Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
* Na brněnském veletrhu cestovního ruchu představil reportér Radek Hromuško jedinečnou akci, kterou absolvoval od 6. do 19. října. Při své cestě vlakem po obvodu republiky strávil ve vlaku 95 hodin, zastavil v 1100 stanicích a na přípoje musel čekat 206 hodin. Výkon uznala Agentura Dobrý den k zápisu do české knihy rekordů.
* Nastupující prezident USA Barack Obama zvolil podle vzoru svého slavného předchůdce Abrahama Lincolna cestu z Filadelfie na pětidenní oslavy své inaugurace do Washingtonu vlakem. Před odjezdem, ve Wilmingtonu a v Baltimore, se setkal s občany. Ačkoli se s rodinou přestěhoval do Washingtonu už před dvěma týdny, cesta po železnici měla učinit inaugurační oslavy co nejotevřenější, aby se jich mohlo zúčastnit co nejvíce Američanů.
(Železničář)
Celý text: http://www.rozhlas.cz/_zprava/537458
Proto se musím smát některým rádoby fundovaným příspěvkům na toto téma. Velice mě pobavila paní Dejčmarová, která si zrušení vlakových třetích tříd asi v polovině padesátých let minulého století dala do souvislosti s únorem 1948 a údajným zrovnoprávněním dělníků. Pravda je taková, že třetí třídy byly zrušeny rozhodnutím Mezinárodní železniční unie (UIC) v celé Evropě. Jednotlivé železniční správy to většinou vyřešily tak, že vozy třetí třídy administrativně převedly do druhé. Já sám jsem v nich jezdil ještě na počátku sedmdesátých let.
Je nutné si přiznat, že ČSD v dobách socialismu zažily velký úpadek. Vlaky brázdící naše koleje byly zastaralé, pomalé a špinavé. Ještě za totality jsem cestoval „kapitalistickými„ rakouskými a italskými vlaky, a to byl velký rozdíl. Například v kupé 2. třídy rychlíku z Vídně do Říma nás sedělo pohodlně šest, kdežto u nás se v té době mačkávalo v oddíle osobního vagonu i osm lidí, a to i v mezinárodních expresech.
Proč tomu tak bylo, na to mně kdysi odpověděl coby studentovi dopravní průmyslovky na praxi starý pan výpravčí ještě ze staré prvorepublikové školy. Tenmněvyprávěl, jak na nádraží přijali nového pracovníka a když se tedy ptal ne náčelníka stanice, kdeže je, tak ten odpověděl: „On je ještě v base, ale za tři měsíce ho pustí a pak nastoupí u nás k posunu, už to podepsal.„ Pan výpravčí si jenom povzdechl: „Kdo chtěl za první republiky ke dráze, tak musel mít čistý trestní rejstřík.„ K tomu není co dodat. Je jasné, že kvalita služeb se odvíjela od kvality personálu.
Je dobře, že v současné době České dráhy zařadily do provozu moderní soupravy Regionovy s bezbariérovým přístupem, což jistě ocení maminky s kočárky a vozíčkáři. Oblíbená mezi cestujícími jsou rovněž Pendolina nasazovaná na expresech, a to na mezinárodních. Situace se sice pomalu zlepšuje, ale k ideálnímu stavu je pořád daleko.
Železnice má perspektivu i v současné době, ale jenom tehdy, pokud nabídne kvalitní služby, které jí pomohou přilákat nové zákazníky. Osobně bych také uvítal, kdyby kromě Českých drah začaly jezdit po českých železnicích i vlaky jiných dopravců, aby se vytvořila zdravá konkurence. Tak, jak je tomu například v autobusové dopravě.
Jan Ziegler
(Českobudějovický deník)
Tento týždeň od Po do Pi na rádiu Slovensko (o 11:40, resp. 16:40)
relácia na tému Čiernohronská železnička/B],
venovaná stročnici ČHŽ.
Táto relácia získala v Novinárskej súťaži Slovenského syndikátu novinárov za rok 2008 tretie miesto v kategórii Analytické žánre
Viacej na:
http://www.rozhlas.sk/inetportal/2007/index.php?lang=1&stationID=1&page=showNews&id=62468
Záznam prvej časti: http://www.rozhlas.sk/inetportal/uploaded_sounds/m3u_62468.m3u
* Lávka pro pěší přes trať Českých drah u vlakového nádraží v Benešově bude od 13. ledna uzavřená. Důvodem je rekonstrukce a vznik bezbariérové lávky. Oprava potrvá do 30. června. Během této doby budou muset lidé využívat přístup z ulice Ke Stadionu a Jana Nohy.
* Blansko přijde o Ježkův železniční most, který překlenuje řeku Svitavu od třicátých let minulého století. Stavba byla vytvořena jako součást železniční vlečky vedoucí do slévárny a kovárny prvorepublikové společnosti K. a R. Ježek. Most je mimo provoz od roku 1996.
(Železničář)
* Do soutěže na zajištění regionální dopravy na vybraných tratích Libereckého kraje se přihlásilo pět firem. Vedle Českých drah je to také tuzemská společnost Viamont, britská Arriva a francouzský Keolis. Firma Railtrans z tendru vypadla kvůli formálním nedostatkům. Uchazeči musí podat nabídku do konce června.
* Bez konstrukce se v těchto dnech ocitly pilíře 220 metrů dlouhého znojemského historického viaduktu. Dělníci již vysunuli starou konstrukci směrem k Šatovu. Nová čeká na nasunutí ve Znojmě.
