Aktuality z koridoru – II. časť: o Leopoldove

» Návrat

Pridané: 28.7.2006 21:55
Autor: Marko Engler , nick: » Marko

Aktuality z koridoru – II. časť: o Leopoldove Ako doplnenie článku „Aktuality z koridoru“ uvádzam ešte niekoľko fotografií z predchádzajúcich dní a niekoľko vysvetľujúcich informácii. Spomenuté „vrátenie“ osobných vlakov na párnu skupinu koľají v Leopoldove bolo dôsledkom vytrhania brestovianskeho zhlavia. Medzi Leopoldovom a Brestovanmi sa začalo chodiť po druhej traťovej koľaji (TK), ktorá bola do Leopoldova zapojená na mieste bývalej výťažnej koľaje.

Koľaje pri nových nástupištiach č. 1 a 2 tak nebolo možné použiť pre vlaky do Trnavy, resp. z Trnavy. Preto novú koľaj č. 3 premostili opäť lávky a schodíky, aby sa cestujúci, ktorí sú povinní používať podchod medzi 1. a 2. nástupišťom, mohli z druhého nástupišťa dostať k párne číslovaným koľajám. Nová koľaj č. 5 pri druhom nástupišti zostala ako jediná pre smer do Serede, kadiaľ je odklonená nákladná doprava do Bratislavy, resp. Trnavy. Osobná doprava Leopoldov – Sereď je naďalej nahradená autobusmi.

Napojenie novej preložky zaústenia trate od Brestovian bolo už dlhšie provizórne riešené prostredníctvom výhybky č. „78XA“ do koľaje smer Sereď. Po presmerovaní dopravy medzi Leopoldovom a Brestovanmi do 2. TK bola položená nová koľaj preložky až k už minulý rok rekonštruovanej 1. TK, kde sa pri diaľničnom nadjazde spojili. Pôvodná predzvesť sa posunula bližšie k Brestovanom pred spomenutý nadjazd. Zároveň sa osadila už aj nová predzvesť definitívneho staničného zabezpečovacieho zariadenia. V súčasnosti sa dokončuje trolejové vedenie na 1. TK preložky a kladú sa výhybky pre napojenie preložky k nepárnej skupine koľají v stanici (nástupištia č. 1 a 2). Prebieha zaštrkovanie a geometrická úprava polohy koľaje. Následne by sa mala doprava presmerovať z 2. TK na novú preložku, 2. TK demontovať a sprevádzkovať 2. TK preložky. K tejto oblasti je ešte potrebné spomenúť, že tu prebieha zakladanie „štetovníc“, predpokladám, že sa postaví ďalší cestný nadjazd, čím od diaľničnej prípojky povedie k Hlohovcu štvorprúdová komunikácia. Jestvujúci cestný nadjazd dostal ochranné pletivo po oboch stranách na zabránenie dotyku s trakčným vedením.

 

Nástupište č. 2 je už zakryté, dokončuje sa prvé nástupište. V sobotu 22. júla zakrývali práve oblasť pred pôvodnou staničnou budovou. Na nástupištiach už boli vyvedené elektrické káble pre budúce osvetlenie. K prvému nástupišťu na slepú koľaj sú pravidelne vedené motorové osobné vlaky do Nitry, resp. opačne (ktoré v Leopoldove končia alebo začínajú). Trolejové vedenie sa tu však dokončovalo až počas víkendu 22. a 23. júla. Zároveň sa tiež dokončovala koľaj pred staničnou budovou. Po jej sprevádzkovaní a sprevádzkovaní novej preložky budú k dispozícii tri priebežné dopravné koľaje pre osobnú dopravu (doteraz dve), z ktorých sa však jedna bude aj naďalej využívať pre nákladné vlaky do Serede, resp. opačne, nakoľko sereďská trať nebude mať tak skoro napojenie na párnu skupinu koľají (veď tam rekonštrukcia vlastne ešte len začne).

