Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Nepružné České dráhy se zpožďujícími se vlaky jsou někdy hbité až hanba. Třeba včera. Tak tohle jsou první slova „Zápisníku reportérky„ MF DNES Radky Wallerové z minulé středy. Redaktorka mohla jako ostatní novináři jednoduše napsat, že naším spojem SC Pendolino v úterý odpoledne přijel z Vídně do Prahy americký herec a režisér John Malkovich, nebo prostě nepsat nic. Ona ale sáhla k jízlivé kritice. Následně totiž dodává: „Vážně by mě zajímalo, jak Malkoviche dostali z vlaku do auta, aniž by minuli olysalá zákoutí hlavního nádraží.„
Kritika je dobrá věc, jenže musí být spravedlivá a smysluplná. I MF DNES přece opakovaně informovala o nových nástupištích, podchodu, obchodech, moderních toaletách a naposledy o naleštěném ČD Centru. Na dotaz autorky tak lze odpovědět, že pan Malkovich vystoupil z moderního vlaku na moderní nástupiště, prošel novým podchodem a kolem prezidentského salonku před budovu, kde nastoupil do auta a odjel. Během cesty nežádal o zvláštní servis a když jsme ho poprosili o fotografování, dal nám pět minut.
A ještě poznámka na konec.
Pana Malkoviche opravdu nevítali žádní ofi iální zástupci ČD. Byl jsem tam jen já, fotograf Železničáře, bez kterého bych sotva něco kloudného vyfotil, a samozřejmě stevardka z Pendolina.
A uznejte, ta tam přece být musí.
O autorovi| Radek Joklík Tiskový mluvčí Českých drah
(Železničář)
Video: http://stv.livetv.sk/tvarchive//video/video.html?video=44813 .
Železniční doprava je v České republice velmi populární a i přes značné stáří vozidlového parku je ve srovnání s ostatními členy Unie na velmi vysoké úrovni. Na hlavních tratích jezdí rychlíky a expresy v pravidelných jedno nebo dvouhodinových intervalech. V okolí velkých měst, např. v Praze nebo v Brně, je špičkový interval příměstských vlaků kolem 15 minut. Intervalová doprava je na většině regionálních tratích. Výrazně se zkrátila cestovní doba mezi mnoha městy. Například z Prahy do Ostravy jezdí rychlovlaky Pendolino za méně než 3 hodiny průměrnou rychlostí blížící se 120 km/h a konkurují i letecké dopravě.
Češi tak nasedají do svých vlaků v průměru 17x za rok, což je přibližně dvojnásobně častěji jak u našeho východního souseda. Obyvatelé Slovenska jezdí vlakem mnohem méně a na každého připadá jen 9 jízd za rok. Podobná situace je ve Slovinsku s 8 jízdami. Ještě méně cest vlakem připadá na Poláky, pouhých 6 jízd za rok, nebo na Bulhary, kde je to 5 nástupů do vlaku za rok. O něco lepší stav je jen v Maďarsku, kde na každého občana připadá 11 cest vlakem za rok.
Ve využívání vlaků obstojí Češi i ve srovnání s vyspělými státy západní Evropy, které provozují vysokorychlostní železnice nebo investují miliardy euro do modernizace tratí a vlaků. Například Italové nasedají do vlaků 11x za rok, Španělé 13x, Francouzové 18x, Holanďané 20x a Belgičané využijí vlak 21x za rok. Evropskými rekordmany ve využití vlaků jsou dlouhodobě Švýcaři, aktuálně s 50 cestami vlakem na obyvatele za rok.
Petr Šťáhlavský
tiskový mluvčí – provoz osobní dopravy Českých drah, a. s.
