Modernizácia trate cez Trenčín - ver. 05-2015

» Návrat

Pridané: 14.6.2015 8:00
Autor: František Smatana, nick: » FrantisekIII.

Modernizácia trate cez Trenčín - ver. 05-2015 Od mojej poslednej (novembrovej) návštevy momentálne modernizovaného úseku železničnej trate č.120 cez Trenčín uplynulo už 6 mesiacov. Tak som sa bol znova pozrieť čo pribudlo, čo ubudlo a čo sa zmenilo. Na stavbe som bol 21.5. a južný koniec som videl 29.5. A tu vám predkladám moju 5. správu.

Kvôli postupu modernizačných prác som “inšpekciu” skrátil len na úsek od novobudovaného podjazdu (ulica Pred poľom, nžkm124+827) za železničnú stanicu Zlatovce (nžkm 120+689). Trať pod ňou (južný koniec) nie je dobre pristupná, bol som len pri budúcom podjazde Brnianska (nžkm120+060). Práce sa vlastnej dopravnej cesty skoro nedotkli – úsek na sever od podjazdu Pred poľom bol viac-menej hotový už pri poslednej návšteve, vlastná žst Trenčín detto, a južná časť čaká na dobudovanie prekládky trate na nový most, 3 podjazdov (Pred poľom nžkm124+827, Vlárska nžkm121+833 a v Záblatí ulica Brnianska, nžkm120+060), ako aj niekoľkých podchodov pre peších. Zaregistroval som len nové trakčné vedenie v žst Zlatovce (to nie je dorobené, povedal by som). Začiatok modernizácie (pred Zlatovcami) som navštívil po prvýkrát (mea culpa), a výsledky prác sú viditeľné.

Najväčšiu pozornosť (zaslúžene) púta stavba nového železničného mosta. Tu práce postupujú, ale jeden zádrhel tam vidím. Chýba posledný pilier (č.6), na ktorom už dlhšiu dobu nevidieť žiadny pokrok. A tento fakt by ovplyvnil všetky termíny. Na fotke č.39 vidíte, že stavebná jama je zatopená vodou. Snáď ma nikto preto neobviní zo šírenia poplašnej správy… Štetovnicovú stenu začali robiť koncom januára (foto č.43), výkop od marca (foto č.41 a 42), na aprílových fotkách už žiadna aktivita (foto č.40). Most má byť hotový vo februári 2016, teda za 9 mesiacov (oficiálny termín).

Tak sa prejdime po trati a povedzme si, aký je stav:


Obr.1 Podjazd Pred poľom (nžkm124+827). 21.5.2015 © F. Smatana

Prvou a dôležitou informáciou je tá, že tento úsek je vyňatý z finančnej podpory EU. Bude to tým, že slovenský tiger (pod vedením strany a vlády) podrástol, zmocnel a nepotrebuje cudzie peniaze. Aspoň všetci uvidia, že na to máme. A navyše daňoví poplatníci radi dajú peniaze na to, na čo nemuseli. Veď sa jedná len o úbohých 204 miliónov euro (číslom 204,000,000,-).

Na podjazde (a súvisiacich objektoch) na ulici Pred poľom sa pracuje. Podľa posledných oficiálnych správ je jeho dokončenie (opäť) posunuté na december 2015. Uvidíme. ŽSR hovoria o 9 mesačnom omeškaní.

Úsek od podjazdu do žst Trenčín na obnovu čaká. Posledne zbúrali jeden rodinný dom (kvôli budúcemu narovnaniu oblúka odhadujem), so stavbou podchodu pri Bille (nžkm124+455) sa nezačalo.


Obr.7 Opravená stanica pri pohľade zo severu. 21.5.2015 © F. Smatana

Žst Trenčín je hotová a bez stavebnej aktivity. Bolo by aj dobré dať do užívania výťahy, ktoré už sú dlhšie pripravené v šachtách, ale nefunkčné. Na čo sa čaká netuším. Zato ale máme na nástupištia dovezené nádoby na posypový materiál – jeden nikdy nevie kedy začne mrznúť a budeme ho potrebovať. Tiež by sa patrilo odstrániť tie amatérske informačné “tabule”, keď už je všetko označené oficiálnymi. Prečo špatiť takú peknú novú stanicu? Teší ma, že nové sedačky a stolíky nie sú poškodené, ako aj že idioti posprejovali len vstup do podchodu. V celkovej situácii je uvedené, že most (nad starým podjazdom na Sihoť, nžkm123+067) sa má rekonštruovať. Táto už prevdepodobne prebehla, ale viditeľné sú len nové múriky na oboch jeho stranách.


