Zaujímavosti z prevádzky
Diskusia o zaujímavostiach z prevádzky, ktoré sa svojim obsahom nehodia do diskusií o konkrétnych rušňoch, prípadne ani do iných diskusií.
Nemci sa obávajú, že SNCF získa nepriamo kontrolu nad cisternovým trhom
24.6.2005
Nemecký turistický koncern TUI predal svoju dopravnú dcéru VTG. Tá je najväčším súkromným prenajímateľom železničných vagónov a cisterien. Má ich približne 46-tisíc. Podľa informácií Financial Times zaplatila francúzsko-americká investičná spoločnosť IPE-Ross vyše pol miliardy eur.
Predajom však šéf TUI Michael Frenzel rozhneval dozornú radu Deutsche Bahn, ktorej tiež predsedá. Záujem o VTG mal totiž aj nemecký líder železničnej prepravy.
„Od predsedu dozornej rady očakávam, že svoj postup vysvetlí dozornej rade,“ cituje Handelsblatt jeho zástupcu v orgáne železníc Norberta Hansena. Do prípadu chce zapojiť aj spolkovú vládu.
Ide podľa neho o protimonopolné dôvody, ale aj prepravu nebezpečných látok. „Tá už nie je po predaji VTG do Francúzska v nemeckých rukách. Tento aspekt by malo preskúmať ministerstvo hospodárstva,“ zdôraznil. Zároveň kritizoval, že rozhodnutie predať VTG Francúzom padlo rýchlo.
Deutsche Bahn sa obáva, že prostredníctvom IPE-Ross by VTG mohol ovládnuť francúzsky nákladný železničný dopravca SNCF. IPE-Ross totiž vlastní podiely aj v ňom.
Takmer tri štvrtiny nemeckého trhu s cisternovou železničnou dopravou navyše skončí po predaji VTG vo francúzskych rukách. Partner IPE-Ross Francois Nicoly však tieto obavy odmieta. „Každý, kto nebol priamo zaangažovaný do obchodu, nám to vyhadzoval na oči. Je to iba osočovanie,“ povedal pre Financial Times.
Podľa Dow Jones Newswire chce IPE-Ross predísť prípadnému odmietnutiu transakcie protimonopolným úradom predajom svojho podielu v spoločnosti Ermeva. Tá je tiež vlastníkom špeciálnych železničných kontajnerov a vagónov.
etrend.sk
101 DB môžu do Bratislavy-Petržalky prichádzať z Viedne nanajvýš s vlakmi kategórie "E", t. j. Zr a nie na vlakoch IC.
Detská nebláznite ! Samozrejme , že som to nemyslel vážne s tým rozpaľovaním ! Som chcel konečne poukázať na firemnú politiku , ktorá privedie osobnú dopravu do xi-xi-xi !!! A s tými zahraničnými vozidlami som to myslel viac-menej ako našu " svetlú " budúcnosť . Jediné , čo som použil pravdivé je , že podľa pripravovaných obehov DB AG by pri zachádzaní IC vlakov do Viedne mali voziť Nemecké 101 -čky v obratovej pauze IC vlaky do Petržálky . Tým by sa odstránil celý jeden deň v obehu pre rakúske 11 16 . To samozrejme až od grafikonu 2005/2006 . A pre tých úplne neinformovaných mám ešte jednu správu - ak do konca grakikonu budú Herkulesy 20 16 schválené pre osobnú vozbu na ŽSR , tak by sa okrem ER vlakov Wien - Západné Slovensko mali tieto lokomotívy objaviť aj na vlakoch Bratislava - Nitra , resp. Bratislava - Prievidza a to s našími aj rakúskymi súpravami .
Pod týmto titulkom sme v prvom májovom vydaní Prieboja uverejnili informácie o petícii občanov z pravnianskej doliny, v ktorej žiadajú Trenčiansky samosprávny kraj o obnovenie vlakové spojenia z Prievidze do Nitrianskeho Pravna. V článku je spomínaná aj SAD-ka, ktorá údajne sľubovala, že vlaky nahradí a, že sa tak nestalo.
