Aktuality z koridoru – V. časť: medzi Leopoldovom a Brunovcami

» Návrat

Pridané: 14.12.2006 8:25
Autor: Marko Engler, nick: » Marko

Aktuality z koridoru – V. časť: medzi Leopoldovom a Brunovcami Kalendárne už síce nastalo obdobie zimy, počasie to však ešte nenaznačuje (na útechu stavbárov aj koridorových tratí). Tma však prevažuje nad denným svetlom, preto už nie je toľko príležitostí na fotenie toho, čo nám medzi Bratislavou a Novým Mestom nad Váhom vyrastá. Stručne by som však aspoň kúsok informoval o dianí na výstavbe koridoru medzi Leopoldovom a Novým Mestom nad Váhom, aj keď fotografie z aktuálnej doby mám iba z Leopoldova.

Koncom októbra sa položila staničná koľaj č. 1 v Leopoldove, začiatkom novembra aj koľaj č. 2, postupne sa z obidvoch zhlaví pokladala aj koľaj č. 4. Jej spojenie bolo podmienené výstavbou podchodov (aj pre cestujúcich, aj batožinového). Súčasne sa dokončovalo aj tretie leopoldovské nástupište, ktorého náter prebiehal aj počas chladných a vlhkých dní (pri teplotách do 5 stupňov Celzia). Počasie však okrem krátkej ukážky zimy začiatkom novembra prešlo do celodenných kladných teplotných hodnôt prevažne aj bez zrážok, čo umožnilo pracovať na rozostavaných stavbách prakticky bez prerušenia.

20. októbra sa odstránili aj posledné pozostatky po zbúranom bývalom stavadle St. 1 (kostolianske zhlavie), čím bolo umožnené začať pripravovať spodok pre pokládku nového kostolianskeho zhlavia párnej skupiny koľají.

9. novembra došlo k začatiu demontáže starej lávky cez koľajisko stanice (k depu), ktorá bola z toho dôvodu uzatvorená bez náhrady. Zaujímavé je, že cez koľaje sa oficiálne prechádzať nesmie a cestný most (Hlohovec – Trakovice) nemá chodník. Vo výstavbe novej lávky sa pokračovalo až neskôr (k 9. 12. ešte nebola hotová).

 

V polovici novembra sa už privážali na vozňoch výhybky párnej skupiny kostolianskeho zhlavia. Pre výstavbu tejto časti zhlavia musela byť odpojená aj vlečka Liehovaru (resp. kovošrotu a PNZZ). Medzi Leopoldovom a Veľkými Kostoľanmi sa kládla 2. TK od Kostolian po Červeník, ďalej jej pokládku brzdila výstavba dvoch podjazdov. Podobne aj v Piešťanoch nebolo možné klásť koľaje párnej skupiny pre nedokončené podchody na nástupištia, ktoré si vyžadovali časovo najzdĺhavejšiu pracovnú činnosť. Medzi Piešťanmi a Brunovcami sa pre 2. TK valcovalo lôžko. Postupne začali aj predprípravné práce v stanici Nové Mesto nad Váhom, aj keď z Brunoviec sa tento rok už trať nezačala rekonštruovať. Predprípravné práce sa zamerali najmä na priľahlé okolie párnej skupiny na brunovskom zhlaví stanice, kde sa bude musieť vybudovať mimoúrovňové kríženie s dôležitou cestou (druhá možnosť dostať sa autom cez trať v Novom Meste je až na trenčianskej strane nadjazdom alebo miestnymi komunikáciami cez Mnešice, čo určite postihne cestnú dopravu v Novom Meste počas rekonštrukcie stanice).

Začiatkom decembra začali v Leopoldove jazdiť vlaky v smere Bratislava – Žilina k tretiemu nástupišťu, smerom na Nitru k prvému. Sprejazdnila sa aj 2. TK medzi Leopoldovom a Veľkými Kostoľanmi. To umožnilo vylúčiť prvú TK do Veľkých Kostolian a inštalovanie nových výhybiek medzi 1. a 2. TK (resp. medzi staničnými koľajami č. 1 a 2) v Leopoldove. Po položení týchto výhybiek bude koľajisko stanice prakticky dokončené (aspoň čo sa prejazdnosti týka). Potom bude potrebné ešte dokončiť ukončenia slepých koľají atď.

Podchod pre cestujúcich v Leopoldove bol sprevádzkovaný otvorením tretieho nástupišťa. Na ňom sa ešte dokončujú posledné úpravy dlažby, montáž rozhlasového zariadenia a pod. Výťahy ešte osadené nie sú, ani v batožinovom podchode. Na párnej skupine v nákladnej časti koľajiska sa robia úpravy na trolejovom vedení (stožiare a brány v tejto časti asi zostávajú pôvodné), inštalujú sa elektromotorické prestavníky, svetelné návestidlá už stoja. Prebieha aj kabelizácia k zabezpečovacím zariadeniam.

