Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
• V Táboře byl otevřen prodloužený bezbariérový podchod pod železniční stanicí. Vznikl v rámci výstavby IV. tranzitního železničního koridoru v úseku Doubí u Tábora–Tábor.
• S téměř dvacetiminutovým zpožděním dorazila v sobotu 7. března ráno na přerovské nádraží parní lokomotiva s poetickým názvem Rosnička. Jedním z cestujících byl i někdejší lídr Sovětského svazu Nikita Sergejevič Chruščov. Tentokrát šlo ovšem o dobovou recesi, v roce 1961 ale skutečně tímto vlakem cestoval do Vídně.
(Železničář)
Jeden příklad za všechny. Mítink světových rekordmanů, na kterém zářila především hvězda tyčkařky Jeleny Isinbajevové. Na okolních reklamních panelech ale zářila úplně jiná jména. Mezi firmami, které se staly partnery sportovní akce, vyčnívají snad nejvíce "polostátní" podniky. ČD Cargo, Lesy ČR, Česká pošta.
Podobně se partnerství těchto i jiných společností, třeba Českých drah, vyjímalo při libereckém mistrovství světa v klasickém lyžování, při předávání Českých lvů i na mnoha dalších akcích.
Celá zpráva: http://EKONOM.IHNED.CZ/c1-35871400-propagace-za-miliony
Celá zpráva: http://www.rozhlas.cz/_zprava/560021
Jeho stálý průvodce Václav Žmolík vás zavede do zámku plného železničních modelů, který se nachází v Trmicích na okraji Ústí nad Labem. Poznáte tamějšího kastelána a modeláře v jedné osobě i jeho rozmanitá modelová kolejiště. Uvidíte také reportáž o rekonstrukci známého železničního mostu přes řeku Dyji ve Znojmě, dozvíte se, jak fanoušci zimních sportů využívali vlaky při svých cestách na světový šampionát v klasickém lyžování v Liberci, a uslyšíte i o nové knize o severočeské transverzálce, tedy o trati Řetenice–Lovosice–Česká Lípa–Liberec.
Třetí letošní vydání Světa na kolejích vysílá program ČT 2 ve čtvrtek 19. března od 16.00 h.
(Železničář)
Pravda je, že České dráhy mají za sebou – jako biblické faraonovy krávy – sedm let hubených, při nichž si při nejlepší vůli moderní nová vozidla prostě pořídit nemohly. Ztrátu zaviněnou podfinancováním dopravy ze strany krajů a státu zalepovaly ČD z výnosů nákladní dopravy.
Zatímco dopravci zahraniční mají za sebou sedm let tučných, s bohatými dotacemi, při kterých jim hravě zbývalo na výkřiky současné kolejové techniky. A tou se teď chlubí u nás, ač je vlastně pořídili za peníze jiného státu, jiných daňových poplatníků, jak se teď u nás hojně píše a říká.
Křížové financování, jak se eufemisticky nazývá zalepování děr v provozu, se vznikem dceřiné společnosti ČD Cargo skončilo. Co dál, České dráhy? Místo křížového financování se můžeme pokřižovat a pomodlit, aby nový způsob financování, na němž se kraje snad dohodnou se zahraničními dopravci, se staly brzy normou. Na té totiž naše firma nemůže prodělat.
Až se to stane, nebudeme mít hned na Desira; ale už o nich budeme moci reálně uvažovat. Nebudeme si muset o nich nechat jenom zdát.
(Železničář)
* Na trati mezi Rybništěm a Libercem začnou od nového jízdního řádu jezdit německé vlaky. Ministerstvo dopravy chystá nové výběrové řízení na ředitele Drážní inspekce. Brzy budou zveřejněny podmínky konkurzu.
* Ještě v průběhu letošního jara by měla pokračovat jednání – s novým ministrem dopravy ČR – o sloučení českého a slovenského Carga.
* V neděli 12. dubna poprvé vyrazí Polabský motoráček, výletní vláček, tažený historickým motorovým vozem z padesátých let, na svou cestu regionem. Na zahájení motoráčkové sezony zve Klub železničních cestovatelů, Středočeský kraj i města a vesnice v Polabí.
* Tři měsíce potrvá oprava železničního mostu mezi Kostelany a Starým Městem, která začne 18. března. Kvůli rekonstrukci nepojedou vlaky mezi Starým Městem a Uherským Hradištěm, Náhradní přeprava bude zajištěna autobusy.
* Zásadní rekonstrukce trati z Kostelce u Jihlavy do Slavonic má začít příští rok a bude stát 850 milionů korun.
(Železničář)
* Slovenská vláda odsouhlasila finanční pomoc pro nákladního železničního přepravce Cargo Slovakia ve výši 166 milionů eur (zhruba 4,5 miliardy Kč). O státní půjčce informoval slovenský server sme.sk. Finanční pomoc půjde také Železnicím Slovenské republiky (ŽSR), pro něž vláda vyčlenila částku 69,9 milionu eur.
(Železničář)
Pokud jste senior, nebo máte pohybové problémy, nejezděte vlakem, mohlo by znít doporučení pasažérů, kteří chtějí nebo prostě musí přestupovat na nádraží v Týništi nad Orlicí.
Přestože si často stěžují i na týnišťské radnici, ta nemůže rekonstrukci nádraží, tzv. peronizaci, příliš ovlivnit. Nejedná se o její majetek. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) prostřednictvím svého mluvčího vzkazuje: „Dříve než v letech 2011 - 12 to nebude. Nejsou peníze.„
Minimálně jednou týdně podstupuje martyrium přestupování na týnišťském nádraží dvaašedesátiletý Miloš Kittler z Hradce Králové, který si na problém delší dobu stěžuje. Pokaždé vidí a zažívá stejnou situaci. Nejen starší lidé, ale i ti mladší než on se zavazadly nemohou zvednout nohu nebo bez cizí pomoci zvládnout nastupování do vlaku. Vše by podle něho změnilo zvýšení nástupišť.