Obr.45 Panoráma nového mosta. 21.5.2015 © F. Smatana

Úsek starej trate od zhlavia po podjazd Vlárska (pri Slovliku) funguje po starom. Vedľa neho sa pracuje len na novom moste, oba násypy (severný a južný nájazd) sa nepredlžujú. Netuším, aký je tu harmonogram prác, ale oba nie sú zďaleka pripravené – chýba dorobiť podporné betónové múry, na severe tiež jeden most (ponad Mládežnícku ulicu), ako aj realizácia vlastného zásypu (výška cca 4-5m). Technická poznámka – vo svete sa po dohotovení násypu monitoruje jeho sadanie po dobu 2~3 mesiacov, vtedy sú práce vylúčené; ako je to na Slovensku? (ešte som sa tu odpovede nedočkal, ale nestrácam nádej :-)). Predpokladám, že celá táto časť bude meškať, čím by sa odložila aj realizácia bezštrkového úseku trate (Rheda). Vlastnému mostu teda chýba kompletná časť s pilierom č.6. Nad pilierom č.7 teraz dobetónovali predposledný blok mosta a bude sa chystať jeho pripojenie na oporu (č.8).


Obr.54 Podjazd Vlárska - vlaky jazdia po provizóriu. 21.5.2015 © F. Smatana

Podjazd Vlárska sa stavia. Ale aj tu už bolo jeho dokončenie odsunuté – posledná správa hovorí o otvorení na prelome septembra a októbra. Vlaky zatiaľ využívajú provizórny jednokoľajný most a permanentný pre jednu koľaj sa stavia.

V staničke Zlatovce postavili nástupištnú hranu, prístavok ku staničnej budove (pre umiestnenie nového zabezpečovacieho zariadenia), a (ako som bol spomínal) pracovali na trakčnom vedení. Nové 2 podchody (nžkm 120+923 a 121+244) na realizáciu čakajú. Inak vo vyjadrení ŽSR (odpoveď na otázku z 28.5.) je uvedený len 1 podchod.


Obr.73 Budúci podjazd Brnianska (nžkm120+060). 29.5.2015 © F. Smatana

Trať od zhlavia po začiatok rekonštrukcie je v štádiu “aj-aj”: trať pod zlatovským južným zhlavím je neopravená, ale okolo podjazdu Brnianska sú obe koľaje už vymenené aj s novým trakčným vedením; je pripravený podchod (nžkm 120+689, hotová je jeho polovica na jednej strane trate), plus pracuje sa na podjazde Brnianska (nžkm 120+060; tu mi dáko nesedí staničenie, lebo hned vedľa podjazdu je stÍp s údajom 120+083; to len na upresnenie možných rozdielov). V tejto časti sa má otvoriť ešte další podchod (nžkm 119+234, nedostal som sa tam, neviem aký je jeho stav), a opraviť železničný most (nžkm 118+636, detto). Nabudúce sa musím vybrať do týchto nepreskúmaných miest.


Obr.29 Trenčiansky hrad nad starou traťou. 21.5.2015 © F. Smatana

Poznámky na záver:

  • Fotky sú tentoraz zoradené podľa staničenia zostupne, teda od severu na juh.
  • Mostný pilier starého mosta je stále nechráneny, ale ako písali na webe ŽSR, situácia je monitorovaná.

Ako novinku pridám výber z oficiálnych informácii z posledného obdobia:

Odkazy:

  • Mestský web venovaný rekonštrukcii železničnej trate stále funguje. Ale to je všetko, čo sa o ňom dá momentálne povedať. Posledná aktualizácia je z 12.9.2014, teda 7 mesiacov stará. Netuším, prečo nemôže byť aktualizovaný tak dobre, ako to bolo na začiatku. http://www.trencin.sk/84861
  • Na stránke zhotoviteľa , Trnavskej stavebnej spoločnosti, sa síce stále nič nové nedozviete, ale určita aktualizácia nastala – momentálne už nie je “aktuálna”správa s dátumom 25.10.2012. Nahradila ju nová. Zo 17.3.2014...

Ale otázka znie: informujú naše spoločnosti (firmy, školy, iní) na webe dostatočne? A to je podľa mňa téma na celý článok (s neradostným koncom). Aj ja sa môžem len domýšlať, predpokladať a odhadovať, čo je už na tomto úseku hotové, či v akom stupni rozpracovanosti sa nachádzame. Informácie chýbajú. 

