361
Diskusia o novovznikajúcej rade HDV.
Ide o komplexnú rekonštrukciu vozidiel 162 a 163 ZSSK v spoločnosti ŽOS Vrútky a.s. V novembri 2009 sa začalo pracovať na prototypovej rekonštrukcií - 361.001 - ako základ pre rekonštrukciu bol vybratý košický peršing 163.053, ktorého elektronika bola v priebehu roku 2009 sčasti použitá pri oprave požiarom poškodenej 362.006, z ktorej vznikol z hľadiska výkonovej aj riadiacej elektroniky určitý medzistupeň vývoja medzi HDV 362/363 a 361.
Z pôvodných HDV 162 a 163 ostane zachovaná len skriňa a upravené podvozky vrátane trakčných motorov.
Hlavnou výhodou, okrem predĺženia životnosti, je rekonštrukcia jednosystémového HDV pre jednosmernú napájaciu sústavu 3kV na vozidlo dvojsystémové - 3kV js. / 25kV, 50 Hz.
A zaujímavý postreh odcitujem slová "fíru"s 363.5 "....to co tyhle mašině zadáš,to udělá,jasně že má to nějakou tu "blbost",ale na tomhle je radost jězdit"
Myslím,že to hovorí za všetko ČI ????
K problému zistenia rýchlosti a zrýchlenia z impulzového signálu sa vyjadriť neviem. Neviem ani, koľko "zubové" snímače 361-ka využíva. Každopádne ak už by som dačo nameral, a systém by to bol v nejakom uspokojivom čase schopný vyhodnotiť, odbudzovanie by som zastavil v okamihu, keď derivácia zrýchlenia skzujúcej osi by bola záporná. A čakal na ďalší vývoj. Ak je to vyhodnotenie impulzov fakt taký problém, tak beriem späť.
Ďalej by som určite zohľadnil periódu pozdĺžnych rázov v súprave (najjednoduchšie z nameraných hodnôt a priradil ich dĺžke súpravy determinovanej zadanými údajmi). Tejto frekvencii by sa sklzovka snažila vyhnúť pri opätovnej obnove ťažnej sily, ideálne by bolo, aby ťažná sila nabehla v polovici alebo poldruha periódy. Žiadna zložitá vec.
Ono ide o to, že sklzovka 361 nie je nejak pomalá, nepohotová, skôr by som si dovolil tvrdiť, že má opačný problém.
S tým zrýchlením sklzujúcej osi, čo píšete pán Aleš, by som bol opatrný.
Skutočne by som nepodceňoval zotrvačnsoť rotora a ostatných rotujúcich hmôt (dvojkolie, prevody..), hlavne teda u rušňa 361, kde sú tieto hmoty značné a nedovolil by som si ich nahradiť posúvnym pohybom. Po zložitých skúškach, ktoré sme uskutočnili po tragickej nehode dvojičky v Spišskej som si uvedomil, o čom to je a prečo sólo brzdiaci rušeň ani pri maximálnom tlaku vzduchu v BV sa do šmyku nedostane, kým na súprave áno.
Druhá vec..
To zrýchlenie 30 gé by mohlo byť ako tak pravdivé za predpokladu, žeby úplne zaniklo trenie medzi sklzujúcou osou a koľajnicou, čo ako vieme, je prakticky nemožné.
Urobil som niekoľko nepublikovateľných pokusov na vazelíne a zistil som zaujímavé veci. Ten rotor fakt nie je vŕtačka, ono zas času na zásah je tam dosť. Viem o čom píšem.
V nasom pripade pneu protismyku neprichadza do uvahy, kedze reko tuto vec nezahrnovala, U nas sa borime so sklzovkou v nabehu do vykonu a naslednym ogickym odbudenim danej osi v skze.
Btw: pri sklze u novsej generacii HDV a obrzdenim kotucmi, riesi sa pri sklze na asychnone napr na 380 pribrzdenie pneumatikou danej osi alebo je to cisto vecou odbudenia/budenia TM ??
Masinu vyzenu stupanim 30 promile, leju jej mydlinky pod prednu napravu.
A holt, musi za tej situacie este aj rozbehnut vlak.
U nas sa to testuje na cestujucich, event. na nervoch masinfirov.