 

Postupuje sa aj vo výstavbe staničného zabezpečovacieho zariadenia. Už koncom zimy boli osadené provizórne odchodové trojsvetlové návestidlá sústavy AŽD71 na všetky smery (a pre každú traťovú koľaj), ktoré su teraz funkčné. Ako súčasť už definitívneho SZZ boli osadené odchodové návestidlá na párnu skupinu koľají neurčenej pre osobnú dopravu (pôvodne pre ne platilo jedno skupinové odchodové návestidlo), pri nových koľajách sa tiež umiestňujú nové odchodové a zriaďovacie návestidlá (všetko sústavy AŽD71, z nehrdzavejúcich stožiarov), ziatiaľ všetky nefunkčné. V súčasnej dobe sa však už umiestňujú aj elektromotorické prestavníky na dokončované nové koľaje.

 

Prestupovanie pre cestujúcich v Leopoldove je však stále dosť problematické. Keďže neexistujú vlastne žiadne informačné panely, z ktorých by sa dalo zistiť, z ktorej koľaje ide ktorý vlak a vlastne ktoré koľaje sú ktoré (napr. staničný rozhlas vyhlasuje vlaky na piatu alebo šiestu koľaj, ale vylepené oznamy na novom nástupišti číslo 2 informujú, že po jednej strane je koľaj 3 a po druhej koľaj 5, na ktorej zvyčajne stoja nákladné vlaky...). Staničný rozhlas vyhlasuje vlaky veľmi málo, po príchode napríklad od Žiliny neviete, či ide nejaký vlak smerom na Nitru, či je nejaký zmeškaný, jednoducho veľmi slabá informovanosť. Úplnou samozrejmosťou sú už meškania vlakov okolo 15 až 30 minút aj napriek upravenému GVD pre jednokoľajnú prevádzku. Svoje však zohráva aj začiatok rekonštrukcií na východe republiky (Poprad a pod.) a preplnené rýchliky.

 

V traťovom úseku Brestovany – Trnava sa dokončuje 2. TK, ktorá sa však stavia iným spôsobom ako okolité priame úseky (je na nej viacero oblúkov). Najskôr sa rozmiestnia podvaly, namontujú pružné zvierky (drobné koľajivo) a následne sa namontujú dlhé definitívne koľajnicové pásy (inak sa ukladajú celé polia s dĺžkou okolo 20 m a následne sa transportné koľajnice demontujú a vymenia za definitívne).

Onedlho sa teda opustí ďalšia časť pôvodnej Považskej železnice, tentokrát pred Leopoldovom. Naďalej sa však skracuje obdobie, kedy cestujúci budú môcť nastupovať alebo prestupovať v Leopoldove za podstatne kvalitnejších podmienok, ako tomu bolo vlastne od otvorenia stanice. Škoda len, že sa nepodarí splniť niekdajší návrh vedenia prímestskej osobnej dopravy Leopoldov – Bratislava už z Hlohovca (najmä pre elektrifikáciu).

Marko Engler


Galéria k článku

Počet: 37     Stránky: / 2        

Foto Pripravovanie pláne pre napojenie novej preložky p ...

Foto Prvá koľaj preložky sa už približuje... 5. 7. 2006 ...

Foto ...aj trolej... 5. 7. 2006, © Marko Engler

Foto Na tomto mieste už nepotrebná predzvesť ''Pr1S''. ...

Foto Rovnako rýchlostník 120 km/h už asi stavebné mecha ...

Foto Pôvodné vchodové návestidlo ''1S'' od Brestovian. ...

Foto Pripravovaný spodok pre nové južné zhlavie stanice ...

Foto Nákladný vlak od Serede vedený strojom 363.092-8 v ...

Foto Zakladanie v mieste nadjazdu cesty Hlohovec - Trak ...
nasledujúce obrázky »




Súvisiace trate


Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 31     Stránky: / 2     Výpis:    
» 362.010-1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 334 26.6.2007 14:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – II. časť: o Leopoldove

ta stanica bude z 25 storocia

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 9.8.2006 17:55
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – II. časť: o Leopoldove

A kto zaručí, že keď bude Os/R predbiehať náklad, tak ten náklad nepočká na priebežnej koľaji?