„Aby cestující byli vůbec schopní se do vlaku dostat, musí vždycky někoho žádat o pomoc. Při sestupování je to to samé. Často jdou pozadu. Je to tam hrozné. Slyším, jak lidi i sprostě nadávají. Už to trvá kolik let,„ popisuje svoje zkušenosti s cestováním.
Dodává, že ho situace mrzí o to víc, že sám je bývalý zaměstnanec Českých drah. „Začínal jsem od píky, vypracoval jsem se až na Drážní inspekci. Stačilo by šest lidí, za měsíc by to museli opravit. Až budou ti, kteří to mají na starost, staří, poznají, jak je to obtížné. Taky třeba nebudou moct jezdit pořád autem,„ shrnuje Kittler.
Argumentuje, že v jiných menších stanicích na Rychnovsku či Náchodsku se nástupiště zvedla, ale týnišťského nádraží, kterým denně projdou stovky lidí, se úpravy netýkají. „Oprava nástupišť dosud není v investičním plánu, nejsou peníze. Víme, že si lidé stěžují, ale rekonstrukce nádraží se plánuje na roky 2011 - 2012,„ potvrzuje mluvčí SŽDC Pavel Halla. Město může podle něho urychlení napomoct tím, že se obrátí se žádostí na ředitelství SŽDC.
Týnišťský starosta Jaroslav Matička s tím ale má nemalé zkušenosti. Výtky poslouchá i od své vlastní ženy, která je menšího vzrůstu a má podobné problémy jako ostatní cestující. „Na ředitelství jsme se obraceli několikrát. Pošlu panu řediteli vždy nějaké připomínky a on mě ujistí, že se na věci pracuje. Na dokumentaci se opravdu pracuje, ale kdyby mi někdo poradil, kde sehnat peníze, budu mu vděčný,„ žádá s nadsázkou Matička. Dodává, že město zápasí s vlastními problémy a 150 milionů navíc na cizí majetek nemá.
(Rychnovský deník)
(Plzeňský deník)
Celá (bohužel zčásti opožděná) zpráva: http://www.ceskamedia.cz/article.html?id=280782
Adrenalin či lenost? Důvody pro nezodpovědné přecházení kolejí mimo vymezený prostor mohou být různé. Nic to ovšem nemění na tom, že se jedná o zbytečné riziko, při kterém lidé hazardují se svým životem. Ač se jedná o zjevné porušení zákona, České dráhy mají dle svého vyjádření jen omezené možnosti s problémem bojovat. „Pracuji na dráze již přes pět let a na menších nádražích jsem vytahoval několik lidí mířící do kolejiště doslova na poslední chvíli. A také jsem byl bohužel svědkem situací, kdy byl zmařen nejeden život,„ vzpomíná na nepříjemné situace zkušený výpravčí z Kolínska. „Je to obrovský nešvar. V horším případě přijdou lidé o život, v tom lepším mají zbytek života zkažený. Každý si musí zvážit, zda mu to za to stojí,„ říká Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah, který připomíná, že vlaky v průběhu let přidaly na rychlosti a naopak ubraly na hlučnosti, tudíž jsou pro přecházející stále větší hrozbou.
Problém je spíše na menších stanicích. „Kolínské nádraží je v tomto ohledu bez větších problémů, lidé zde podchod skutečně využívají. Větší starosti nám dělají nádraží v Pečkách a Českém Brodě, kde častěji spolupracujeme přímo s policií,„ prozradil Deníku Martin Chládek, přednosta železničního uzlu Kolín. Jelikož přecházení kolejí je porušením zákona, mohou policisté zakročit. „Příslušníci dotyčné občany vykáží pryč, ale k vymáhání drážní přirážky za přecházení musí mít u sebe pracovníka osobní pokladny,„ dodává Chládek, podle jehož slov se dráhy zaměřují hlavně na prevenci. „Kromě značek a hlášení iniciujeme strojvůdce, aby v rizikových místech, kde lidé často přebíhají, dbali zvýšené opatrnosti. Vše je ale především o lidech,„ uzavírá přednosta.
(Kolínský deník)
• Průmyslová vlečka v Kunovicích možná po dvaceti letech znovu ožije. Jen osobní vagóny, dopravující po kolejích zaměstnance od kunovické zastávky až do Letu, vystřídá historický vláček, který v blízkosti leteckého muzea, štěrkových jezer, lužních lesů a řeky Moravy povozí turisty.
(Železničář)
(Železničář)
Takže prečo zabezpečovať priecestia, keď sa budú potom ľudia na to sťažovať...
http://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/televizne-noviny/24889 (#13)
• Dva železniční přejezdy, v obci Mírovka a za Mírovkou směrem na Baštínov u Havlíčkova Brodu, budou až do konce dubna uzavřeny. Důvodem jsou nezbytné opravy kolejí a pokládání kabelů pro dálkové ovládání provozu z dispečerského stanoviště v Jihlavě. • Zkušební provoz integrovaného tarifu IDOL v Libereckém kraji začne 1. dubna. Zajistí odbavování cestujících v rámci příměstské a městských doprav na bezkontaktní čipovou kartu Opus.
• Až do 6. dubna bude omezena doprava na železniční trati Šumperk– Zábřeh n. M. Vlaky budou nahrazeny autobusy.
(Železničář)