Vysokorýchlostné a naklápacie vlaky
V ekonomicky vyspelejších krajinách (ich počet mierne stúpa) už niekoľko desaťročí po rekonštruovaných štandardných tratiach premávajú vlaky s naklápacou skriňou (ETR, ICT, Talgo); a najmä po špeciálnych novobudovaných tratiach výhradne pre osobnú dopravu, premávajú vysokorýchlostné vlaky (TGV,ICE, Šinkansen).
Definícia pojmu: Vysokorýchlostný vlak - vlak idúci aspoň po časti trate rýchlosťou minimálne 250 km/h (norma UIC) - novinári v krajinách V4 hovoriaci o "vysokorýchlostných" vlakoch a tratiach, príp. používajúci jazykový nezmysel "rýchlovlak" pre trate a vlaky pre rýchlosť 160 km/h (ŽSR/ZSSK/ČD) a 200 km/h (MÁV/PKP), dokazujú len svoj amaterizmus a neznalosť problematiky.
Vývoj súprav i tratí s ich prevádzkou postupuje neustále míľovými krokmi, a tak tu očakávam poznatky od všetkích prispievateľov.
Niektoré údaje o nich v slovenčine je možné nájsť tu: http://www.rail.sk/arp/ .
(Kedze casu a znalosti jazyka povodneho textu mam malo, preklad neuvadzam, resp. len velmi skrateny. Kto vsak povazuje obsah prispevku aspon intuitivne za zaujimavy, si jeho preklad obstara - programov je dost - ja by som musel urobit to iste. Povazujem za lepsie uvedenie prispevku v tejto forme, ako ziadne neuvedenie.)
Uplne znenie: http://www.zelpage.cz/zpravy/4814 .
"Jízdenka z Francie do Paříže..." - Pariz je asi v Polsku .
Francouzská SNCF a německá Deutsche Bahn také podepsaly smlouvu o společném podniku na vysokorychlostních trasách; již dříve si však vyhradily, že každá bude používat svůj typ vlaku. Zatímco do Stuttgartu bude jezdit francouzský TGV, Deutsche Bahn bude na lince mezi Frankfurtem a Paříži využívat svůj rychlovlak ICE.
Cestovní doba mezi Paříží a Frankfurtem se zkrátí na 3:50 hodiny z nynějších šesti a čtvrt hodiny. Dnešní otevření tras spočívalo v tom, že na pařížské nádraží Gare de l'Est odpoledne zároveň dojel německý vlak z Frankfurtu a francouzský ze Stuttgartu.
Společný podnik pod názvem Aleo bude sídlit v Saarbrückenu. "Je to krásný symbol spolupráce mezi Francií a Německem," řekla šéfka SNCF Anne-Marie Idracová. Obě firmy musely řadu let shánět velká množství úředních povolení pro provozování svých soupeřících technologií na území souseda. Deutsche Bahn celý povolovací proces ve Francii stál celkem 36 milionů eur.
SNCF očekává, že železniční přeprava mezi oběma zeměmi se do roku 2012 díky rychlovlakům zdvojnásobí. Podle šéfa Deutsche Bahn Hartmuta Mehdorfa by obě trasy měly v roce 2012 přepravit 1,5 milionu cestujících.
Mehdorf však také prohlásil, že do projektu mezistátní evropské vysokorychlostní železnice by mohlo nakonec vstoupit až devět evropských železnic. Mohlo by to znamenat naplnění evropského snu jet jedním vysokorychlostním vlakem z Barcelony až do Budapešti.
Na nových francouzsko-německých trasách se má jezdit průměrnou rychlostí 320 kilometrů za hodinu. TGV na nejnovější trase do Německa a Švýcarska v dubnu na zkušební jízdě dosáhla světového železničního rychlostního rekordu 574,8 km/h.
Železnice si od mezistátních tras rychlovlaků slibují, že dokážou konkurovat letecké dopravě. Jízdenka z Francie do Paříže má stát ve druhé třídě 99 eur (asi 2820 korun).
Rychlovaky ICE vyrábí německý Siemens spolu s kanadským Bombardierem. TGV je produktem francouzského Alstomu a oba výrobci bojují ve světě o exportní trhy v hodnotě několika miliard dolarů ročně.
(Autor: ČTK)
Zbyndo ma pravdu, nsad len konkretizujem:
Existuju "Technical Specifications for Interoperability" (TSIs) pre standardne, ako aj vysokor.vlaky ( http://europa.eu/scadplus/leg/en/lvb/l24095.htm ). Ak ich suprava nespna, tak zakonite moze ist len tam, kde to predpisy dovoluju - napr. ICE 1 a 2 mozu len na DB, OBB a SBB, ICE 3 uz splna TSI, takze moze viac-menej vsade.
Na to neexistuje nějaká jednoznačná odpověď. Když jezdí (také) po normální trati, tak se musí dodržet průjezdní průřez platný v dané zemi pro daný rozchod, stejně jako u jiných vlaků. Kdyby jezdil po zcela samostatné trati (jako třeba maglev), tak žádné takové omezení není a je to věc konstruktérů trati a vozidel.
Všetky vlaky Velaro RUS sa budú vyrábať v Nemecku. Výroba prvého vlaku sa má začať v júli vo fabrike Siemens Krefeld-Uerdingen. Vysokorýchlostné vlaky dodané spoločnosťou Siemens budú v prevádzke hlavne na trase medzi Moskvou a Petrohradom a ich rýchlosť bude dosahovať až 250 km/h. Velaro RUS predstavujú najnovšiu generáciu vysokorýchlostných vlakov rovnako ako vlaky ICE 3 prevádzkované spoločnosťou Deutsche Bahn alebo vlaky Velaro E španielskych národných železníc RENFE.