František Smatana


Galéria k článku

Počet: 78     Stránky: / 3        

Foto Foto č. 01, máj 2015, © František Smatana

Foto Foto č. 02, máj 2015, © František Smatana

Foto Foto č. 03, máj 2015, © František Smatana

Foto Foto č. 04, máj 2015, © František Smatana

Foto Foto č. 05, máj 2015, © František Smatana

Foto Foto č. 06, máj 2015, © František Smatana

Foto Foto č. 07, máj 2015, © František Smatana

Foto Foto č. 08, máj 2015, © František Smatana

Foto Foto č. 09, máj 2015, © František Smatana
nasledujúce obrázky »
Súvisiace trate


Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 11         Výpis:    
» canfranc Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 16.6.2015 19:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. 05-2015

Pobrezne oblasti, ci uz hore alebo dole, tj. Baskitsko, Katalansko, Galicia, Asturias a Cantabria a trochu aj Andaluzia maju vidiek ako u nas. Galicia to su lazy ako okolo Detvy :) domy roztrusene kade tade. Musia riesit obrovsky problem verejnej dopravy, Galicia je poprepletana linkami mikrobusov ktore vyuziva minimum hlavne starych ludi, ale je to verejny vykon, zrusit to nemozu.
Zvysok tak ako hovori tvoja znama - velke mesta daleko od seba. A ten zvysok je 70% uzemia.
V Katalansku ako hovori Zbynek je ta doprava husta, rychliky sa volaju MD alebo Regional Expres. Niekedy davno sa volali Rapido, priamy preklad Rychlik, Durch a podobne, ale marketingove oddelenie Renfe pred 20 rokmi usudilo, ze ten nazov vzbudzuje zastaranost, pomalost, proste vsetko zle, tak kazdych x rokov premenovavaju kategoriu, volalo sa to uricte roky aj Diurno, aj Arco, aj Intercity (aj druhu triedu nazvali Turista, lebo vsak turista moze byt hocikto, a druha trieda je nieco horsie, fuj fuj). Ale taki su ludia.
--
Asi by to naozaj dopadlo ako hovori tratovak, stara trat by nasledovala osud trate Rimavska Sobota - Poltar.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 16.6.2015 8:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ... zrejme chýbajú rýchliky ...

Nechybí (i když se tak nejmenují), aspoň ne v Katalánsku, když už je vzpomínáš. Stačí nahlédnout třeba do jízdního řádu linky R11 Rodalies de Catalunya Barcelona Sants - Portbou.
Zastávkové vlaky provozuje divize státního dopravce (RENFE) Rodalies (R), "rychlíky" divize Mitjana distància (MD) a rychlovlaky na v podstatě souběžné vysokorychlostní trati divize AVE - Llarga distància.

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 16.6.2015 5:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. 05-2015

a netreba zabúdať na to, že ak by sa na starú trať kašľalo, tak tá sa pomaly ale iste rozpadne...

» splinterX Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 11 724 15.6.2015 21:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. 05-2015

canfranc. ja z laického pohľadu nevidím veľký rozdiel v cene pri stavbe tunela či viaduktu na 160 alebo 350km/h ak je ich možné z rôznych dôvodov trasovať čo najpriamejšie

A či je možné sa na modernizáciu súčasnej trate vykašľať a rovno postaviť VRT?? Od bývalej kolegyne Španielky z Valencie mi bolo povedané, že aspoň v ich časti vidiek v takej podobe ako u nás moc nepoznajú, skôr sú to veľké mestá ďaleko od seba a medzi nimi skoroľudoprázdno...z toho nejak logicky vyplýva že medzi cercanias/rodales čo je španielsky/katalánsky S bahn a rýchlovlakmi zrejme chýbajú rýchliky tak u nás, lebo ich asi veľmi nepotrebujú. A takisto u nás by sa dve paralelné trate asi neuživili» canfranc Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 15.6.2015 21:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. 05-2015

tu je ta vyhybna Las Inviernas, uz na nahornej plosine, vo vyske 1057 mnm.
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. 05-2015

» canfranc Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 15.6.2015 21:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. 05-2015

splinterX; teren je narocny (vid obrazky), ale neosidleny, preto 15M €/km. Baskitsko sa osidlenim podoba na Povazie, hute, priemysel, aj terenom, tak preto som to uviedol ako priklad do porovnania.
Mali by sa vykaslat na cely koridor, a postavit paralelnu VRT s prepojkami do hlavnych stanic. Vyslo by to na rovnako.

