sústava má autonómne napájacie úseky a TNS-ky nie sú spôsobné vracať rekuperát ďalej do nadradenej enegetickej sústavy 110 kV.
Na DC tá rekuperácia nie je rekuperáciou v pravom slova zmysle, keďže energia ostáva v trakčnej železničnej sieti. Tu to umožňuje koncepcia DC napájania a elektrické prepojenie úsekov, teda odber sa vždy, bližšie alebo ďalej, nájde. Dokonca si dovolím tvrdiť, že na jednosmernej sústave (tej zlej-zlej, ktorá sa ide u nás rušiť) to je ešte premakanejšie a osožnejšie, nakoľko šťava ostáva pre trakčné využitie a nepredáva sa podhodnotene na rozhraní ŽSR-SEE.. o čo snáď pri zdravom rozume ide.
Podobne sa napokon rekuperuje v Alpách na 15 kV, 16,67 Hz, kde tiež sa o verejnú nadradenú sústavu vďaka rozdielnému kmitočtu ani neobtrú. Tam na horských rampách rekuperácii dokonca prispôsobujú grafikóny.
V prípade teoreticky možného bezodberového stavu prechádza ešus na základe merania vývinu napätia v troleji plynule na odporové brzdenie, umožňuje to koncepcia trakčného obvodu s odporníkom a predradným odporníkovým meničom zaveseným na napäťový DC medziobvod, ktorý umožní preberať na seba ľubovolnú časť vyprodukovanej energie (inak prerozdelenej ešte medzi vlastú spotrebu-pomocné pohony a výstup do troleja) a tak v konečnom dôsledku regulovať smer toku prúdu na rozhraní trolej-zberač.
Už som mal závadu, kedy táto regulácia zlyhala, brzdový menič sa otváral viac ako bolo treba a okrem generátu od motorov tiekol vyrovnávací rozdielový prúd z troleja do odporníka. Na toto zaúčinkovali ochrany a vypli HV pravdaže.
361 má rekuperáciu iba do filtra, teda do vlastnej spotreby; ďalej tomu bráni oddelovací diodový blok. Tiež už nechápem, prečo.
------------------
Inak keď už sme pri tých 361 v tomto fóre, pacičky by som dolámal tiež tvorcovi toho hríbika na vypnutie HV. Raz po ňom omylom drcneš a 5 minút ho naťahuj do pôvodnej nestlačenej polohy!
Ideálny trapas a hlavybôl pre ľudí, ktorí si zvykli v prípade nedostatku času na doznenie trakčného prúdu pred sťahovačkami zhadzovať mašinu hríbikom.
Ďalšia vec, nechápem, prečo je na 361 na hodnote 700 a tá žltá ryska. Veď u starých peršingov je trvalý prúd 715 a a tu sa nadúvali, že vraj je toto ešte výkonnejšie. Nuž ak to má rovnaké pomerné otvorenia (dúfam, že má, keďže to nemá ani hornú stovku) a teda rovnaké max. napätie na motore, jediná možnosť, ako ešte zvýšiť výkon, je zdvihnúť potom trvalý prúd. Čož mi z toho ale dajak neštimuje.
Na 361 bohužiaľ dosť cítiť to niečie "ego".
Taký detail, keď na peršingu vidím, že ručičky merákov prúdu pri rozjazde "stoja", viem, že mašina je dobrá a ťahá ako má. Ak sa skláňajú vpravo, tak to mám v rukách trháč koľajníc (obvykle v prvotnej fáze rozjazdu pri navýšení kotevných prúdov, podľa škodováckeho nastavenia). Proste zvyk, hoc netvrdím, že človek si nezvykne na nové. Zvkne. Aj na šibenicu, keď musí.
Pult zo sysla mi je známy z nášho ešusa, na ten som si zvykol, tam nejaké extra výhrady nemám. Akurát mi vadí trošku zdlhavé ovládanie kamerového systému.. keď už to tam je a odpútava pozornosť, nech ju odpútava čo najmenej. Plus takisto prístup k informačnému systému, keď chcem dajmetomu pustiť mimoriadne hlásenie, za jazdy to odpútava neskutočne pozornosť, kým sa preťukám tam, kde chcem. Napríklad ak ide človek po nesprávnej koľaji a chce ľuďom pred zastávkou vyhlásiť aby vytupovali vľavo v smere jazdy. Už pri výluke samotnej treba ostro hľadieť na trať, na mechanizmy, robošov..