Aby sa za masinu zavesil nakladny vlak, ktory budeme hnat hore kopcom na Strbu a este mu budeme zlomyselne liat mydlovu vodu pod kolesa, to nenapadne nikoho.
Na takom comsi by sa mali pani vyvojari a konstrukteri ucit prv, nez nieco definitivne vyrobia....
Skluzovka (nebo protismyk v pohonu - při EDB) je sice o jeden level jednodušší (odpadá ten vzduch), ale furt to není taková sranda, jak se na první pohled zdá.
Jedno z velmi důležitých umění je umět zjistit rychlost a zrychlení z impulsního signálu. Jasně, můžete počítat impulsy během třeba 1 sekundy, ale odezva tohoto signálu na rudkou změnu bude velice dlouhá. Můžete počítat čas mezi dvěma impulsy, ale zde je problém u hodně nízkých (jak dlouho ještě čekat?) a hodně vysokých (plus/mínus 1 časový impuls je už velký rozdíl rychlosti) rychlostí.
A takhle spočítáte rychlost, jejíž výslednou hodnotu máte časově kvantovanou nějakou periodou měření a taky nějak kvantovanou co do velikosti. No a během jedné periody máte údaj konstantní, zatímco na přelomu period ho máte skokově změněný. A teď si to zderivujte, ale tak, aby vám ten výsledek derivace nevyšel až za "půl hodiny" (tzv. nemůžete čekat třeba 10 vzorků a ty pak proložit nějakou střední hodnotou zrychlení).
No a když se konečně dopracujete k reálným a čerstvým (!) hodnotám rychl. a zrychl., tak musíte mít algoritmus, který to zpracuje. Zkoušeli jsme to vyjádřit graficky, došli jsme k 3-D grafu (odch. rychlostí, zrychlení, akční veličina) a závislost byla pekelně deformovaná 3-D plocha.
Veď prepána, ten rotor má určitú zotrvačnosť, to nie je vŕtačka.
Rotor sice má nenulovou setrvačnost (odhlédněme od rotačního pohybu a momentu setrvačnosti a uvažujme jen posuvný pohyb a hmotnost, moc velkou chybu neuděláme), ale jsou to tuny, zatímco vlak, hnacím momentem tohoto rotoru urychlovaný, má těch tun stovky. Takže při ztrátě adheze a vzniku skluzu se moment, původně urychlující řekněme 150 tun (1/4 vlaku)zrychlením řekněme 0.3 m/s2, realizuje pouze na urychlování samotného rotoru vážícího řekněme 1.5 tuny. No a Newton nepustí, takže to zrychlení (po zanedbání a převedení atd.) bude odpovídat 30 m/s2. Tři gé.
37 versus 34 teda 400 versus 350-320A, morozmrd 800 versus 200 ampérov. Reakčná schopnosť niekoľko sekúnd versus niekoľko desatín sekundy. Dúfam, že je jasno, o čom točím.
Konštruktéri morozmrdej sklzovky akoby opomenuli časovú konštantu, hmotu a zotrvačnosť rotujúcich hmôt, relatívne pohyby čela vlaku voči jeho hmotného bodu dané pružnosťou zvesenia.. pri jej prejavoch mám pocit, akoby rotor motora považovali za dynamickú sústavu 0. rádu.
ako ono.. nepochybujem, že by tú 361 nerobili šikovní ľudia, len zrejme nemali poňatia o trakcii, jej dynamike a prevádzke ako takej. Tak to vyzerá.
Dovolím si povedať jednu vec; pokiaľ by mal výrobca ochotu dodať vstupy a výstupy, algoritmus, rovnice,a vývojaky regulačných procesov sklzovej ochrany, trúfol by som si ju spolu so šikovným programátorom dať do poriadku. Podmienkou je, aby som to dostal preložené do zrozumiteľnej technickej reči, nie v príkazových riadkoch programovacieho jazyka, keďže v programovaní som slabý. Myslím si ale, že problém sklzovky nie je v zlom naprogramovaní, ale už v chybných samotných algoritmoch. A pokiaľ ide o ne, teda o to, ako by sa to malo správať, dačo málo o tom viem a myslím, že na zlepšenie situácie by to málo aj mohlo stačiť.
Len dopredu viem, že nebude nič z toho, keďže niečia hrdosť nedovolí, aby sa šikovní tvorcovia nechali poučovať od nejakého blbého rušňovodiča, nuž..