 

Zlepšilo sa aj informovanie cestujúcich staničným rozhlasom. Vo vestibule stanice sa namontovala stena pred vchodovými dverami, čím vznikla predsieň. Kúrenie už funguje, dlažba je dokončená. Vymenili sa aj okienka (3x) výdaja cestovných lístkov, čím zanikli charakteristické „kľúčové dierky“, cez ktoré sme komunikovali s pokladníčkami. Na nástupištia boli nalepené provizórne označnenia koľají nástupíšť, tentokrát už so správnym číslovaním aj na prvom (koľaje č. 9 a 11) aj na druhom nástupišti (koľaje č. 3 a 7). Osvetlenie nástupíšť ešte nefunguje, funguje však už nové osvetlenie podchodu v celej dĺžke.

Brestovanské, resp. siladické zhlavie je koľajovo dokončené, inštalujú sa ešte prvky SZZ. Po pôvodnom napojení trate od Brestovian už nezostalo nič, vrátane zvyškov po starom cestnom nadjazde pri diaľnici. Celé okolie bolo zarovnané a pôda pripravená na poľnohospodárske využitie.
 
V Piešťanoch sa začala pokládka staničných koľají vrátane napojenia trate do Vrbového. Dokončenie pokládky je závislé na dokončení podchodov. Druhé nástupište (ostrovné) sa už čiastočne aj zastrešuje. Je tu však použitá iná technológia ako v Leopoldove. „Lastovičky“ sú z betónových prefabrikátov a na ne sa pozdĺžne montujú betónové nosníky. Celá stavba pôsobí mohutne oproti profilovým (železným) konštrukciám v Leopoldove. Podobne je pre výstavbu podjazdu pri bývalých kasárňach spomalená aj pokládka 2. TK od Brunoviec.

V Novom Meste nad Váhom už začali aj úpravi na vlečkovom napojení na čachtickej strane (napojenie vlečiek drevoskladu, PNZZ, bývalej vápenky a vojakov). Odovzdávkové koľaje sa vytrhali a začala sa výstavba nového spodku a následne zvršku.

Ostatné úseky dúfam popíšem v nasledujúcej časti, len uvediem, že v Brestovanoch sa už kladú nové stožiare trakčného vedenia, skladajú sa z vagónov nové koľaje a podvaly, medzi Trnavou a Brestovanmi a Brestovanmi a Leopoldovom sa osadzujú nové oddielové návestidlá automatických hradiel.

Marko Engler


Galéria k článku

Počet: 57     Stránky: / 2        

Foto Pohľad na staničnú budovu v Leopoldove z tretieho ...

Foto A ešte raz. Leopoldov, 9.12.2006, © Marko Engler

Foto Úrovňový prechod pre výpravcov od firmy STRAIL. Le ...

Foto MOs vlak do Trnavy v čele s 810.661-9 pri stanične ...

Foto Nové predajné okienka vo vestibule. Leopoldov, 9.1 ...

Foto Nová stena vo vestibule. Leopoldov, 9.12.2006, © M ...

Foto Zatiaľ pôvodná časť vestibulu. Leopoldov, 9.12.200 ...

Foto Najnovšia schéma pre cestujúcich. Leopoldov, 9.12. ...

Foto Označenie koľají na prvom nástupišti. Leopoldov, 9 ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace trate


Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 37     Stránky: / 2     Výpis:    
» Vlado.P Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 73 29.6.2007 19:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – V. časť: medzi Leopoldovom a Brunovcami

Uvidíme aký bude interiér stanice.Spomínam si na kultúrne stredisko s televízorom a bustou Lenina,Otáčací kôš ozdobený kvetmi pred stanicou a fresku s komediantami vo vstupnej hale.Dúfam,že po novom to bude krajšie.

» 362.010-1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 334 26.6.2007 17:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – V. časť: medzi Leopoldovom a Brunovcami

v leopoldove je paradna stanica

» NFS-MAN Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 151 22.6.2007 20:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – V. časť: medzi Leopoldovom a Brunovcami

velmi dobre to urbili ale za vela

» suomi Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 257 26.12.2006 0:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – V. časť: medzi Leopoldovom a Brunovcami

je zaujimave sledovat, ako sa postupne menja nase stanice a trate dufajme k lepsjemu, pekna fotodokumentacia aj cela reportaz!

» Noddy Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 298 19.12.2006 23:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – V. časť: medzi Leopoldovom a Brunovcami

KOLAJAR: Dakujem Vam za obsirnu odpoved. Pozastavim sa pri veciach, ktore ste uvideli. Ze pre usek Mikulas - Kosie s auvazuje s V=160 resp. 140. Pred casom som sa stretol s vyjadreniami, podla ktorych by modernizacia koridoru mala byt len v useku Bratislava - Zilina. A v useku Zilina - Kosie nie kvoli vysokym financnym narokom. ze v tomto useku sa budu len vymienat kolajnice a upravovat pre V=120. Akym sposobom je teda plan modernizovat koridor dalej?