„Sme radi, že sme po uzatvorení zmluvy na dodávku vlakov uzatvorili taktiež zodpovedajúcu zmluvu na ich údržbu. Takéto dlhodobé zmluvy pomáhajú posilňovať ekonomické väzby medzi Ruskom a Nemeckom. Zároveň sa tešíme z užitočnej a prospešnej spolupráce s Ruskými železnicami,” povedal Hans M. Schabert na ceremónii pri príležitosti podpísania zmluvy.
Uvedená zmluva o údržbe a zabezpečení servisu vlakov Velaro RUS podporuje globálnu prítomnosť Siemens TS v sektore servisných služieb. Porovnateľné dlhodobé dohody na vysokorýchlostné a regionálne vlakové súpravy má Siemens aj v Španielsku a vo Veľkej Británii. Údržbu a servis vlakov Velaro RUS bude Siemens prevádzkovať v jednej z fabrík RZD. Dohodu o strategickom partnerstve podpísal Siemens a Ruské železnice už v novembri 2005. (Siemens)
Velaro E je odvodene z ICE 3 DB a vybavene ETCS urovne 2 a vyhovuje poziadavkam Eur. interoperability vysokor. vlakov (TSI).
Siemens doda pre RENFE 26 tychto suprav a bude zabezpecovat ich udrzbu po dalsich 14 rokov.
Podobne vlaky doda Siemens aj pre trat RZD Moskva - St.Peterburg. ( http://www.eurailpress.com/news/news_archiv.php3?action=displaynews&id=16742 )
China Launches High-Speed Services
CHINA's first 250km/h trains entered service today at the launch of the country's sixth acceleration of passenger rail services. A total of 280 services a day are now running at speeds in excess of 200km/h, enabling journey times to be cut by up to 50%. The number of high-speed trains will be increased to 514 by the end of the year. China has invested Yuan 29.6 billion ($US 3.8 billion) to upgrade 6003km of lines for 200km/h operation with some sections passed for 250km/h. "Raising the speed to 200km/h on so much track in one move is rare in the world," says Mr Hu Yadong, vice-minister of railways. "As of today, we will be able to run at speeds of up to 160km/h on 14,000km of track and up to 120km/h on 22,000km."
The only fly in the ointment is that sales of tickets on some of the new high-speed services have been sluggish. China charges a premium of 50% for travel on these trains: fares may be reduced if sales don't increase.
Francouzský expres TGV včera dosáhl rychlosti 574,8 kilometru v hodině, a vytvořil tak nový světový rekord pro kolejové vlaky. Předchozí rekord byl 515,3 kilometru a TGV ho vytvořil v roce 1990.
Svým včerejším výkonem se těsně přiblížil k absolutnímu světovému vlakovému rekordu, který drží s 581,2 kilometru v hodině japonský vlak technologie Maglev, pohybující se na magnetickém polštáři.
Včerejší oficiální pokus o překonání rekordu se uskutečnil na trati mezi Štrasburkem a Paříží, vybudované pro TGV. Speciálně upravený vlak vyrazil na vybraný úsek krátce po 13.00 a k vytvoření rekordu potřeboval necelou čtvrthodinu.
Expres přitom překonal i své nejlepší výkony z předchozích neoficiálních pokusů, z nichž v jednom dosáhl rychlosti 568 kilometrů v hodině.
„Letadlo na trati“
Futuristicky vyhlížející dvoupodlažní soupravu táhly dvě lokomotivy o celkovém výkonu 25 000 koňských sil, což je proti běžně používaným TGV téměř trojnásobek. Souprava byla také vybavena mimořádně velkými koly o průměru 920 až 1092 milimetrů. Na pokusném úseku bylo posíleno napájení elektrické sítě a byly provedeny zvláštní úpravy podloží trati. Výrobce těchto rychlovlaků, společnost Alstom, stál dnešní pokus 30 milionů eur (840 milionů korun).
Pokusu byla ve Francii věnována velká pozornost, v přímém přenosu ho vysílalo několik televizí. Vlak doprovázelo letadlo, jehož posádka pokus filmovala.
Na mnoha místech podél trati se shromáždily davy zvědavců nadšených pohledem na vlak pohybující se rychlostí, jaká byla dosud vyhrazena letadlům.
Pro Alstom bylo překonání rekordu i cestou, jak si zajistit publicitu potřebnou pro jednání o prodeji TGV do zahraničí. Test zároveň poslouží potřebám vývoje nové generace TGV, které mají jezdit za běžného provozu rychlostí až 350 kilometrů v hodině a jejichž prototyp má být hotov do konce roku. Nyní používaná generace TGV vyvine rychlost až 320 kilometrů za hodinu. Tímto tempem se má jezdit na trati, na níž byl vytvořen dnešní rekord.
Linka TGV Paříž–Štrasburk bude celá zprovozněna v červnu. Doba cesty mezi oběma městy se díky ní zkrátí skoro o polovinu.
Konkurenty TGV jsou hlavně německý expres ICE a japonský Šinkansen. Výrobci obou těchto vlaků rovněž připravují nové verze, které by měly jezdit rychlostí až 350 km/h, španělská varianta ICE dokonce na trati mezi Madridem a Barcelonou 360 km/h. Alstom tvrdí, že jeho výrobky jsou bezpečnější.
(MF Dnes/ČTK)
(Kedze casu a znalosti jazyka povodneho textu mam malo, preklad neuvadzam, resp. len velmi skrateny. Kto vsak povazuje obsah prispevku aspon intuitivne za zaujimavy, si jeho preklad obstara - programov je dost - ja by som musel urobit to iste. Povazujem za lepsie uvedenie prispevku v tejto forme, ako ziadne neuvedenie.)