Aktuality z koridoru

» Návrat

Pridané: 6.7.2006 21:05
Autor: Marko Engler, nick: » Marko

Aktuality z koridoru Počas posledných dvoch týždňov som mal možnosť uskutočniť niekoľko ciest medzi Bratislavou a Žilinou, kde ma zaujalo dianie na výstavbe koridorovej trati ako aj preložke pri Kotešovej. Tento krátky príspevok si nekladie za cieľ technicky presne zdokumentovať spomenutú udalosť, ale iba stručne zachytiť niektoré významné medzníky z pohľadu skôr cestujúceho. Predpokladám, že niekto informovanejší napíše ešte obsiahlejšie články na túto tému.

 

 

 

Leopoldov

V Leopoldove v súčasnosti vrcholí výstavba nástupíšť číslo 1 a 2, z ktorých najmä časť druhého už má aj strechu. Keďže podchod ešte nebol sprevádzkovaný, v utorok 20. júna sa na prekonanie výšky nástupíšť používali drevené lávky a schody pre umožnenie prístupu k pôvodným koľajám č. 4 a 6, na ktorých sa uskutočňoval výstup a nástup cestujúcich.

V stredu 21. júna pred obedom už bol podchod medzi prvým a druhým nástupišťom pre cestujúcich otvorený, drevená lávka odstránená. Podchod však bol ešte stále staveniskom, nebolo zabezpečené ani osvetlenie, ani zneprístupnenie rozostavaných častí. Pre osobnú dopravu slúžili naďalej pôvodné koľaje mimo nových nástupíšť.

 

Večer sme však už s rýchlikom z Bratislavy do Prievidze prichádzali k druhému nástupišťu na novú koľaj číslo 5. Novými výhybkami (zatiaľ s ručným prestavovaním) boli napojené obidve zhlavia vrátane trate na Hlohovec.

V nedeľu 25. júna bola na trati číslo 141 Leopoldov – Nitra medzi Leopoldovom a Hlohovcom zrušená náhradná autobusová doprava a všetky vlaky začali jazdiť v celej svojej trase podľa 2. zmeny cestovného poriadku (ktorá práve z tohto dôvodu začala platiť až od vyhlásenia).

V pondelok 26. júna sa už používalo nástupište číslo 2 s koľajami číslo 3 a 5 a pre vlaky smerom na Nitru slúžila aj slepá koľaj pri nástupišti číslo 1, ktoré však nebolo ani v týkajúcej sa časti zakryté.

V piatok 30. júna ma už prekvapil príchod môjho vlaku opäť na pôvodnú koľaj číslo 6. Podchod pre cestujúcich už aspoň provizórne osvetlili a vyznačili neprístupné priestory, cez novú koľaj číslo 3 však bola preložená lávka a schodíky. K novej koľaji číslo 5 prišiel nákladný vlak od Piešťan, ktorý tam zostal stáť a na novej koľaji číslo 3 stála súprava vozňov s koľajovými poliami. MOs z Nitry prišiel na slepú koľaj prvého nástupišťa.

Podobná situácia prebiehala aj v pondelok 3. júla, kedy už bola brestovanská trať napojená do stanice provizórnym riešením (v mieste bývalej výťažnej koľaje) a uskutočňovala sa výmena výhybiek na zhlaví.

 

Zrejme sa podobným častým zmenám v najbližšej dobe nevyhneme. Práce spomalila najmä voda zaplavujúca budované podchody. Začala aj náhrada pešej lávky k Liehovaru cez celú stanicu.

Cestou do Bratislavy 21. júna som si pozrel aj napojenie novej preložky zaústenia trate od Brestovian, ako aj práce na jej napojení na trať. Tu je ešte roboty...

Brestovany – Trnava

Niekoľko záberov z rekonštrukcie druhej traťovej koľaje medzi Trnavou a Brestovanmi je vo fotografickej prílohe. Zaujímavosťou je domček slúžiaci pôvodne ako Hradlo Prílohy (?) pri km 51,9. Jeho vzhľad je podobný aj iným hradlám, výhybniam a pod. (napr. Výhybňa Vŕšok), ktoré existovali alebo ešte existujú na trati Bratislava – Trnava – Leopoldov. Neďaleko však bola až do zdvojkoľajnenia v roku 1941 výhybňa Majláth, pôvodne Mayer (km 50,400).

Trnava – Bratislava-Rača

Aj na tomto úseku prebiehajú práce v Cíferi (peronizácia), medzi Cíferom a Šenkvicami, v Rači (peronizácia) ako aj dokončovanie stanice Pezinok a ďalšie stavby najmä Pezinok a Svätý Jur.