Zo Zaragoza 200 metrov nad morom musi VRT vystupat do nadmorskej vysky 1200 metrov (pri Arcos de Jalon), potom to ma uz o dost lahsie, za zlomom nivelety po nahornej tabuli pozvolne klesne do Madridu ktory je na stredoeuropske pomeru vysoko - 655 metrov nad morom. To klesanie vyuziva tu nahornu tabulu La Alcarria, cosi podobne ako Slovensky Kras, hore rovina pretata hlbokymi udoliami, tak sa to ani nezda, ze je clovek vo vyske 1200mnm.
Stanice su stare 3 (Calatayud, Zaragoza a LLeida), 2 nove (Guadalajara a Camp de Tarragona,postavene v poli v style francuzskych TGV a majuc za ucel obsluzit viac menej okres a nie mesto)
Zvysok su tzv PAET cize vyhybne kazdych 40-50km ktore nesluzia na komercne zastavovanie, ale na nudzove odstavenie, predbehnutie, evakuaciu. (vid obr)

RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. 05-2015 RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. 05-2015

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 15.6.2015 17:44
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. 05-2015

Palco:
Měsíc a den budou určitě dodržené. Rok sem, rok tam...Veď stavíme na Slovensku! Kdysi jsem byl pověřen úkolem doplnit zesilovačku a ATU v Banskej Bystrici. Když jsem dorazil na místo, zjistil jsem, že budova, ve které měla stávající technologie už rok fungovat, nemá ještě ani vykopané základy!!!

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 15.6.2015 8:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. 05-2015

Pokud by se nové tratě stavěly jako estakáda, ubylo by několik níže jmenovaných problémů: Méně pozemků by se muselo vykupovat, stávající podzemní řády by se překládaly jen kdyby na ně vyšel sloup, křížení s komunikacemi by bylo vždy mimoúrovňové... A bylo by to mnohem hezčí než široké nevzhledné náspy a zářezy, které navíc narušují životní prostředí - cesty živočichů, vodní režim krajiny atd.

» splinterX Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 11 724 15.6.2015 6:55
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. 05-2015

Podľa môjho názoru sa pri novostavbe na zelenej lúke nemusí riešiť iks medzistavov alebo ako sa tomu nadáva..ono je síce pekné že stanica ostane na súčasnom mieste (vieme že isté skupiny ľudí bojovali za to aby bola odsunutá za mesto), ale zase po stavbe sa musí aj jazdiť..ono toto dosť podľa mňa predražuje stavbu

Síce neviem ako je to konkrétne v Španielsku kvôli rozdielnemu rozchodu medzi konvenčnou a VRT sieťou, či nejak extra riešia zvlášť stanice, konkrétne na trati medzi Realom a FC Barcou je na trase 620km 10 staníc, koľko z nich je úplne nových a koľko zrekonštruovaných zo starších širokorozchodných už neviem....a takisto aký je tam terén, ak je trať vedená ľudoprázdnou oblasťou a husto zaľudnením Považím, tiež sa musí iks vecí riešiť navyše

» canfranc Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 14.6.2015 21:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. 05-2015

Nechapem tie ceny. 12 km usek za 245 milionov, to vychadza 20M na kilometer. Za to stavaju spanieli v Baskitsku novu VRT na 350km/h v terene podobnom Nizkym Tatram. (60% tunel a 13% viadukty), konkretne 22,57M eur/km
http://www.ferropedia.es/wiki/Costos_de_construcción_de_infraestructura#cite_note-Tintin-0
VRT Madrid - Barcelona vysla na 15,88 M€/km, a to uz aj s uplatkami (minuly rok zatkli zopar ludi za naklady navyse)

Vie to niekto rozumne vysvetlit? (ak to brusel schvaluje viac menej, tak zrejme nieco spanieli nepocitaju)
Co viem ze spanieli nepocitaju do nakladov vyvlastnenia, to je ale na taky rozdiel na kilometer trate minumum, pretoze nove trate idu "lacnym" terenom.
Tiez beriem, ze postavit novu trat je o cosi jednoduchsie v horskej oblasti - netreba riesit milion preloziek mostov, vodovodov, elektrickych vedeni, plynovodov, ciest od prvej tredy az po polnohospodarske. Co je lacnejsie? Prevrtat horu a postavit estakadu ako sa trtosit s prelozkami?
Je niekde dostupna studia tohoto useku s variantami? (mala by byt)

Spanieli rekonstruuju z160km/h na 220km/h za 2M eur na km (bez ERTMS) a zdvojkolajnenie za 4 az 8M eur na km. (na rovine, co je v podstate aj usek Zlatovce - T. Tepla). Rekonstrukcia = zrusenie vsetkych urovnovych prechodov, sem tam nejaka prelozka, sem tam novy viadukt, vymena zvrsku a vymena trolejoveho vedenia za typ na 220km/h.

Obrazky z Baskitskeho ypsylonu (Y Vasca)
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. 05-2015 RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. 05-2015

nasledujúce príspevky »