361
Diskusia o novovznikajúcej rade HDV.
Ide o komplexnú rekonštrukciu vozidiel 162 a 163 ZSSK v spoločnosti ŽOS Vrútky a.s. V novembri 2009 sa začalo pracovať na prototypovej rekonštrukcií - 361.001 - ako základ pre rekonštrukciu bol vybratý košický peršing 163.053, ktorého elektronika bola v priebehu roku 2009 sčasti použitá pri oprave požiarom poškodenej 362.006, z ktorej vznikol z hľadiska výkonovej aj riadiacej elektroniky určitý medzistupeň vývoja medzi HDV 362/363 a 361.
Z pôvodných HDV 162 a 163 ostane zachovaná len skriňa a upravené podvozky vrátane trakčných motorov.
Hlavnou výhodou, okrem predĺženia životnosti, je rekonštrukcia jednosystémového HDV pre jednosmernú napájaciu sústavu 3kV na vozidlo dvojsystémové - 3kV js. / 25kV, 50 Hz.
Naši si dali sústo menšie ako Česi, sú zároveň menej technicky zdatní ako Česi, nuž na základe týchto dvoch negujúcich sa predpokladov by im vyladenie 361 malo trvať rovnaký čas.
Ja chápem a rešpektujem pozíciu kolegu djk v tomto projekte. Je mi jasné, že na jednej strane určite boli predstavy, z druhej strany tlačil obmedzený rozpočet, ako to v poodobných prípadoch býva. Takže bol by aj raketoplan, ale nemáme naň.
Mňa mrzí a kritizujem jedine odbornosť ŽOSky, pretože veci, o ktorých píšem, nie sú chybou zadávateľa (možnože akurát ten pult mohol trošku trvať prekovať, no viem, že aj do toho kafrú poväčšine štátni technici), zadávateľ do toho predsa ani nemôže do technickej hĺbky vidieť, ale čisto chybou a amaterizmom výrobcu, resp. prerobcu. A ŽOS-ka mala byť tá, kto mal predniesť objednávateľovi ich inovačné predstavy, trvať na ich aplikácii pri rozumnej cenovej politike.
Teda minimálne mala ŽOS-ka ako úplnú samozrejmosť namiesto SDB nedosadiť opať klasický diódový usmerňovač, ale keď už, tak impulzový mostík IGBT. On by nejak výrazne drahší nebol, a hneď by bola na svete možná rekuperácia, plný výkon na striedavine, lepší účiník s dopadom na ekonomiku prevádzky a iné srandy. Nuž ale to by musela najprv zmáknuť problematiku spolupráce použitého trakčného transformátora napájaného z podobného zariadenia, čím sa p. Danzer v Škodovke zaoberal niekoľko rokov pred zhotovením 363.5. ŽOS-kári, resp Dubničania o tom zrejme nemajú ani páru. Prípadne tam mali ako úplnú samozrejmosť napchať iné pridané hodnoty ako trebárs obmedzenie ťahu aj výkonu, podobné softvérové úpravy by nestáli v podstate nič navyše a zvýšili by úžitkovú hodnotu vozidla.
Len sa neubránim istým divným pocitom, keď viem, že s jedným jej konštruktétom som drel školské lavice a viem aké veci sa ma pri jej tvorení pýtal..Peter, ak to čítaš, prepáč.
Pozri, 362.010 je za mokra humus. Mašina, ktorá pri drobnom sklznutí zrafne v zlomku sekundy prúd zo 600 nas 200 A a o sekundu zas ručičky vystrelia na 600, nie je mašina ale skokan. Ak na tom neureguluješ spínačom pomerného ťahu pomerný ťah, ak hore Štrbou za mokra pozvoľna spomalí s 550 t vlakom o 30 km/h.. to nie je mašina ale osol. De-De-ho zatracované Cargo 363 majú na Štrbu normu 1050 ton. 362.010 má problém s 550-timi.
