ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
Maťko, ukazoval si mi minule tie demontované šruby horných pilierových prírub strešných nosníkov.
Odstreľovali, bolo ich treba odobrať, oukej.
Napokon, čo sa od tých 40 tonových strešných polí versus osem chabých šrubočiek dalo čakať.
Spomínal si, že sa to má zmontovať a stiahnúť nazad niečím lepším, pružnejším, pevnejším... tak je?
Ako to chcú _technicky_ zvládnuť?
No, lebo sa mi teda vôbec nezdá, že sa to ešte dakomu podarí stiahnúť, keď už popukali betóny, mohli sa do škár zosypať kamienky atď...
Aj tie samotne nosníky sa po uvolnení predpätia výdatne pod váhou betónov poprehýbali, to už, ak sa nedomontuje celá strecha, podľa mňa nenarovná a nestiahne nik.
Len ako si hovoril, ešte aby tam nezačalo zatekať, ak sa nedajbože potrhala aj izolácia.
a povozil si sa na vsetkych tych eskalatoroch v tom tvojom dovolenkovom raji? Ja by som to vyskusal...
vacsinou sa instaluju eskalatory aby chodili (fungovali),
ak by mali vacsinou svojej zivotnosti iba prestat, tak je lacnejsie spravit normalne schodisko
Počas dvoch týždňov som monitoroval činnosť niekoľko desiatok, možno stoviek eskalátorov v tureckej Antalyi. A čuduj sa svete, ako na potvoru, nenašiel som ani jeden, čestné slovo, ani jeden, ktorý by stál !!!
Ale našťastie aj tie naše fungujú !
Rekonštrukcia vestibulu Železničnej stanice Vrútky je skončená. Zatiaľ sú cestujúcim k dispozícii pôvodné lavice do budúcnosti sa plánuje aj výmena lavíc. Pre informáciu cestujúcich o odchode a príchode vlakov slúži informačný systém Pragotron. S vyššou verziou informačného systému počítame v neskoršom období. Úprava bezbariérového prístupu k nástupišťu č. 1 je zapracovaná v projekte a naplánovaná na začiatok roka 2009.
najlepsie na celej odpovedi je, ze cestujucu verejnost informuje PRAGOTRON. ale vo vrutkach ho NENAJDETE!!!
V zrekonstruovanej cakarni stanice Vrutky najdete 3 automaty na napoje, ALE ANI JEDNU LAVICKU NA SEDENIE!!!!
Rekonstrukcia vestibulu stanice je skoncena, ale chybaju VYVESNE CESTOVNE PORIADKY a prostredne dvere s FOTOBUNKOU SU UZAMKNUTE.
...musim konstatovat, ze ste v tom Poprade dopadli celkom dobre...
Vážený pán Bičan,
dňa 13.05.2008 nám bola doručená e-mailom Vaša sťažnosť, v ktorej poukazujete na nedostatky v ŽST Poprad - Tatry a ŽST Vrútky. K jednotlivým nedostatkom Vám uvádzame nasledovné:
V železničnej stanici Poprad - Tatry je osadených sedem osobných výťahov a dva eskalátory z II. nástupišťa. Je pravda, že eskalátory sú často mimo prevádzky, podobne aj výťahy č.4 (z 3. nástupišťa do prestupovej haly), č. 2 ( z odbavovacej haly ŽST do prestupnej haly TEŽ) a výťah č.3 (z II. nástupišťa do haly TEŽ). Ostatné výťahy č. 1,5,6,7 sú v prevádzke. Dôvodom, že tri výťahy sú mimo prevádzky je neodstránenie závad z kolaudačného konania. Pri revízii výťahov revízny technik zakázal ich prevádzku z dôvodom nevykonania odborných prehliadok a nezabezpečenia mesačného servisu. Po dohode zo zmluvným dodávateľom týchto prác, budú eskalátory postupne sprevádzkované do 30.06.2008.
Včera fungovali. Mal som tú česť sa z 2. nástupišťa vyviezť hore. Smerom hore išiel výborne - vypínal sa a zapínal iba keď bol na ňom človek. Smerom dolu išiel stále, a teda trošku neekonomicky...
Apropooo to teplo čo je v priestore pohybl. schodov - neskutočné. Skleník a sauna v jednom... Treba vyskúšať!!!
zda sa, ze nekonecny pribeh peronizacie stanic Piestany a NMnV rozsiri aj Poprad.