ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
27.09.2007 10:58 - POPRAD
Vyššiu kultúru cestovania a hlavne bezpečnosť cestujúcich dosiahli na popradskej železničnej stanici, kde včera uviedli do prevádzky nové podchody a nástupištia.
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Dalibor Zelený konštatoval, že investícia si vyžiadala 858 miliónov Sk, pričom 75 % tvorili prostriedky zo štrukturálneho fondu Európskej únie a 25 % zo štátneho rozpočtu.
http://www.aktuality.sk/spravy/domace/popradska-zeleznicna-stanica-ma-nove-podchody-a-nastupistia
Mas co si chcel
Popradská stanica patrí k najmodernejším v Európe
TOMÁŠ TIŠŤAN
Stavbári včera v Poprade po osemnástich mesiacoch stavebných prác odovzdali železničiarom zrekonštruovanú železničnú stanicu. Železnice tvrdia, že z hľadiska technologického vybavenia je nová stanica to najlepšie, čo na Slovensku dnes máme.
POPRAD. Železničiari včera v Poprade prevzali od stavbárov vynovenú stanicu, ktorej rekonštrukcia v hodnote stoviek miliónov korún prebiehala počas plnej prevádzky. Cestujúci tak budú môcť posúdiť, či mesiace stavebného hluku a prachu, výluk, prestupovania na náhradné autobusy stáli z ich pohľadu za to. Vedenie Železníc SR (ŽSR) tvrdí, že jednoznačne áno.
Nové technológie
„Popradská stanica teraz svojím technickým vybavením nepatrí iba medzi to najlepšie na Slovensku, ale aj to úplne najmodernejšie v rámci Európy," povedal včera na otvorení stanice riaditeľ ŽSR Dalibor Zelený. Riadiace procesy sú plne automatizované vďaka novým technológiám železničnej dopravy súčasnosti. „V praxi to znamená vyššiu bezpečnosť, efektívnejšie a ekonomickejšie riadenie dopravy," doplnil Zelený.
Väčší komfort
Okrem technických vylepšení prevádzky dopravy by mala nová stanica podľa železničiarov priniesť aj väčší komfort samotným cestujúcim. Prestavbou sa zvýšil počet nástupíšť a kapacita odbavovania pasažierov až na 2 000 osôb za hodinu. Prioritou prestavby bol bezbariérový prístup handikepovaných cestujúcich ku všetkým vlakom. „Niektoré detaily boli kvôli tomu prerokovávané s projektantom a Úniou nevidiacich ešte v priebehu výstavby," uviedla hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková.
Väčšine sa to páči
Náhodne osloveným ľuďom sa nová podoba popradskej stanice viac-menej pozdáva. „Je to teraz krajšie, modernejšie a cestovanie vlakom aj vzrušujúcejšie," povedala nám Barbora Matejová z Popradu. Podobné pocity má aj Zuzana Valušová z Hranovnice. „Cestuje sa inak, bolo to dobrý nápad rekonštruovať stanicu. Niektoré veci však vyzerajú, ako keby ich bolo treba ešte dokončiť," prezradila Hranovničanka. Tá narážala najmä na svetlom už takmer nepriepustné sklá hornej haly stanice.
Rekonštrukcia bude pokračovať
Riaditeľ Zelený reagoval aj na tieto ponosy. Podľa neho rekonštrukcia stanice bude pokračovať v roku 2008 a 2009 druhou a treťou etapou. „Okrem iného sa vymenia aj okná, zateplí sa budova," vysvetlil Zelený. ŽSR chcú na financovanie ďalších etáp použiť vlastné zdroje v hodnote 170 miliónov korún. Železničiari spolu so stavbármi ocenili, že napriek náročnosti projektu, kedy sa pracovalo pri nutnosti zachovať železničnú prevádzku a priestorom stanice prechádzalo neraz aj 1 500 osôb za hodinu, nedošlo ani k jedinému úrazu.
* * *
PREHĽAD
Základné fakty
n Rozpočet stavby 858 miliónov korún
n Financovanie stavby Fondy EÚ - 75%, štátny rozpočet - 25%
n Začiatok stavby apríl 2006
n Priechodnosť vlakov 100 kilometrov za hodinu
n Odbavovacia kapacita 2 000 cestujúcich za hodinu
n Dĺžka ostrovných nástupísk 400 metrov
n Dĺžka trakčného vedenia 9 498 metrov
n Nové technické prvky rádiový a kamerový systém, integrované telekomunikačné a elektronické zabezpečovacie zariadenie, 47,5 metrov dlhý podchod pre cestujúcich a tri presklenné schodištia zabezpečujúce mimoúrovňový prístup na nástupištia vrátane električiek TEŽ, 7 výťahov zabezpečujúci prístup aj pre handikepovaných pasažierov
Prevzate z www.korzar.sk
mbican: Cize znova je cesta zaroven cielom.....nie je dolezita efektivita, ale cim skor minut europeniaze....ale ano, ked sa tak flakaju, ako sa len vedia, tak je jasne, ze teraz sa siaha na rozne prapodivne opatrenia....
je psou povinnosťou dopravcu zadať do informačných systémou údaje o zostave vlaku v digitálnej forme - že to Železničná spoločnosť Slovensko a.s. nevie alebo nechce ... holt teda vlakvedúci musí z bumážkou k ŽSR aby to jeho zamestnanci urobili za ňu alebo si po to máme chodiť sami???
Kde by sme vzali spätný dotaz ???? Požičiame si zo Štrby ? V rámci nových stavieb sa spätné dotazy nezriaďujú. A podložky nepoužívame už asi 3-4 roky, zarážky budú len pred posunom (musia byť zaistené pred zneužitím - viď Markušovce).... a tam predseda nezablúdi... ibaže by na ňu niekto uviazal špagát a použil ju ako kladivo - nikto nebude v bezpečí