Od tých, čo s 361 jazdili, viem, že skáče rovnako ako 362.010 a nemám im najmenší dôvod neveriť. Plus teda, že mašina má 5 stupňov pomerového ťahu ale od trojky vyššie strieľa. Zatiaľ.. a to je nová.
Ja viem, ja viem.. Tromi-štyrmi ťuknutiami si to nastavím cez dotykový dispej, ale do toho displeja musí pri tom prosím pekne kukať... či už pred sťahovačkou, či v okamihu, keď mi začne sklzovať mašina.. pár sekúnd pozerania do displeja a pri 120-ke prejdem v pohode 200 metrov bez sledovania trate.
Pritom klasickým spínačom si viem dofúkať vzduch, znížiť pomerový ťah okamžite a pohmatom, bez toho, žeby som ani na okamih sklopil oči z trate.
Nie je to na 361 robené proti bezpečnosti?
Na 361 sú hneď vedľa reflektora spínače návestných svetiel so všemožnými kombináciami, ktoré pálim jediný raz ešte pred odchodom vlaku zo stanice, tie mohli byť pokojne aj na medzistene, ako to má ešus. Ale spínač stieračov, s ktorým za dažďa a sneženia šťukám X-krát za jazdu, je až za nimi celkom vľavo. To už mohol ostať kľudne pod pultom.
Tlačidlá namiesto spínača P-V-J-S.. tiež je to také... čo ja viem... na to, ako často sa to používa, kus podradné prevedenie a umiestnenie. Pôvodný spínač na peršingu ešte ako-tak újde, hoc tiež mám výhrady, ešus, či 380 má na to ideálnu ergonomickú páku..
To sú pre niekoho drobnosti, De_De sa na to dokonca teší, ale v mojich očiach tieto drobnosti tú mašinu aj napriek jej nesporným prínosom, ktoré má tiež, trochu dosť degradujú. Bohužiaľ.
361 má možno tak krajšie spätné zrkadielka, väčšie pluhy, krajšie okrúhle okienka na strojovni.. a tak..
Inak pre rušňovodiča už na prvý pohľad myslím niet o čom.. keď už nič iné, tak ak porovnáš úroveň spracovania stanovišťa, obloženia stien... v 363.5 to vyzerá ako v modernej mašine, 361 čistá amaterčina.. na bielo ofarbené staré dosky..
Podstaté je, že 363.5 (aj s ohľadom na určitú kritiku zo strany náročných kolegov z ČDC) pomerne spoľahlivo jazdia, u 361 za pochodu zatiaľ stále iba skúmajú, ako by sa mal asi správať taký rušeň.
Ako povedal na margo 361 istý nadupaný žilinský školár.. vyrobiť rušeň dnes umenie nie je. Ale vyrobiť DOBRÝ rušeň... to sa zatiaľ ani jednej slovenskej ŽOS-ke nepodarilo.
jones, nemyslím, že 362.010, či 006 po 2-3 rokoch prevádzky dajak ohúrili. To čo sa raz pri výrobe dobabre a nezvládne, sa už v prevádzke nijakým samovývojom neodstráni. To radšej Cargo krám, ten na rozdiel od 362.010 (a čo viem, 361 pri sklze vyvádza rovnako) aspoň na Štrbu aj za mokra v pohode výjde.
- osobne si domyslam, ze ak by to tam dali, tak by to "mozno" fungovalo horsie ako s diodami a to by sme sa tu docitali: ..........ze naco sa so toho pchaju ked to nevedia..............
-mozno aj lepsie, ze to radsej neskusali, aby neskoncili ako juznesi kolegovia, ktory maju cudzie budenie, ktore poriadne neodbudrzuje (zdoj JPP- priznavam)
PS: bolo by technologicky "in" to tam mat, ale len realita ukaze ako ta 360 bude jazdit a ci ten znizeny AC vykon bude zasadne obmedzujuci v prevadzke