11.1.2025 Práve prihlásených 102 užívateľov
Na konci první části této dvoudílné reportáže jsme se rozloučili na peróně stanice Stéblová s tím, že po dopoledním zkoumání jí samotné a oblasti kolem rosického zhlaví přesuneme svou pozornost na stranu opačnou, abychom se (krom jiného) věnovali dvěma vlečkám, které odtud kdysi vycházely. Jedna tak činí dodnes, je (přinejmenším formálně) funkční a zřejmě ji čeká velice zajímavá budoucnost.
2.4.2013 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Letošní zima byla protivná a dlouhá. Nakonec se snad ale odbatolí do historie a přijde jaro. To je čas, kdy se tradičně představují novinky na kolejích. Letos tomu nebude jinak a shodou okolností okamžik prezentace nových věcí vyšel na prvoaprílové velikonoční pondělí.
1.4.2013 8:00, Milan Vojtek
Určite nie som sám, kto ako dieťa hypnotizoval mapu ČSD a sníval o destináciách ako Hranice v Čechách, Maťovce, Lipno, Veľký Krtíš,... Vďaka pochopeniu rodičov sa síce pomaly jednotlivé trate stávali „pokorenými“, avšak až študentské časy priniesli ich systematické „dobývanie“. Bola to doba analógová, človek necvakal bezhlavo všetko čo malo kolesá, a aj to málo často nevyšlo podľa predstáv.
31.3.2013 8:00, Peter Bado
I když můj domov v rovinatém kraji vinic není zrovna předurčen k úspěšnému lovu dvojic lokomotiv v aktivní službě, především vstup soukromých dopravců do nákladní dopravy přinesl možnost zachytit objektivem vlaky s více než jedním činným strojem. Že dvojice dunících dieselů v čele nákladu, dunících naprosto nelogicky na koridoru pod dráty je nelogické a nehospodárné je jiná kapitola.
30.3.2013 8:00, Milan Vojtek
Když železniční fanoušek (a možná nejen on) narazí na název Stéblová, neodbytně mu v mysli vytane největší železniční tragédie na území bývalého Československa. Nicméně minulost stanice toho jména nebyla samozřejmě jen chmurná a určitě taková nebude ani její budoucnost. To vše, ale hlavně současná podoba tamní infrastruktury i provozu na ní, dalo vzniknout tomuto (nejen) reportážnímu článku.
27.3.2013 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Zdechliny 2012, za tímto označením se skrývá obvyklá porce snímků, v nichž ukazuji transporty lokomotiv vesměs již k domovskému depu poté, co s ostudou musely uvolnit své místo v čele vlaku.
23.3.2013 8:00, Milan Vojtek
Koľajové lôžko, ako súčasť železničného zvršku, plní niekoľko dôležitých funkcií a preto, aby tieto funkcie mohlo spoľahlivo plniť nesmie byť znečistené. Jeho ručné čistenie pritom predstavuje fyzicky náročnú a relatívne málo produktívnu činnosť. Preto sa pozornosť výrobcov traťových strojov, ale i železničných správ, medzi prvými zamerala práve na čističky štrkového lôžka.
22.3.2013 8:00, Peter Bado
Úvodem je třeba vysvětlit, že řada 961 v současnosti oficiálně neexistuje a na původně takto prezentovaných vozidlech najdeme označení Bfhpvee295 respektive 50 54 80-30. Nicméně z praktických důvodů si alespoň v titulku dovolme ignorovat platnou normu – stejně jako v každodenní praxi mnohdy činí provozovatel těchto vozidel a nakonec i jejich dodavatel, nejen ve svém katalogu.
20.3.2013 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
V předchozích reportážích jsem se už zmínil o hlavní zajímavosti nového GVD na Ferdinandce, jíž byla změna směru jízdy z levostranného na pravostranný. Další zajímavostí na části této trati je, že vozbu EC 110 Praha zajišťují lokomotivy polského národního dopravce. Již před koncem roku probíhaly jízdy, při nichž se strojvedoucí PJ Bohumín seznamovali se stroji řady EU44 Husarz popř. EP09 EPoka.
19.3.2013 8:00, Karel Furiš
Po dlouhé době jsem se konečně rozhodnul dokončit článek, který mám rozpracovaný již více než rok a který za tu dobu stihnul řádně uzrát, tak jako víno z míst, kde jsem čerpal. Není jednoduché nafotit záběry se zajímavým pozadím v kraji, kde největší kopeček je hráz místní řeky a kde pro fotku z „nadhledu“ lze využít leda tak koridorového krakorce.
15.3.2013 8:00, Martin Ševčík