 

Piešťany – Brunovce

Okrem prvej traťovej koľaje medzi Piešťanmi a Brunovcami sa už začala rozoberať aj párna skupina koľají v samotnej stanici Piešťany.

Bytča – Dolný Hričov

Preložka železničnej trate medzi Bytčou a Dolným Hričovom vznikla v súvislosti s výstavbou diaľnice do Žiliny. V polovici júna sa montovala trolej na novú traťovú koľaj Bytča – Hričov, 28. júna som už cestoval po tejto koľaji (dočasne jednokoľajná prevádzka). Vtedy prebiehala aj demontáž starej traťovej koľaje Hričov – Bytča, traťová koľaj pre smer Bytča – Hričov už bola demontovaná. Na demontáži pomáhali stroje 740.545-9 (0545) spoločnosti MAX CARGO, pokladač koľajových polí (aj keď ich paradoxne vytrhával), demontáž trolejového vedenia uskutočňovala súprava vedená strojom 751.079-5. V stanici Bytča bol odstavený stroj T 212.1554 slúžiaci na posun s novými koľajovými poliami pre ešte nepoloženú traťovú koľaj Hričov – Bytča.

Výstavba diaľnice výrazne zmení aj vzhľad celej hričovskej stanice, nakoľko ju prekríži na žilinskom zhlaví.

Zastávka Kotešová sa tak stala minulosťou aj fyzicky, pretože už aj tak bola „mŕtvou“ zastávkou, t.j. bez zastavovania vlakov osobnej dopravy. Okolie však ponúkalo fotografom nádherné možnosti záberov, ktoré asi nová preložka nenahradí.

 

A ešte jedna poznámka k fotografovaniu. Výstavba nadjazdov na rekonštruovaných tratiach ponúka nové možnosti pohľadov na vlaky, ktoré doteraz z dôvodu prevažne rovinatého charakteru najmä medzi Bratislavou a Novým Mestom nad Váhom chýbali.

Marko Engler


Galéria k článku

Počet: 28    

Foto Pohľad z nástupišťa č. 2 v Leopoldove na nedokonče ...

Foto Z nástupišťa č. 2 sa chodilo k nerekonštruovaným k ...

Foto Pohľad z vlaku na brestovianske zhlavie smerom do ...

Foto Napojenie novej preložky na koľaje od Serede. 21. ...

Foto Po koľajách na južnej strane preložky nebolo v str ...

Foto Traťový úsek Brestovany - Trnava pri pohľade smero ...

Foto Domček po bývalom hradle (Prílohy ?) alebo výhybni ...

Foto Budovaný nadjazd cesty Trnava - Zavar. V strede bý ...

Foto Niekedy sa niekoľko pracovných čiat stretne na jed ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace trate


Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 47     Stránky: / 3     Výpis:    
» 362.010-1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 334 26.6.2007 13:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru

to bude stanica

» petert Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 97 13.7.2006 14:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru

Miroslave ako som tu niekde čítal- Musim povedať, že si sa zachoval mnoho násobne super keďže si počkal na zmeškaný /4 min./ osobáčik z Kútov tam vtej Trnave, aj keď tvoj vlak nemal byť ako jeho prípoj. jednoducho si počkal a urobil si železnici dobré očko. Cestujúci sú oto šťastnejší že dobehli a tam tým ďaľším v tvojom to neuškodilo. Na tej novej koľaji to dobehneš Ja v Kútoch tiež vystupujem od Šajdíkových Hum. a máme neraz čo robiť aby sme stíhali už oproti stojaci Budapeštiansky EC ktorý už neraz stál a my sme celá banda letela utekajúc cez koľaje s malimi deckami len aby sme nastúpili do EC a nečakali na osobak. Listky na EC už máme dávno kúpene v osobaku ktory šlape 80tkou z Trnavy Tento stresmanéver sa niekedy nám stáva pre tie pokojné osobaky skoro pravideľne, ale i tý z EC počkajú, ak vidia že niekto uteká vo vzdialenosti 100 metrov od predu rušňa aj keď to výpravcovia nemajú v láske musím ti vzdať hold že patríš medzi nich dobrákov. Zajtra znova cestujem 13:20 od Bratislava hl.st. EC 170 HUNGARIA do Kútov to budu haluz prestupy už sa na ne znova tešíme... želám Ti príjemné jazdy.
RE: Aktuality z koridoru RE: Aktuality z koridoru

» Miro79 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 8 253 13.7.2006 7:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru

petert: na záver, tie rýchliky na Košice mávajú po 10-12 vozoch. Trafiť sa s brzdením tak, aby Ti rýchlomer nakreslil 30km/h presne pri tabuli a súprava už zostala povolená, tak to je umenie. Mne keď sa to podarí s desiatich pokusov raz, tak som zo sebou spokojný. Ak niekto prehrmí vedome cez pomalú jazdu o 20km/h rýchlejšie, tak to už neni známka dobrého fíru, ale blba. Nechajme to...

