ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
Malý princ je malý princ - literárne dielo a niekedy nie je dobré ho prirovnávať k takejto realite projektovania na trati a stanici. ale čítala som ho samozrejme ale myslím že v celku neex, ani ideálne vozidlo, všetko má svoje pre a proti. ale 362.001 je špica ...to mi ver ako aj parné mašinky - pred nimi je rešpekt stáť
dík za info,
ideálne kolajisko asi ani neexistuje nakoľko by nebolo ideálnym pre nikoho každý je subjektívny dôležitým činiteľom je však snaha previesť projekt do reálu a spracovať staničné návrhy tak aby všetko na základe nich pracovalo tak ako má. Mojím názorom na Popradskú stanicu je hlavne to že táto zmena ktorá je každým dňom realizovaná bola veľmi potrebná a verím že projekt je dobrý taký aby zahŕňal všetko čo súvisi z modernizáciou .Dôležitosťou je hlavne to že stanica bude moderná a návštevníci a cestujúci si budú môcť povedať že to je ozaj Poprad - vstupná brána do centra cestovného ruchu,základom je predovšetkým aj výzor, funkčnosť zabezpečovacej techniky ako aj chod prevádzky podľa stanoveného predpisu.Bezpečnejšie nastupovanie a čakanie na vlaky.Veľmi báteľným prvkom bude aj skrášlenie zelene a okolie objektu bodvy ŽSR - stanice
Modernizácie nie je len projektovanie ale predovšetkým aj uľahčovanie práce staničného persnonálu ako aj výpravcou, ktorí každodenne riadia dopravu a bezpečnosť prevádzky na trati, práve pre to by sa malo modernizovať a personalizovať aj tak aby nebol len personál tým prispôsobivým prvkom na železnici
som rada že súhlasíš...
2. ...stačí jedna koľaj... napísal som to v kontexte s predchádzajúcimi príspevkami a nemám na tom čo meniť. Naozaj sa s tým nestotožňujem napr. v Poprade (jednoducho v stanici kde je nejaká vlakotvorba, obraty a pod., ale vo výhybni typu Paludza...???).
ani v Paludzi nie je jedna kolaj voľná,stále sa nájdu obsadené
robíš si zomňa srandu, to je podľa teba ideálne kolajisko, moja otázka bola myslená vážne a mala som záujem vedieť ako to v Poprade dopadne s projektovaním a plánovaním kolajiska a výhybiek na trati, hm....no nechápem ťa veru čo si tým teda myslel..
Robiť si z Teba srandu? Bože chráň! Prepáč, myslím, že na otázku, ako má vyzerať ideálne koľajisko, som odpovedal maximálne trefne a nanajvýš seriózne.
Pozri, slovo "ideálne" smrdí synonymom dokonalé. A ako dobre vieš, takmer nič dokonalé v našom svete zatiaľ nejestvuje. U každého jednotlivca je totiž predstava ideálu, dokonalosti iná, preto, ak platí "sto ľudí sto chutí", ideálne koľajisko pre všetkých sa navrhnúť ani teoreticky nedá. Aj to najideálnejšie môže byť ideálne len do prvej zmeny grafikonu, ako píše Maťko, prípadne snehovej kalamity, poruchy zab.zar... A na druhej strane, uisťujem Ťa, že z hľadiska tvorcov toho súčasného projektu bude budúce popradské koľajisko ideálne, aspoň vrámci možností, ktoré sa tvorcom na to dostali. Ak však Maťko píše, že pri pive vytvoríme ideálne koľajisko... Mno, myslím že po troch - štyroch pivach bude už potom každé koľajisko ideálne, mimochodom, že popri tom vyriešime aj politický problém na blízkom východe, ropnú krízu, ozónovu dieru... (inak pivar ani moc nie som)
My technici sa totiž radšej v podobných prípadoch oháňame slovkom "optimálny". A výraz "optimálny" si vyžaduje doplnok "...z hľadiska". A takmer nikdy sa nepodarí vytvoriť optimálne riešenie z viacerých hľadísk, čiže ideálne. Na rozdiel od ideálnych vecí sa projektujú teda optimálne, a síce rozhodujeme, či chceme optimálne z hľadiska komfortu, optimálne z hľadiska bezpečnosti, rýchlosti, investičných nákladov, pričom posledné menované kritérium je zrejme kritériom optimálnosti aj v prípade koľajiska popradskej stanice.
Toto je teda zdôvodnenie toho prázdneho obrázku, možno si čítala Malého princa, potom by Ti mohla byť táto symbolika blízka.
Ideálne veci možno sú. Teda nie možno, určite. Ak by si sa ma spýtala na ideálne hnacie vozidlo, tam by som Ti už odpovedať mohol konkrétnejšie.
Ajhľa, stelesnenie ideálneho rušňa:
OK, súhlasím.
1. Stavadlá nebudú...
2. ...stačí jedna koľaj... napísal som to v kontexte s predchádzajúcimi príspevkami a nemám na tom čo meniť. Naozaj sa s tým nestotožňujem napr. v Poprade (jednoducho v stanici kde je nejaká vlakotvorba, obraty a pod., ale vo výhybni typu Paludza...???).
Maťko
Modernizácie nie je len projektovanie ale predovšetkým aj uľahčovanie práce staničného persnonálu ako aj výpravcou, ktorí každodenne riadia dopravu a bezpečnosť prevádzky na trati, práve pre to by sa malo modernizovať a personalizovať aj tak aby nebol len personál tým prispôsobivým prvkom na železnici
a že dobrému výpravcovi stačí len jedna kolaj, hm...? nad tým by som sa teda zamyslela,dobrý výpravca nie je pre to dobrý že dokáže dopravu riadiť na jednej kolaji ale hodnotí sa dobrým v trochu inej sfére, určite je to na jeho šikovnosti ako si s jednou kolajou pomôže ale je smutné že máš na to práve takýto názor. Pretože sa nejedná len o jednú voľnú kolaj ale aj o mnohé súvisiace veci s ňou.Malo by sa zmýšľať práve tak aby sa uľahčila práca s posunovaním, zálohami a dopravou na trati a nie nad polemizovaním či dobrému výpravcovi stačí len jedna kolaj
ale samozrejme že spomalia ...