Širokorozchodné trate na Slovensku
Vitajte priatelia. V tejto diskusii nadviažem na reportáž "Široké depá". ŠRT je mojou srdcovou záležitosťou. Pracujem na nej 12 rokov od Hanisky pri Košiciach po výh. Červený Dvor. Momentálne je mojou základňou vrcholová výhybňa Slančík. Sme tu taká veľká rodina, poznáme sa skoro všetci - rušňovodiči, výpravcovia, výhybkári, traťováci. Všimol som si, že veľa členov Vlaky.net má veľké poznatky o histórii, fungovaní i vozidlách tejto, až na výnimky, výhradne "nákladnej" trati. Myslím, že tu je ideálny priestor sústrediť naše poznatky aj ostatným záujemcom. Ja sám môžem poskytnúť zopár údajov a to, čo momentálne neviem, vám môžem zistiť do niekoľkých dní. Bude mi potešením, keď sa stretneme u mňa v práci a rád vás zoznámim so skvelými ľuďmi, ktorí na ŠRT pracujú. Niektorí sú tiež členmi Vlaky.net.
Zaujímavé odkazy:
Širokorozchodné trate na Ukrajine
Nepredpokladam, zw by na nej mala fungovat preprava osob, i ked sa to absolutne vylucit neda.
Na našej strane minister vlády , na ruskej strane len šéf štátneho podniku - ked porovnas pocet podriadenych, tak su si rovny ...
Kocurkovo. Nic vystiznejsie ma uz nenapada.
šéf štátneho podniku ! I keď musím uznať, že gen. riaditeľa sa štatisticky môže udržať na svojom riaditeľskom kresle dlhšie ako jeden minister vlády !
Na žiadosť ruskej strany je memorandum o posúdení výstavby širokorozchodnej trate na tri roky utajené. Ak by ho niektorá zo zmluvných strán zverejnila, dočítali by sme sa, že Rusi nám v ňom nič nesľubujú ani neponúkajú.
BRATISLAVA. Štvorbodové memorandum o slovensko-ruskom projekte vybudovania širokorozchodnej železnice neobsahuje žiadne záväzky a nenachádza sa v ňom ani prísľub ruskej strany zvyšovať objem nákladov prepravených cez naše územie. Z memoranda tiež nie je jasné, dokedy má expertná skupina vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti.
Na žiadosť ruskej strany je jedným zo štyroch bodov memoranda záväzok oboch strán, že bez súhlasu tej druhej nemôže byť text memoranda zverejnený tretej strane.
Žiadne konkrétne sľuby v texte nie sú
Memorandum má dve strany – jednu v slovenčine, jednu v ruštine. V prvom bode je napísané, že strany spoločne posúdia vybudovanie 1520 milimetrovej trate z Košíc cez Bratislavu do Viedne.
O mieste prekladiska sa má ešte rozhodnúť. Nie je teda isté, či sa o ňom uvažuje na Slovensku, alebo vo Viedni. Ďalším bodom utajeného memoranda je sľub vytvorenia pracovnej slovensko-ruskej skupiny. Tá by mala vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti, pričom nie je ani určené, dokedy ju má predložiť.
O komisii je známe len to, že sa mala vytvoriť do mesiaca od podpisu memoranda, čo bolo predvčerom. Riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Dalibor Zelený očakáva, že analýza by mala byť hotová do konca roka.
Tretím bodom memoranda je záväzok utajenia, štvrtým vyhlásenie, že celé toto memorandum je platné dňom podpisu.
Zo slovenskej strany ho podpísal minister dopravy Ľubomír Vážny, za Rusov šéf ich železničnej spoločnosti Vladimir Jakunin.
Od začiatku nereálne
Slovenské ministerstvo dopravy tvrdí, že zatiaľ nevie odhadnúť náklady na výstavbu širokorozchodnej trate ani spôsoby jej financovania.
Podľa prepočtov riaditeľa Výskumného ústavu dopravného Ľubomíra Palčáka by mala stáť až 80 miliárd korún.
Podľa jeho slov by bola výstavba širokorozchodnej trate rentabilná vtedy, ak by po nej denne prešlo približne 30 párov vlakov, čo je zhruba 35 - 45 miliónov ton tovaru ročne. To by znamenalo, že by sa dopyt po takejto preprave musel zvýšiť približne pätnásťkrát.
V roku 2006, okrem sypkých substrátov (ruda, uhlie, stavebniny), smerovalo cez hranicu Ukrajiny po železnici v smere na Slovensko 2,873 milióna ton tovaru. Vlani tento objem tvoril necelých 6 percent z celkového prepraveného objemu tovaru firmou ZSSK CARGO.
Riaditeľ ŽSR Zelený pred dvoma týždňami na konferencii o širokorozchodnej tvrdil, že Rusi nám „zazmluvnili“ 18 až 20 miliónov ton tovaru prepraveného cez slovenské územie železnicou. V memorande o tom nie je ani zmienka.
6. 7. 2007 | Viera Fidlušová
Kadial presne to ma viest? Zaujima ma predovsetkym usek BA - Galanta (Ak sa to vobec do Galanty dostane, ale prave to ma na tom zaujima, ze kade to cele pojde...)...napriklad:
T.j. BA - SC - GA - SA - Surany - Levice - VK - Lucenec - Roznava - KE - Cierna...
