ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
Hmm, je pekne, ze ZSR sa stara kondicku vlakveducim ked musia behat od vlaku do dopravy a spaet s hlasenkou alebo nejakou hlupostou namiesto toho aby pouzil "spaetny dotaz". No v zdravom tele zdravy duch.
http://eia.enviroportal.sk/dokument.php?id=26928
zatial sa konci v novom meste nad vahom a budu sa robit rozne casti usekov az po kosice.
banany sa nahradia 380-kami... ak vobec budu potrebne, nakolko nase 350ky uz nebudu pre CD potrebne, nebudu asi ani banany jazdit na KE v ramci vyrovnavky vykonov... a ani plechace do BB.
Ale neboj, trakcnu sustavu si tu vymenime, cozeby nie. A 2 roky nato, co budu reelektrifikovane koridory hotove, mozme zacat menit aj rozchod. A veru aj zmenime, trebars na takych 1520 mm, ako ze sa my volame my!
A vy si uz do bananov postupne zabestelujte transformatory, ak chcete s nimi k nam jazdit, budete mat z nich potom utesene vsepopularne gorilky, navyse na rozdiel od tych nasich upgradeovane o "talgo" nastavovacie dvojkolia.
....a zmena trakčnej sústavy sa nedá robiť postupne od Žiliny po Varín, potom po Vrútky a tak ďalej, pretože musí kopírovať výstavbu koridoru. A ten prozatím v Žiline končí. Pokračuje sa z Liptovského Mikuláša do Krompách - aspoň ja mám takéto informácie.... a z Krompách do Prešova.... ....
Nie, teraz si vyrobime 60km usek pod AC.
Preco veci robit jednoducho, ked si to mozeme skomplikovat....
Len otázka, že koľko vydržia, keďže v budove je aj národná ustanovizeň slovenská (šenk) a tí, čo z neho vychádzajú, často vidia j trojmo, tak aby sa strafili do dverí...