Chápem, že informačný a kamerový systém je na trakčnom vozidle, ktorého primárna funkcia je vyvíjať ťažnú silu a zobrazovať jej veličiny, okrajová bižutéria.. ale tak.. chcú to po nás. Tam by som možno uvítal nejaké trvalé odkazové okienko v hlavnom okne, kde by som dvomi ťukmi dokázal takéto veci nastaviť.
1) Neviem, prečo jej to vadí. Tá páka bola inak dokonca stále v nule, osobne som ju bol skontrolovať, reku či už ja nie som mešuge. Muselo ísť iba o nejaký chybový, falošne vygenerovaný signál, ktorých sa tam premelie zjavne kopu.
Je to zbytočnosť, keďže klasický peršing po "zabudnutí" zadnej zmerovej páky v smere tuším len informuje o poruche regulácie kotevných meničov ale do výkonu normálne pustí.
Naopak ale, u ešusu by som túto info maximálne privítal, tam takýto omyl spôsobuje nepríjemné problémy, keďže tam každé stanovište ostáva po vypnutí riadenia poloaktívne navyše s vlastným funkčným (neuspatým) VZ.
2) Je to riešené tak, že v brzde sa zmení políčko "J" vľavo hore na políčko "B". Vyjadrenie pomerného ťahu je teda absolútna hodnota, "znamienko" sa mení tým políčkom vľavo hore. Uznám, je to kus nešťastné, pre nás pre obsluhu je výhodnejší klasický stlpec "hore/dolu" alebo "vľavo/vpravo" s nulou v strede.
Viac mi ale vadí, že aj pri nulovom výkone a výbehu stále ostávajú zobrazené nejaké "zbytkové" kotevné prúdy. Človeka to neskutočne mýli, nevie, či už je vo výbehu, keďže ani to bzučanie nepočuje. Toto tam jednoznačne nemalo byť.
3) Nemôžem sa vyjadriť, nie som tvorcom, iba uživateľom. Každopádne testujú skôr narodenú obsluhu, či netrpí "chorobou krátkych rúk", keď už má tu zmyslovku jednotku.
4) čas je len na tomto zobrazovacom paneli. Tuším, že ťuknutím naň vpravo hore si môžem vybrať medzi položkami, potom sa asi 3x (zhruba ako "voltmeter" podním) zväčí za cenu, že zmiznú iné info, ak sa nemýlim, dátum..
Hned zo Žiliny som generoval meškanie, čiže časomiera mi už bola na nič. Na rýchlomeri už čas nie je, keďže tu už chýba jeho samostatná zadávacia jednotka, ostala iba zobrazovacia - ciferník rýchlosti. Ničmenej na Mireli bol ten čas takisto nepríjemne mrňavý.
5) Aby som mal kontinuálnu informáciu o tom, ktorý exemplár ma momentálne pripravuje o duševné zdravie. Rad je tam preto, aby som nezabudol, že som na 361, ktorá má oproti 363 veľa vecí na pulte naopak.
Skutočnú odpoveď samozrejme opäť netuším.
Keď už ste to načali, tieto rušne majú jednu úžasnú vlastnosť, majú vyobrazených X zbytočných informácií, na úkor toho, že veľa podstatného musím neprehľadne a pracne dolovať zo sub-okien monitora.
add 2 pri brzde je stľpec žltý.
add 4 čas sa dá zväčšiť klepnutím na to políčko.
1) Proč vadí moderní lokomotivě, že je na neobsazeném stanovišti kontrolér ve směru, to snad nevadí žádné loko, která má pro řízení počítač? Většinou se hlídá jen zapnutí řízení a R na HJP/OBE.
2) Vidím sloupec poměrného tahu, který nemá zápornou část, jak se tedy ukazuje jenom brzdění pomocí EDB bez vlakové brzdy?
3) Písmo poruch je docela malé, do toho prostoru by se vešel text větším fontem byť třeba rozdělený na dva řádky?
4) Proč je čas tak mrňavý, pokud máte velký na tachografu nemusí tam přeci být vůbec (navíc je tam dvakrát nahoře a dole)?
5) Nápis 361-003, když se řady píšou 361.003, navíc to máte snad na kabině tak proč je to na displeji?
Pár ukázek od nás (ne EURO obrazovky): 2x 163/362 WTB + 1xSysel (řídicí vůz) všechna vozidla R, ARR, CB nebo-li s AVV, 163/362, vše integrovaný tachograf do displejů, vše provozně na slušné úrovni.
Obrázky 163/362 jsou v podstatě shodné nebo vycházejí z 843, 842 reko, 754 reko, 750.7 reko, 753.7, 741.7, 753.6 a podobně. Obrázek na Syslu vychází s 363.5 a 380, podobný bude asi i s Vaším PUSH-PULL.