Dokazujte po roce, že vlak B nebo C jel opožděn proto, že čekal ve stanici X na výlukou zpožděný vlak Y. Výluka, respektive výlukový jízdní řád je záležitostí majitele tratí, tedy státu zastoupeného státní organizací Správa železniční dopravní cesty, nikoli ČD. Přitom SŽDC nehradí škodu způsobenou výlukou. Jelikož se ČD chtěly vyhnout placení smluvních pokut za zpožděné vlaky, vyřešily problém tak, že přípojný vlak čeká pouze do doby plánovaného příjezdu zpožděného vlaku. Nespokojení cestující se mohou obrátit na příslušný kraj se žádostí, aby už buď ČD neukládal smluvní pokuty za zpožděné vlaky, nebo aby u ČD objednal další vlaky. Kraje jistě rády tomuto požadavku vyhoví.
O autorovi| MIROSLAV ZIKMUND, Praha
(Metro)
Odborníci vám jistě řeknou, že nic z toho se během vašeho života ani za života vašich rodičů a dědů nezměnilo. Měřeno fyzikálními a objektivními měřítky, je vlastně vše stejné, jen naše pocity se mění. Lidé mají tendenci zapomínat. A stejně to funguje na železnici. Denně jsme svědky naší kritiky a nejeden člověk utrousí slova o tom, jak se u Českých drah od roku 1989 nic nezměnilo. Všude okolo nás jezdí nová auta, stojí moderní budovy, ale vlaky jsou pořád ty staré, zelené, jezdí pozdě, jsou špinavé a neteče v nich voda.
Opravdu se ale železnice za těch dvacet let nezměnila?
Kdo si dnes vzpomene na první socialistický expres s klimatizací Progress? Asi nikdo. Klimatizované vlaky se ale staly každodenní součástí našeho života nejen v dálkové dopravě, ale také v příměstských CityElefantech. Kdo si dnes vzpomene na nesmělé krůčky zpřístupňování železnice vozíčkářům. Dnes máme pětinu všech spojů bezbariérovou.
Napadne někoho, že se ještě na počátku 90. let nesměla vozit v pantografech kola? Dnes by nám taková zpráva přišla jako z jiného světa.
Buďte si jisti, že pro naše děti bude za padesát let současná doba zlatou érou železnic s koridory, Pendolinem a CityElefanty. Stejně jako jsou dnes pro nás zlatou érou ČSD třicátá léta.
Přitom tehdy se naše železnice potýkala s nedostatkem investic, nízkou únosností tratí nebo třeba zpožděním vlaků. Ale kdo si na to vzpomene.
(Železničář)
( http://www.stv.sk/relacieaz/dvojka/tempo/ )
Reprizy:
13.7.2009/6:05 - 6:20
24.7.2009/17:15 - 17:30
Tempo - magazín o doprave 2009/07 (železničná časť): http://www.youtube.com/watch?v=LE6YmxIw-tc
(Sedmička)
Nejhorší variantou mnohomluvného člověka je osamocený pán s bohatým životem, který cítí nutkavou potřebu sdělovat své zážitky plynule jeden za druhým bez ohledu na okolnosti, které během jeho monologu nastanou. O víkendu jsem jela do Ostravy obyčejným rychlíkem. Přisedla si ke mně žena, osamocená a s bohatým životem.
Začalo to nevinně, jednoduchou historkou o tom, jak jela za kamarádkou do Benešova. Pak následoval dojemný příběh o neplodné slepici, šokující informace o sousedce Patákové a housenkách na kedlubně. Projev pokračoval líčením následků zanedbané dentální hygieny a rozhořčením nad zvyšující se cenou lepicí pásky.
Po tomto zážitku jsem podstoupila exkluzivně pro tento text pokus, který prokázal, že rychle mluvící člověk dokáže během jedné minuty vyslovit průměrně 210 slov, tedy 12 600 slov za hodinu. Zatímco tedy při cestě z Prahy do Ostravy obyčejným rychlíkem mnohomluvný člověk stihne pronést 63 000 slov (v případě, že mluvící půjde alespoň jednou na WC, můžeme odečíst 2100 slov), tak pokud pojedete pendolinem, uslyšíte pouze 34 650 slov. Vzhledem k tomu, že pendolino je o 200 korun dražší, za každých 1000 slov, které neuslyšíte, zaplatíte průměrně 7 korun. Což je opravdu výhodné.