» m@jo Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 2 009 19.12.2006 17:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – V. časť: medzi Leopoldovom a Brunovcami

Takto pred rokom to v Leopoldove vyzeralo úplne ináč
RE: Aktuality z koridoru – V. časť: medzi Leopoldovom a Brunovcami

» 362.010-1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 334 19.12.2006 13:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – V. časť: medzi Leopoldovom a Brunovcami

myslím si že stanicu urobili ale isto to stalo veľa

» Marko Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 161 18.12.2006 19:38
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – V. časť: medzi Leopoldovom a Brunovcami

Strucne sa pokusim reagovat na niektore vznesene otazky:

Jano:
1. Na koridore sa „maka“, ako sa da, kym je dobre pocasie. Zima potom moze byt aj do maja, co by sposobilo casovy sklz. Utlm bude asi iba cez sviatky, resp. do prichodu mrazov a snehu.
2. V nakladnej casti zst. Leopoldov sa vymenila cast zhlavia, upravilo sa miestami trolejove vedenie, instalovali navestidla a vlastne aj SZZ. Vacsina kolaji vsak asi ostane povodna.

Dadoo:
Zoom na fotaku je perfektna vec – clovek sa tak nenabeha a zaber je vyplneny aj komplet nie len „oblohou, travou“ a „jadrom veci“ iba na horizonte...

Rumcajs79:
Tomu som nevenoval pozornost, ci su krize z dobre natreteho dreva alebo ine (plastove?). Hlinik vsak povazujem za drahy na taky vyznam...

Georho:
Vozne Ds sa tusim vytratili pred niekolkymi rokmi, ked sa zrusili sluzobne vozne na vlakoch a zaviedla „pojazdna uschovna batozin“. Presne vsak neviem, musel by som pozriet vo svojich poznamkach doma. V prevadzke su zvycajne este vozne BDs, na modernizovanych supravach vsak novsie a kde je to mozne, tak vozne s povodnym oznacenim BDmee a BDmeer.

55.lukas, rail-fan:
Neviem ci ide o mna, ale zvycajne fotim z miest verejnosti pristupnych (nastupiste, cesta, nadjazd, lavka), cez kolaje sa pohybujem iba vynimocne (zvycajne mimo stanice). V Leopoldove to bolo raz na hlohovskej strane, kde som v obluku fotil 810 pocas posunu od MOs z Nitry, kedy som na prilahlu luku presiel cez kolaj. Do kolajiska stanice sa tak mimo vyhradene priestory nesnazim pohybovat, najma, ked ide vlak. Viem, ze je to pre rusnovodica vzdy stres, ked nema istotu, ci mu taky clovek nepadne priamo na kolaj a pod.

V podmienkach zeleznic som zvyknuty sa pohybovat, mam za sebou aj niekolko skoleni ohladom BOZP. Ale podstatne riskantnejsie pribehy mam napr. zo zameriavania napr. na plavajucich pasovych dopravnikoch, ked bola cast zdvihnuta zeriavom z brehu a ja som isiel pod... ale to uz je o inom a sem sa to nehodi.

Pre fotografov zeleznic, ktori by sa mali vyznat vo svojom konicku, povazujem za ovela vacsie riziko „urazu“ dva faktory:

1. ludia, ktori vidia fotoaparat – aj ked sa v nich napr. nevyznaju – povazuju to za cennu vec a ked je fotograf sam... zvysok si kazdy domysli.

2. ludia, ktori vidia, ze niekto fotografuje. Zvycajne ide o ludi s nie cistym svedomym, ktori sa boja, ze ich niekto fotografuje aby mal dokazy proti nim. Niekedy je totiz tazko vysvetlit majitelovi sukromnej firmy vedla zeleznice, ze tam cakate na vlak, ktory sa nadherne vynima v obluku s panoramou mesta a chcete si ho odfotit pre potesenie – kazdy vidi to, co potrebuje – danovaka, vypalnika,..., ktori sa zaujima o jeho firmu. Zial, ta firma stoji vedla kolaji, pripadne bude jej cast aj na fotografii... a pod.

V Leopoldove, ale aj inde pri kolajach, som uz stretol velakrat aj inych fotografov a nie vsetci svoje fotky publikuju okamzite, takze napr. na www.vlaky.net nemusia byt znami. Preto nemusi ist o mna. Ale to myslim nie je dolezite.

metal779:
Nic proti dalsim znamostiam zo zeleznicneho fachu, ale som totalne zaneprazdneny. Najviac info mam preto z Leopoldova, ze tam prestupujem a som casto nuteny tam cakat pocas prestupu. Inak aj tieto moje reportaze a prispevky vznikaju po veceroch, kedy nad klavesnicou uz zaspavam, takze pokial to nie je dolezite, nechal by som to na nahodu a urcite az po sviatkoch...

all:
Vsetkym ale dakujem za uznania, aspon viem, ze to po mne aj niekto cita a ma to teda zmysel!

Marko


» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 17.12.2006 15:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – V. časť: medzi Leopoldovom a Brunovcami

kolajar: napojenie vlečiek v NMnV...

» petkonad Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 17.12.2006 12:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – V. časť: medzi Leopoldovom a Brunovcami

Neviete ci je niekde na internete zverejneny projekt zel. stanice Nove Mesto?

nasledujúce príspevky »