Dodavtelé řízení jsou MSV Elektronika (163/362) a u Sysla ŠKODA přičemž vše má jednotné ovládání a chování s HJP.
Pult na 163/362 WTB má spřeházené ovladače, protože to tak zákazníck chtěl, konstruktéři to chtěli udělat podle peršingů/es.
Zvednou 163/362 WTB znamená navolit sběrač a otočit ovladačem HV do polohy <ZAP> a pak jen počkat až se rozběhne UNIPULZ .
Kedze 99,9% cestujucich nie su fanatici do zeleznic a ich konanie je odlisne od mojho, po par skusenostiach, ake sa tu popisuju, presedlaju na bus a z Vrutok / Martina do Ziliny docestuju v pohode.
Jediny, kto na tom strati, je ZSSK.
Apropos, ak si mam vybrat medzi pramym budom MT-ZA a vlakom, kde sa musim najprv tralagat do Vrutok busom, co chodi raz za hodinu, potom cakat na vlak, ktory sa medzi tunelmi rozhodne strajkovat, vitaz mojho vyberoveho konania je jasny. Takto uvazuje normalny clovek.
Na rusnovodica mozno nik nadavat nebude, ale na ZSSK cestujuci zanevrie.
Na mna sice zakaznik naziape, ale ked vidi snahu rozchodit to a vidi, ze sa cosi deje pre napravu, zvycajne pochopi a bude spolupracovat. Aj ked vynimky su...
Ale ked sa podari (nechtiac, vinou zleho konceptu, ktory si vytvoril sam zakaznik) taky black-out, ziapat na nas budu, aj ked sme tom nevinne.
To je asi ekvivalent situacie, ked cestujuci nadava rusnovodicovi...
Zažil som nervóznych zákazníkov-cestujúcich v tom poslednom večernom osobáku. Aj keď ziapať do mňa chválabohu neprišli.
Persingom neprajem nic zle, vozili ma vyse 20 rokov, na zaciatku mali zopar much,
ale inak su OK. Aj ked nie su up to date, su dodnes to najmodernejsie (az na par vynimiek), co mame. Nevidim dovod na rekonstruciu, hlavne amatermi, aj ked s dobrymi umyslami.
S týmto na 100% súhlasím.
K tomu hornému odstavcu.. obdobnú úvahu sam mal tu:
http://www.vlaky.net/online/diskusia/tema.asp?id=410715&kat=6&najdi=635447&n#635447
Inak zvláštne boli bezprostredné pocity po presedlaní z peršinga, aj keď košického (Os 4177), do tohto čarozmrdu (Os 7865) a potom do gorily (R704) pošas jednej šichty. Ako z Oktávie do Trabantu a potom do starého Mercedesu 250.
Asi si nikdy nezazil ziapajuceho zakaznika za chrbtom, ked Ti nieco nefungovalo.
A bolo mu srdecne jedno, ci som robil daco s cistym umyslom a s najlepsim vedomim a svedomim. A vies, ako tazko sa dokazuje, ze chyba nie je u mna a v mojom zariadeni, ale v krabici, ktoru vyrabal a pripajal niekto iny?
Ale, holt, moje zariadenie s tym ma problem, hromobitie pristane u mna, pretoze riadiaci system, holt, vidi vsetko a vsetko vypise krasne na obrazovku.
Mne nie su tolerovane nepodarky, ani ja nepodarky nie som ochotny tolerovat. Snaha je krasna, ale nie ospravedlnujuca.
Starú dobrú rakanku..
Bohuzial, 361 je politika. Pretoze inak by nevznikla.
Keby spravili dva prototypy, poriadne ich otestovali, ako som uz kdesi pisal, vyhnat do 30 promile a liat mydlinky pod kolesa, odladit elektroniku a potom zacat seriu, nebudem sa rozculovat. Maximalne by sa odpisali 2ks 163.
Takto nasadit zbastardenu masinu do realnej prevadzky je hazard a zodpovednost by mala byt vyvodena.
Kym som sa nedocital, ake problemy to ma, aj ma ta 361 potesila. Ale predcasne.
Persingom neprajem nic zle, vozili ma vyse 20 rokov, na zaciatku mali zopar much,
ale inak su OK. Aj ked nie su up to date, su dodnes to najmodernejsie (az na par vynimiek), co mame. Nevidim dovod na rekonstruciu, hlavne amatermi, aj ked s dobrymi umyslami.