» Draxter Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 306 8.8.2006 9:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – II. časť: o Leopoldove

Rád vysvetlím:
Tá koľaj č.2 vo Vrútkach: kto sa na ňu pozrie vidí, že s IC,ktoré po nej prebehne, to len tak hádže...celá má rôzne plôšky a jemé vyhnutia...jednoducho ten prejazd po nej nie je taký ako by bolo treba...a to je spôsobené práve zastavovaním ťažkých nákladných vlakov na nej a aj pravidelným brzdením a státím R a Os. Niečo podobné je vidieť pod semaformi na ceste...ale samozrejme na železnici v oveľa oveľa menšom meradle....a to s tým spomalením zo 160 na 100kmph som myslel len ako humornú vložku,nič vážne...

Tak preto som pochválil Leopoldov, lebo tam bude IC jazdiť po priebežnej koľaji a nie po takej, kde zastavujú ostatné vlaky a ten prejazd by teda mohol byť hladší...

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 7.8.2006 20:38
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – II. časť: o Leopoldove

...koľaj 2 pri nástupišti 2 skrivená, poohýňaná a odretá od vlakov, ktoré zastavujú pri hrane perónu... skrivená a poohýňaná koľaj? Možeš prosím vysvetliť
A prečo by mal pribrzďovať zo 160 na 100?

» Draxter Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 306 7.8.2006 16:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – II. časť: o Leopoldove

Ad nástpištia:

myslím si, že v zásade nie je problém s tým, že nákalďák prefičí okolo cestujúcich čakajúcich na peróne 100km/h, ale v niečom inom:

vo vrútkach som videl ako je koľaj 2 pri nástupišti 2 skrivená, poohýňaná a odretá od vlakov, ktoré zastavujú pri hrane perónu, preto si myslím že ak IC v stanici nestojí /čo je i prápad Leopoldova ,tak by bolo lepšie keby prešlo po ,,čistej,, koľaji a nemuselo preto spomaliť /z tých 160kmh čo bude na iba 100kmh/ .

ozaj je lepšie ak vlak nestojí na priebežnej koľaji, ak je to možné

» RailFun Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 353 7.8.2006 10:47
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – II. časť: o Leopoldove

Len na vysvetlenie k tym pokutam:
1. clovek nema co robit na hrane nastupiska, ak nenastupuje do vlaku
2. o prechadzani cez kolaje uz ani nehovoriac
3. no a ak je niekto hluchy a nepocuje rozhlas v stanici tak to uz je vrchol! (s vynimkou teda skutocne nepocujucich, ale taki by mali mat doprovod)

» RailFun Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 353 7.8.2006 10:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – II. časť: o Leopoldove

ad johnz:

Tvrdím to dávno: na tetusky kaskaderky a podobne typky len MASTNE POKUTY

Ale este jeden postreh - tentoraz z MAV: plôtiky medzi kolajami, prerusene len na prechodoch cez kolaje - sluzobnych - aj to je riesenie

» J0HnZ Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 342 6.8.2006 12:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – II. časť: o Leopoldove

Vihorlat: To čo vídavam v PB pri obiehaní jednoho frekventovaného osobáku vlakom IC mi stačí k tomu aby som videl, že je to tá správna voľba ... holt, nemecký substrát je asi inteligentnejší, ale tie vystrašené ksichty tetušiek smerom k stovkou rútiacemu sa IC, občas doplnené kaskadérskymi úskokmi, stoja za to ...

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 5.8.2006 7:18
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Aktuality z koridoru – II. časť: o Leopoldove

Trnava je špecifická. Povedal by som, že tam sú nástupišťa odsadené koli nákladným vlakom, keďže nákl. stanica je vedľa a nie za osobnou. Bezpečnosť nadovšetko, ale treba si uvedomiť, že na zastávkach budú okolo nástupišť jazdiť tie isté vlaky s tým rozdielom, že na zast nemá kto a ako upozorniť na prechádzajúci vlak. Nemožem sa ubrániť dojmu, že ŽSR sú v niečom papežtejšie ako papež a vniečom sú to hotoví satanisti

» Vihorlat Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 542 4.8.2006 21:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Peróny

JOHnZ, myslíš, že peróny mimo hlavných koľají je tá správna voľba? V Čechách sa touto cestou neuberajú a v Nemecku sa jazdí aj vyššou rýchlosťou pri hrane nástupišťa. Najúchvatnejšia je vchodová rýchlosť 40 km/h k perónom v Trnave od Brestovian

nasledujúce príspevky »