„Nie je to celkom tak, ako je v článku uvedené. SAD Prievidza pred zrušením vlakového spojenia dokladovala možnosť prepojenia Nitrianskeho Pravna a Prievidze autobusovými spojmi. V čase, v ktorom po zrušení vlakového spojenia nebol k dispozícii ani autobusový spoj, sme zaviedli spoje nové. Všetky zmeny sme konzultovali s obecnými úradmi, ktorých sa to dotklo,“ hovorí na margo tejto problematiky Pavol Pařízek, dopravný riaditeľ SAD Prievidza. Vzápätí dodáva: „Nechceme protirečiť požiadavke obecných úradov na znovuzriadenie vlakového spojenia. Z našich štatistík o počte prepravených osôb vieme presne určiť, ktoré spoje chodia plno vyťažené a ktoré nie. Samozrejme, že plne preťažené sú ranné a popoludňajšie, tzv. žiacke spoje.“
Zabezpečiť komfort cestujúcich by podľa Pavla Pařízka mohlo zavedenie integrovaného dopravného systému, v ktorom by pre cestujúceho platili rovnaké pravidlá (napr. zľavy, tarifa, spôsob vybavovania) pri rôznych druhoch verejnej dopravy. „Všetko to však súvisí s financovaním výkonov vo verejnom záujme. Preto musí byť užšia spolupráca Trenčianskeho samosprávneho kraja, dotknutých obcí a dopravcu. My sa prikláňame k spoločnému postupu pri riešení tejto problematiky, čo najskôr pripravíme pracovné rokovanie so zástupcami všetkých obcí, ktorých sa to bytostne dotýka,“ povedal P. Pařízek.
Budú vlaky opäť jazdiť do Nitrianskeho Pravna?
Už viac ako dva roky nepremávajú osobné vlaky na trati Prievidza – Nitrianske Pravno. Ľuďom však vlakové spojenie stále chýba preto sa starostovia z desiatich obcí – Nitrianskeho Pravna, Pravenca, Nedožier-Brezian, Lazian, Poruby, Malinovej, Poluvsia, Chvojnice, Tužiny a Kľačna - rozhodli konať. „Keď v roku 2003 došlo k zrušeniu vlakového spojenia do Nitrianskeho Pravna, prievidzská SAD sľubovala, že vlaky nahradí. No nestalo sa tak, situácia je dokonca stále horšia. V čase najväčšej špičky sú autobusy preplnené, niektoré spoje boli dokonca zrušené,“ konštatoval starosta Nitrianskeho Pravna Jozef Balčirák.
Spolu s ďalšími starostami preto vyšli s iniciatívou obnovenia vlakového spojenia medzi Prievidzou a Nitrianskym Pravnom. Svoje úsilie dokonca podporili petičnou akciou, ktorú podporilo svojimi podpismi 2541 ľudí. Neboli len zo spomínaných desiatich dedín. Svoju podporu tejto iniciatíve vyjadrilo aj viacero Prievidžanov, ktorí na tento smer denno-denne cestujú za prácou. J. Balčirák nevedel, či ich snaženie prinesie želaný výsledok. „Oslovili sme predstaviteľov Trenčianskeho samosprávneho kraja, odovzdali im petičné hárky a vyzvali ich, aby urobili všetko pre obnovenie spojov na trati Prievidza – Nitrianske Pravno. Chceme, aby vlaky odľahčili dopravu, hlavne keď idú žiaci do škôl a robotníci do práce, a keď sa popoludní vracajú domov. Samosprávy pri všetkých výdavkoch, ktoré majú, môžu len veľmi ťažko finančne podporovať vlakové spoje. Napríklad naša obec podporuje 70 tisícami niektoré autobusové linky, ktoré jazdia do Vyšehradného.“
Výsledok celej tejto iniciatívy sa dá len veľmi ťažko predpokladať, najdôležitejšia bude otázka peňazí. „Bolo by dobré, keby železnica prehodnotila stav, ktorý bol na tejto trati doteraz. Možno by stálo za úvahu zriadiť na nej ešte nejaké zaujímavé zastávky. Napríklad v blízkosti Poluvsia, ešte jednu v Nedožeroch-Brezanoch a snáď aj v Prievidzi v blízkosti sídlisk Necpaly a Zapotôčky. Ak by sa vybudovali, určite by bol o vlakové spojenie na tento smer ešte väčší záujem ako doteraz,“ dodal J. Balčirák.
Marián KUCMAN