361
Diskusia o novovznikajúcej rade HDV.
Ide o komplexnú rekonštrukciu vozidiel 162 a 163 ZSSK v spoločnosti ŽOS Vrútky a.s. V novembri 2009 sa začalo pracovať na prototypovej rekonštrukcií - 361.001 - ako základ pre rekonštrukciu bol vybratý košický peršing 163.053, ktorého elektronika bola v priebehu roku 2009 sčasti použitá pri oprave požiarom poškodenej 362.006, z ktorej vznikol z hľadiska výkonovej aj riadiacej elektroniky určitý medzistupeň vývoja medzi HDV 362/363 a 361.
Z pôvodných HDV 162 a 163 ostane zachovaná len skriňa a upravené podvozky vrátane trakčných motorov.
Hlavnou výhodou, okrem predĺženia životnosti, je rekonštrukcia jednosystémového HDV pre jednosmernú napájaciu sústavu 3kV na vozidlo dvojsystémové - 3kV js. / 25kV, 50 Hz.
Taková 744 CZ Loko byla trénovat skluzovku na vlečce Velkolomu Čertovy Schody, kde dokázala krásně korigovat skluzy jednotlivých náprav (361 by holt musela po skupinách). Výsledkem bylo rozjetí nákladního vlaku do pořádného stoupání v oblouku. Je to tedy o více věcech chtít, mít na to znalosti a mít místo kde. Nicméně stále zůstává nejhorší, když se nechce.
U nás ČD dokázala sáhnout k přerušení přebírání vozidel pokud byly problémy s jejich provozuschopností, aby na dodavatele zatlačila ... Tak nevím, proč se 361 kupují další a další dokud výrobce zkouškou neprokáže splnění parametrů. Určitě jde najít místo nebo objednat výluku vzít zátěž mydlinky a ukázat, že to již funguje.
Kdysi byl problém třeba se skluzovkou 753.7, CZ Loko s ČDC zajistilo zkoušku a nastavení. Při problémech se skluzovkou v pozdější době zajistil servis během jízdy vlaku záznam veličin, který ukázal, že skluzovka dělá co má a nelze to u AC/DC klasiky zásadně vylepšit.
Stalo sa mi: sef (dobry sef): "Sup, sup." Ja: "Casu je, mam to v merku, stiham.. Ale chcem to este vylepsit". Sef:" Preco, naco ?". Ja: "A co ak nastane toto a toto (v zadani to nebolo) ?". Sef: "Aaale...". Tak som si "vyrobil" sam nejake tie procesy, na ktore nikto nepomyslel, nemachrujem, neznevazujem. No a nakoniec sa ukazalo, ze som mal pravdu. A vsetci sme boli spokojni. Ono sa tazko robi (nielen prog., vseobecne) systémom "Chod tam, neviem kam, prines to, neviem co ".
Pamatam si jeden starsi clanok, kde sa pisalo o testovani ETCS L2 vo Svajciarsku. Prave s mikrosklzom mali ten problem, ze programatori neratali s touto fyzikalnou podstatou. Natvrdo ratali vzdialenost od balizy po balizu podla otacok napravy a pri nejakej odchylke zapli rychlobrzdu z titulu, ze nesedi prejdena vzdialenost so vzdialenostou definovanou medzi 2 balizami.
-------------
U vyvojarov by som ocakaval, ze si budu konzultovat procesy s fyzikmi, elektortechnikmi, draznymi specialistami......
Akosi choroba dnesnej doby, ktora postihuje nielen management....
Pani programatori mozu byt sice boric v programovani, mladi mozu byt X-krat rychlejsi, dynamickejsi a efektivnejsi v programovani ako ti starsi, chyba tu vsak (a s tym mame u nas tiez svoje skusenosti) znalost riesenej problematiky.
Programovanie je nutna podmienka, zdaleka vsak nie postacujuca. Ono treba hlavne poznat procesy, ktore riadime, az potom sa da cosi programovat.