» petert Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 97 13.7.2006 0:09
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru

Miro79 rozumiem ti ale ak jeden z tvojich kolegov si to pred 21:00 zrýchli aby mohol dať väčší čas na nastupenie pre cestujucich pretože predpokladal i čakanie na semafore a bolo to viac ako 10 minut a prekročí o tých 10 km v h viac a brzdí uplne tesne pred výhybkou a z 30 km povolenej prejde po 35 nie je to až také proti zákonne. Vie že mešká ale nechce to meškanie ako i každý z nás.Predpisi su predpisi ale meškania ľudí postupne odradí , ale nechcem už ďalej provokovať. Moja dcérka i synovec radi cestuju vlakom a v mojom detsve to tiež nebolo inak. Inač dnes spadlo trolejove vedenie vraj pri BA a zasa celý deň riadne zasa meškali

» haldo11 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 865 12.7.2006 20:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru

Miro79: ved o tom som hovoril aj ja, ze co si ja pamatam, tak ta zmena pomalej bola casovo a nie na slobodnom rozhdnuti ruznovodica, akurat som teda napisal, ze sa mi zdalo, ze som niekde cital o tom miernom prekroceni pri meskani. Len sa mi zdalo, ze som to cital, nic viac...

» Miro79 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 8 253 12.7.2006 11:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru

petert, haldo11: Schuti som sa zasmial nad vašou debatou, ale ani jeden neviete o čom hovoríte. (bez urážky). Keď mám raz povolených 50km/h, tak pôjdem 50km/h. Na viacerých úsekoch bola 50 iba od 7:00 do 22:00, potom už plná traťová. Raz sa mi stalo, že (tuším na 333) som bol na prelome tohoto času na takejto pomalej. Išiel som 50 a jak odbilo 22:00 tak som sa rozbehol na 120. Aj mne záleží na cestujúcich, ale zas sa nenechám po..., rýchlosť určite neprekročím, ani keď meškám sa to nesmie.

» petert Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 97 12.7.2006 10:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru

Niet sa nad čím vytešovať najmä pri mizernej planovanej 150 tke Krajania budú na 250 tke no Vážený Vychodniári a stredoslavaci pretože si poniektory nemôžete dovoliť cestovať autom ste naďalej odkázaný cestovať vlakom ehm v EU 3 triedy donútene meškáte pretože nie ste z EU- Blavy tak sa snáď pomali ale iste dopravíte do vážho vytúženého železničného ciela. Rušňovodičom želám pevné nervy ...
RE: Aktuality z koridoru RE: Aktuality z koridoru RE: Aktuality z koridoru

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 11.7.2006 19:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru

Vihorlat: až na to, že by mu nepomohlo ani milion cestujúcich...
petert: bezpečnostné predpisy sú na základe niečoho, o čom ale evidentne nemaš ani potuchy... Tak sa kľudne vytešuj a raz snáď pochopíš...

» haldo11 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 865 11.7.2006 17:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Leopoldov

A este jeden postreh

Vcera v noci presiel prelozenym oblukom po 1.TK z Brestovian do Leopoldova rusen 363 140. Je to dost zaujimave, pretoze obluk je prvou tratovou kolajou napojeny aj na stanicu a uz aj na zmodernizovanu "rovinku" pod dialnicnym nadjazdom, ale v tomto useku nie je TV. Dnes som zahliadol medene ligotanie, ale este sa to na TV nepodobalo. V tychto hodinach sa jazdi opat iba po 2.TK stareho obluka a je ukladana 2.TK na prelozke...

» haldo11 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 865 11.7.2006 17:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru

petert:

myslim, ze pri meskani "sa moze" o nieco povolena rychlost prekrocit. Neviem to naisto, len sa mi zda, ze som uz o tom pocul. Kazdopadne to ale nebolo o tak velke cislo viac, myslim, ze to nebolo ani o 10km/h viac...
Na druhej strane, istymi usekmi som uz aj ja isiel raz jak slimak a raz jak polny zajac, ale to nebolo sposobene sandokanom rusnovodicom, ale zmenou pomalej jazdy podla prac, ktore sa vykonavali na useku ...

nasledujúce príspevky »