Dostali jsme nové příbory. Luxusní a stříbrné. Byli jsme nadšeni, protože je to asi jediná kvalitní věc v našem bytě. Až na speciální vysavač na perské koberce, který jsme dostali jako svatební dar. Perský koberec ovšem nevlastníme a navíc, když jsme jednou vysavač pustili, byl to takový zážitek, že nájemníci se z domu dobrovolně během dvou minut evakuovali.
Co luxusní příbory obnášejí, jsme pochopili už po prvním umytí. Takovou stříbrnou lžíci nemůžete jen tak umýt. Po umytí musíte lžíci okamžitě vyleštit speciální utěrkou, která nezanechává chloupky. Po tomto zjištění jsme stříbrné příbory zabalili do igelitového pytlíku a vrátili se k našim plastovým. Ty nemusíte leštit ani utírat. Jednoduše řečeno: my si luxus nemůžeme dovolit.
(Lidové noviny)
Díky výluce jsme měli menší zpoždění. Průvodčí se snažil domluvit s dispečerem, aby na nás přípoj počkal. Bohužel u dispečera neuspěl. Výsledek - přibližně 1:30 hod. čekání na nádraží v Července na další vlak. A tak musím dát za pravdu jedné skupince mládeže, se kterou jsem nedávno cestoval jiným vlakem a která název společnosti ČD rozšifrovávala jako Č(ekej) D(louho).
(Metro)
Celá zpráva: http://www.ceskenoviny.cz/index_view.php?id=386360
Příští rok by se měl snížit počet vlakových spojů v regionech zhruba o 12 procent. Na dnešním setkání s novináři to uvedl ministr dopravy Gustáv Slamečka. Důvodem je podle něj každoroční ztráta, kterou krajské vlaky vykazují, a chybějící peníze na jejich dotování.
Kraje loni zaplatily za regionální vlaky 4,7 miliardy korun, ztráta však činila 3,2 miliardy. Kraje jsou přitom ochotny na letošek dotaci zvýšit pouze o inflaci a poukazují na nedostatek peněz ve vlastních rozpočtech.
Letos stát celou ztrátu vymaže mimořádnou dotací krajům, na příští rok hledá systémové řešení financování regionálních drah. MD chce podle Slamečky připlácet krajům každoročně 27 haléřů na kilometr, což představuje zhruba dvě miliardy korun. Zbytek musejí dráhy ušetřit na nákladech a omezením dopravy.
Omezení zřejmě postihne i dálkové spoje, které objednává a platí ministerstvo dopravy. Dráhy potřebují 4,3 miliardy korun, dostanou však pouze 3,8 miliardy. To by mohlo vést ke snížení počtu spojů podle Slamečky maximálně o pět procent.
Částka 3,8 miliardy korun by měla být při zohlednění inflace fixní i na další roky. Ministerstvo dopravy dnes oznámilo, že během deseti let otevře trh rychlíků konkurenci, částku si tak zřejmě postupně bude rozdělovat více dopravců.
Místo dosavadních ročních smluv chce úřad s dopravními firmami uzavírat smlouvy na deset až 15 let, aby společnosti měly podnikatelskou jistotu.
zdroj: www.e15.cz
V Rumunsku jsem zažil jednoho žebráka, který svou „živnost„ provozoval od kupé ke kupé. Spolucestující říkali, že je to u nich běžné, stejně jako žebrání v kleče na peronech při příjezdu rychlíků. To jsem ostatně viděl na vlastní oči v Plošti.
Člověk je trochu lituje, i když takové chování nepovažuje za důstojné. Bohužel, nikdo z nás není vševědoucí, takže těžko posoudit, kdo žebrá z nutnosti a kdo z lenosti. Ostatně s pokračující ekonomickou krizí bude žebráků asi přibývat. Jenom doufejme, že ne u nás.
JAROMÍR KRUTINA
(Železničář)
(Železničář)