Osobne mi trvalo niekolko rokov, kym som sa vyznal vo VN/VVN rozvodniach, v blokovackach, pripojeni ochran, technologickych postupoch, bol som ucastny niekolkych projektov, kym som bol schopny samostatne ozivovat a odovzdavat tieto rozvodne. A s pracou pre OBB prisli uplne nove procesy a zvyklosti k tomu.
Ale ked je vedenie schopne poslat cloveka sameho na ozivovanie, ktory je u nas ani nie pol roka.... Chudak, vytrapi sa, pomahaju mu vsetci okolo, nakoniec sa stave, ze tam aj tak musi prist niekto skusenejsi.
A to si dovolim tvrdit, ze je to stale nic proti regulacii cohokolvek.
Moj zaver ku 361 - pani programatori mozu byt aj extra klasa, ale potrebuju k tomu fyziku, elektrotechniku a "drazne" know-how.
Neverim, ze takych specialistov je na Slovensku dost.... Asi by sme ich spocitali na prstoch jednej ruky, aj to by mozno bolo vela....
Jinak se ale stejně obávám, že tak, jak to popisujete, to nebude. Hlavně ten výkon tam nebude takhle jednoduše vyjádřený - skluzovka pracuje s rychlostmi a jejich derivacemi, pohon zase s otáčkami (rychlostmi) a momenty (tažnou silou). Takže jedna hodnota výkonu může být třeba 70 km/h a 150 kN, nebo taky 140 km/h a 75 kN, což jsou ale úplně jiné podmínky práce celého pohonu.
362.001: tak já jsem to samozřejmě hoooodně zjednodušil. Máte pravdu v tom, že adheze nezanikne úplně (ale zmenší se na zlomek původní hodnoty) a hnací náprava má moment setrvačnosti o dost větší než běžná (na kterou musel kolega ten protismyk naučit, protože to je horší případ).
Nicméně v každém případě je pro urychlování samotné ("utržené") nápravy k dispozici mnohonásobně větší moment, než u nápravy v záběru, takže reakce musí být dosti rychlá. A správně vyhodnotit ten okamžik není vůbec jednoduché, o technických problémech vyhodnocování impulsních signálů jsem už něco naznačil (zde bylo hezky vidět, jak ETCS má "zatlumené" vyhodnocení rychlosti, na sólo mašině totiž indikovalo "Overspeed" až v okamžiku, kdy ARR šla po vypnutí proudu a poklesu rychlosti už zase do tahu, a v okamžiku vypnutí pulsů při asi 100,5 km/h ten "Overspeed" zmizel a ETCS se uspokojilo...)
Otáčková čidla mívají tak 60 až 120 pulsů na 1 otáčku (což ve 100 km/h rychlosti dává frekvenci okolo 1 kHz).
Ještě k jednomu staršímu příspěvku o mikroskluzech: ty jsou nejen užitečné, ale dokonce nezbytné pro adhezní valení. Přenášená tažná (tečná) síla je totiž tomu mikroskluzu přímo úměrná, až do nějaké hodnoty "zvratu", kdy se to utrhne, skluz začne enormě narůstat a naopak tažná síla prudce klesat. Vyplývá to z nějaké mikropodstaty toho adhezního valení (jak se tam ty krystalové mřížky a atomy vzájemně ovlivňují) a je to velmi podobné charakteristice asynchronního motoru. Tam taky platí, že když není skluz (ani ten užitečný malý), tak motor nedává žádný užitečný moment.
A takisto je pravda, že v záujme zamedzenia sklzu sa dá bakula potiahnuť k sebe.
Budeš ju poťahovať k sebe dovtedy, kým nezistis, že treba pýtať postrk. Neboj, dozadu cuvat nezačneš, to Ťa zalape NZ3. Aj na to tie mašiny myslia.
No vidíš, aké jednoduché.