361
Diskusia o novovznikajúcej rade HDV.
Ide o komplexnú rekonštrukciu vozidiel 162 a 163 ZSSK v spoločnosti ŽOS Vrútky a.s. V novembri 2009 sa začalo pracovať na prototypovej rekonštrukcií - 361.001 - ako základ pre rekonštrukciu bol vybratý košický peršing 163.053, ktorého elektronika bola v priebehu roku 2009 sčasti použitá pri oprave požiarom poškodenej 362.006, z ktorej vznikol z hľadiska výkonovej aj riadiacej elektroniky určitý medzistupeň vývoja medzi HDV 362/363 a 361.
Z pôvodných HDV 162 a 163 ostane zachovaná len skriňa a upravené podvozky vrátane trakčných motorov.
Hlavnou výhodou, okrem predĺženia životnosti, je rekonštrukcia jednosystémového HDV pre jednosmernú napájaciu sústavu 3kV na vozidlo dvojsystémové - 3kV js. / 25kV, 50 Hz.
Z tohoto pohledu je pak hodnota brzdicí váhy "P+E" či "R+E" podraz na strojvedoucího.
Pokud teda 361 mizerně brzdí vzduchem (což nevím, dávám to jako předpoklad), nebyl bych proti uškrcení dynamiky (na ešusech to je přiškrcené podobně). Sice bychom mohli vést dišputaci o tom, že u dlouhého vlaku by se to tak škrtit nemuselo, s čímž bych taky souhlasil, ale my to tady asi nerozsekneme.
Nuž teda zaklop na správnejšie dvere.
A s 361 je aký problém? Nedochádza tam teda k neželaným generátorickým chodom TM? Kedy ju teda potom zas pustite k nám do hôr?
Mne to skôr pripadá, že ak majú trebárs aj s tou brzdou nejaký problém, radšej sa vyhovoria na adhéziu (inak je tam na to elektronická sklzovka) a znížia jej výkon.
Eso udrží dolu Štrbou do tých 600 ton a ešte chcú brzdnú silu z titulu "rizika šmyku" znížiť, jedna sekcia dvojičky s menšou adhéznou hmotnosťou udrží špičkovo okolo 900 ton a za sucha do šmyku vôbec nejde. Takže vieme dobre, že o adhéziu vôbec nejde.
Tu treba pochopiť, že EDB nie je nejaký nepovinný doplnkový benefit ako na Novozámockých laminátkach, ale ak sa robí mašina pre jazdenie cez kopce, musi byť schopná plnohodnotne využiť svoje trakčné schopnosti v oboch režimoch. Inak potom takú polovičatú EDB môžu zrušiť úplne a prevádzkovať to akurát tak od BA po Žilinu.
Čítal som v Železničných ozvenách teóriu ohľadom koncepcie EDB na 362.006. Ako sa na to prišlo, že súčasná brzdná sila u 362 je zbytočne privysoká a bolo ju treba znížiť?
To akože sa budú vlaky dolu Štrbou zas musieť brzdiť priebežnou samočinnou brzdou? Inak na čo bude potom tá EDB?
Ide mi o to, že autor sa tam odvoláva na akési problémy s adhéziou vedúce do možného šmyku dvojkolesí u súčasnej EDB na 362, 363.. neviem o takých, pritom na udržanie rýchlosti s bratiskavskými 600kovými rýchlikami ide EDB dnes temer na maximum, mašiny do šmyku nejdú, no neraz treba u ťažších rýchlikov už aj tak pomáhať si vzduchom, neviem si predstaviť, že tá brzda po reko bude ešte slabšia.
361 majú EDB predpokladám, že čosi na typ tejto 362.006.
Teraz bude dosť tragické, ak sa zistí, že bude náhodou nedajbože treba prekopať koncepciu trakčnej výzbroje či riadiacej elektroniky u všetkých, už hotových mašín. Alebo skúšať a dolaďovať skrz neschopnosti ďalej a náhodne odpaľovať ďalšie a ďalšie trakčné motory.
Už sa prišlo na to, prečo dolu Štrbou horia tie trakčáky? K samonabudeniu a nežiadúcemu generatorickému chodu dôjde skrz veľké záverné prúdy štruktúr polovodičových bezkontaktných meničov, či k náhodnému otovoreniu spínacích prvkov? Má dakto k poslaniu aspoň jej trakčné schémy?
Aby si teraz vzniknutý problém nepohadzovali Dubničania a HMH-ci ako horúci zemiak.
Treba jednoznačne zrušiť Štrbu. Alebo keď do Košíc, tak jedine cez Budapešť.
Když jsme dělali 843-ky, tak měl Drážní úřad požadavek na ujetí 30 000 km bez závad, aby povolil jízdy s cestujícími.
(Mám strašnou chuť někdy tenhle argument vytáhnout v hospodě a s nějakým "sedlákem" se vsadit, že udělám krychli o hraně 5 dm a naplníme jí pivem. Já zaplatím 5 litrů (což je objem, který podle něj má) a on ten zbytek )
Ale k věci: neznám trakční schéma 361, ale v principu by nemělo být (aspoň pro potřeby mé úvahy) moc odlišné od původního (momentálně neřešíme filtr, fyzické řešení měniče apod.). Prostě je tam měnič, cize buzený motor, nulová dioda a trochu kontaktní bižuterie.
A teď, Onaji, pozor. Jsme v režimu EDB. Máme nabuzeno, v kotvě se indukuje napnelismus (plus "dole") a prohání proud přes odporník (to nám pro pochopení stačí). EDB ukončíme, jdeme do výběhu (né pro psa ) a přeskládáme schéma do jízdy. A stane se co, žáku Fíku? No protože proud musí téci furt stejným směrem (kvůli měniči) a tedy při EDB reverzujeme buzení (ale už fyzicky nepřeklopíme samotné póly), je po odbuzení remenance pólů takovým směrem, že indukuje malé napětí shodné polarity jako při EDB. A když tomu napětí dáme místo odporníku do cesty jen nulovou diodu v propustném směru, stane se co?
(proto se u původních Es dělal při přechodu z brzdy budící impuls opačné polarity, který překlopil remanenci tak, aby rem. napětí bylo proti nulové diodě)