Vie niekto nieco viac o tomto projekte?
Pravda = 29.06.2007 = Autor: Jana Morháčová
Nápad postaviť novú širokorozchodnú železnicu cez Slovensko znel na prvé počutie ako veľký plán pre ďalekú budúcnosť. Nikto ho nebral vážne.
V posledných týždňoch sa však tlak ruskej strany stupňuje a je neprehliadnuteľný
. Ministerstvo dopravy aj železnice na otázky, kto dá 40 alebo až 80 miliárd korún na novú trať, len krčia plecami. Zo slovenskej štátnej pokladnice to nebude. Dať na tento účel pätinu jedného ročného štátneho rozpočtu je úplný ekonomický nezmysel. Minister dopravy zatiaľ nevie, ani kde vezme „drobné" na štúdiu reálnosti tohto nápadu.
Minister dopravy alebo premiér by však mali vysvetliť, aké zárobky očakáva Slovensko z projektu. Ak sa trať nepostaví z domácich peňazí, nebude mať Slovensko v rukách ani poplatkovú politiku. Z každého kilometra, ktorý vozne prejdú po koľajniciach, dostaneme len veľmi málo a prvé roky možno nič.
A príprava pozemkov na 480-kilometrovú trať by trvala dlhšie ako 20 rokov. Rusi by však chceli už o desať-pätnásť rokov ťahať stovky vlakov denne po novej trase. Zároveň je málo pravdepodobné, že po otvorení koľajníc pre dopravcov si práve slovenské nákladné Cargo z premávky na trati odkrojí veľký podiel a bude schopné ťahať stovky vlakov medzi Áziou a Európou.
Tony tovaru a nové terminály medzi Bratislavou a Viedňou nepochybne spôsobia investičný boom. Ale aj to je málo na to, že sa reálne uvažuje
o jednom z najväčších a najdrahších infraštruktúrnych projektov, aké sa realizovali medzi Tatrami a Dunajom.
Vláda ráta, čo jej núka ruská železnica
Pravda = 29.06.2007 = Autor: jam
Širokorozchodnú trať naprieč Slovenskom od Čiernej nad Tisou do Bratislavy a Viedne by chcela ruská strana používať od roku 2015 až 2020. Slovensko však tomuto projektu povie áno alebo nie neskôr, ako sa čakalo, najskôr o rok. Minister dopravy Ľubomír Vážny najskôr hovoril, že to bude v priebehu štyroch mesiacov.
„Počkáme na štúdiu uskutočniteľnosti, tá povie, či ide o ekonomicky rozumný projekt. Rusi nás zatiaľ presvedčili, že ide o peniaze, nie o politiku," povedal Dalibor Zelený, šéf Železníc SR.
Ruská strana týždeň čo týždeň posiela na Slovensko odborníkov, ktorí lobujú u železničiarov aj politicky za postavenie tejto trate. Slovensko sa zasa snaží o to, aby nemuselo financovať výstavbu trate.
Slovensko ráta plusy ruskej železnice „Štúdia môže byť hotová približne o rok. Mala by odpovedať, kadiaľ vedie reálna trasa, ale aj koľko tovaru by po nej malo prúdiť a koľko by jej výstavba mala stáť. Dôležité je posúdiť, či bude toľko tovaru, aby na seba zarobila," vysvetlil Zelený.
Podľa zástupcov ruských železníc voziť tovar cez Slovensko je najlacnejšou možnosťou, ako dostať tovar z Ázie do Európy. „Vznikne nový medzinárodný koridor a v Bratislave veľký dopravný uzol. Bude to stimul na ďalšie veľké investície. Cez Slovensko by následne prúdila časť tovarov, ktoré sa v súčasnosti vozia cez Maďarsko alebo cez Poľsko," doplnil Fiodor Pekterov, ktorý robí ekonomické výskumy pre ruské železnice. Podľa domácich odborníkov Slovensko však nemôže takýto projekt financovať. „Odhady nákladov predstavujú 800 miliónov až miliardu eur," uviedol Roland Beier z rakúskej konzultačnej firmy IPE Consulting. Slovenskí odborníci upozorňujú, že to bude 70 až 80 miliárd korún.
„Buď sa k existujúcej trati pridá jedna koľajnica pre širšie vagóny z Ruska alebo sa bude nanovo budovať úplne nový zvršok, čo je omnoho drahšie," spresnil Zelený. Podľa neho, ak by sa splnila ruská vízia o 35 miliónoch ton tovaru ročne, pridanie jednej koľajnice by nepostačovalo. Rusi však zatiaľ v medzinárodnej dohode garantovali menej, len približne 20 miliónov ton tovaru za rok. Podľa Zeleného by Slovensko nemalo platiť viac ako 10 percent nákladov, na zvyšok by sa mali poskladať ruské železnice, súkromný kapitál a eurofondy.
Slovensko by na tejto trati zarábalo na poplatkoch za každ
http://www.tvojepeniaze.sk/slovensko-rata-co-mu-nuka-ruska-zeleznica-fgm-/sk_pludia.asp?c=A070629_064413_sk_pludia_p01