Rady fotografom železníc - výmena skúseností
Téma na výmenu skúseností z fotografovania vlakov
Okruhy:
* rady pre začiatočníkov
* dokumentárna fotografia
* fotografovanie v staniciach
* fotografovanie na trati
* fotografovanie a počasie
* fotografovanie pre odborné časopisy
* umelecká fotografia so železničnou tematikou
* výber vhodných filmov a spracovanie vo fotolabe
* úprava fotografií na PC
* archivácia fotografií
Ad IC506: Napíš mi konkrétne aké máš režimy. Blesk proste nepoužívaj pri fotení vlakov nikdy. Ak je škaredé počasie, tak jediné, čo urob, je nastavenie WB na zamračené a prípadne pridaj expozíciu (k+). Ja mám ext. blesk s dosahom 8m, ale takmer nikdy ho pri fotení vlakov nepoužívam (iba keď robím nočné foto a objekt je síce osvetlený, ale slabo).
Správne poznamenal aj koko, nikdy nefotiť proti slnku.
IC506 v prvom rade je velmi dolezite nefotit proti slnku , pretoze ti fotka vyjde strasne tmava a ostre kontrasty medzi svetlom a tienom. Bleskom fotit minimalne, pretoze na otvorenom priestranstve potrebujes velmi vykonny blesk, ktory ti osvetli scenu. Konkretne male kompakty s ich bleskom na vonkajsiu scenu su nevhnodne, pretoze ich blesk nie je schopny nasvetlit scenu na vecsiu vzdialenost.
Mam videa z * odpiskania vypravcom
* napajanie voznov 812+011
* prijazd obsluhy v IC506 (Wagon...)
* prehadzovanie vyhybky
* otvaranie dveri v IC506
UZ ONEDLHO!
Prvy obrazok je bez blesku, druhy Landscape a treti bez blesku na slnku
Veľmi dôležité je aj nastaviť si vyváženie bielej - WB - podľa počasia. Ak sa tak neurobí, fotoaparát si WB nastaví automaticky a potom sú fotky do červena alebo na nich prevláda nejaká iná farba. Nie vždzy sa to dá v PC napraviť.
Ad IC506: Rozhodne bez blesku, to je veľká chyba! Najlepšie je fotiť v režime "pohyb" resp. "športovec", alebo "manuálny"režim ak nemáš režim "pohyb". ..."pohlad, landscape, landscape+portrait, portrait" - to sú všetky režimy na tvojom foťáku?
Blesk, bez blesku, pohlad, landscape, landscape+portrait, portrait?
Furt su moje fotky rozmazane a landscape sa mi zda najvyhodnejsi. Co si myslite vy?
blekota: 3,2 mpx na 10x15 v pohode stačí. Ale kvalita fotiek závisí najmä na kvalite použitej optiky a ďalších súčastí foťáku, dobré by bolo špecifikovať presný typ, aký chceš kúpiť, možno sa tu nejaký majiteľ rovnakého prístroja nájde a prezradí svoje skúsenosti. Rozhodujúcim faktorom je navyše kvalita použitého fotografa.
Čo sa týka fotografovania HDV v pohybe - nie je to ani zďaleka taká sranda, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Práve tu môže za nevydarené fotky veľmi často ľudský faktor - ale netreba to po prvých nepodarených pokusoch vzdávať, proste treba určitý cvik. Navyše ak chceš fotiť HDV v pohybe, treba pred kúpou foťáku zistiť, aké má oneskorenie medzi stlačením spúšte a samotnou expozíciou snímku. Po stlačení spúšte totiž niektoré foťáky ešte len začnú zaostrovať a merať expozíciu, čo najmä pri starších a lacnejších prístrojoch trvá nezanedbateľný čas a dovtedy je vlak úplne inde, než fotograf chcel... Tu je treba opäť zistiť skúsenosti s konkrétnym typom.
Pivec: Plati zasada, ze z ruky udrzis fotak s casom rovnajucim sa obratenej hodnoty ohniskovej vzdialenosti. Klesa ti tym clona a preto je vzdy lepsie pouzit stativ. Ala da sa aj bez neho.
Teda na 300mm, treba minimalne cas 1/300.
Mne osobne by stacil rozsah 70-200mm.
-fotografovanie vlaku iduceho na trati>
1.mali by sme si vybrat vyhodne a bezpecnehttp://www.vlaky.net/_img/smile/41.gifmiesto - asi najlepsie by
bolo v zakrute, aby bolo vidno aj cast lokomotivy prip. vlaku zboku.
2.Nastavime si digital[nemam skusenosti s normalnym] na rezim, kde mozme nastavit rychlost uzavierky, nastavime citlivost iso najlepsie
podla mna na 200-300, pockame na vlak a sfotime ho.
http://www.vlaky.net/_img/smile/7.gif
http://www.vlaky.net/_img/smile/7.gif http://www.vlaky.net/_img/smile/11.gif