* Ke zvýšení své konkurenceschopnosti podepsaly železnice Ruska, Rakouska, Slovenska a Ukrajiny protokol o zahájení průzkumných prací na prodloužení širokorozchodných tratí do střední Evropy. Cílem je propojení železničního systému střední Evropy s regiony Transsibiřské magistrály. Plánem je prodloužení širokorozchodné tratě do Košic a do Bratislavy směrem na Vídeň. U Vídně se plánuje vybudování logistického intermodálního centra.
* Nová vyhláška ministerstva životního prostředí, která má zamezit krádežím kabelů zabezpečovacích zařízení na železnici, vstoupila v platnost 1. ledna. Zakazuje sběrnám vykupovat od jednotlivců mimo jiné obecně prospěšná zařízení nebo jejich části, mezi něž by se měly elektrické kabely počítat.
(Železničář)
* Přestavět bývalou železniční trať na cyklostezku plánují vMorkovicích. Akce by měla stát 25 milionů korun.
(Železničář)
* SŽDC vydala svůj první jízdní řád. České dráhy letos poprvé nenařizovaly jednotlivým dopravcům, kdy mají jezdit.
* Vlaky od nového jízdního řádu projíždějí novou zastávku v Písku Dobešicích, ačkoli zde mají od 14. prosince zastavovat. Zastávka totiž není zkolaudována. Drážní úřad a policie nepovolily zkušební provoz kvůli chybějícímu chodníku k firmám v průmyslové zóně.
* Na den přesně v sobotu 20. prosince se v železniční stanici Horní Dvořiště konala vzpomínková akce, která připomněla 90. výročí příjezdu prezidenta T. G. Masaryka do nové Republiky Československé (tak zněl původně název našeho samostatného státu). Vzpomínka se zásluhou ČD Carga uskutečnila za účasti mnoha návštěvníků, kteří přijeli z Českých Budějovic historickým parním vlakem, jehož součástí byl také salonní vagon prezidenta Masaryka.
* Maďarští železničáři přerušili před koncem roku týden trvající stávku. Nedospěli sice k dohodě, ale nechtěli komplikovat přesuny lidí o Vánocích. Odboráři chtějí pro své zaměstnance vyjednat vyšší platy a prémie z prodeje nákladní přepravy.
(Železničář)
Zajímavé zamyšlení: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_1zavor.htm
Tak, jak šel vývoj dopředu, vagony se zlepšovaly a po válce byly zavedeny 2. třídy, které platí dodnes. Je to i doklad toho, že předválečný dělník měl cenu jen nízké pracovní síly a teprve až po roce 1948 se stal rovnocenným - bohužel, dnes už opět ne.
Romantiku páry s blikajícími ohníčky za okny večerního vlaku nahradila elektrická lokomotiva. Čekalo by se, že se doprava zrychlí a budou dodržovány jízdní řády, které se, bohužel, každým rokem za vysoké finance obměňují, ne vždy ku prospěchu.
Nedávno jsem odjížděla z nádraží v Č. Budějovicích vlakem v 16.21 hod. Protože vlak včas nevyjel, sháněli se cestující proč. Na peroně průvodčí nevěděla, pracovníci drah odpovídali, že se shání lokomotiva a nevědí, kdy bude k mání. Někteří cestující odešli na autobus a my ostatní jsme vyjeli s 20minutovým zpožděním. Těžko pochopit, jak je možné, že předem nebylo známo, že není lokomotiva. Pochopila bych, kdyby se pracovníci aspoň rozhlasem omluvili cestujícím za toto nedopatření, ale nic.
Ve stanici Hluboká – Zámostí se stojí někdy až 7 minut, aniž by aspoň z jednoho směru přijížděl další vlak. Také nepochopitelné. Jak se může vyplácet drahám tolik vlaků, které jezdí poloprázdné, také v polovině vagonu jsem seděla několikrát sama. Přesto by stačilo snížit jízdné na polovinu a z autobusových linek by přibylo mnoho cestujících. Autobusové linky byly původně zřízeny do míst, kde vlakové spoje nebyly. Neustálým zdražováním ubudou další cestující a kdo tuto ztrátu hradí? Daňoví poplatníci. Na druhé straně ruší dělnické motoráky, kde není jiná možnost cestování.
Při zpoždění vlaků (snad vinou výluk) jsou zpožděny i regionální vlaky, aby se z hlavní tratě dostali domů přestupující. Byla jsem toho svědkem ve Veselí nad Lužnicí – motorák do Třeboně.
Při častém střídání generálních ředitelů drah se zatím nedospělo k žádné variantě, která by cestující vrátila do vlaku z přecpaných silnic a zničeného životního prostředí automobilovou dopravou.
Nakonec otázkou je, zda se vyplatí stavět nový koridor a pro koho bude využito nové nádraží. Snad aby měli bezdomovci větší komfort a gambleři další automaty?
(Českobudějovický deník)
Jsou to dva týdny, co České dráhy slavnostně oznámily, že posílí příměstské linky v okolí Prahy. Ranní spoje každých deset minut, slíbili železničáři, aby opticky vyvážili další zdražování jízdenek. Lepší služby za víc peněz. Férový obchod, zdálo by se.
Celý článek: http://www.tyden.cz/rubriky/nazory/glosar/ceske-drahy-bordel-balkanskeho-typu_98027.html
Zakoupili jsme si jízdenky s místenkami v dostatečném předstihu. Protože jsme byli na nádraží hodně brzo, čekali jsme ve velice příjemném prostředí čekárny pro cestující s jízdenkami SC.
Z nádražního rozhlasu jsme za chvíli zjistili, že vlak bude mít asi 20 minut zpoždění. Následně se zpoždění na informační tabuli zvětšovala. Také se objevila mezi údaji o vlacích informace, že „Cestující si v Brně přestoupí do jiné soupravy„. Asi po půl hodině jsem se na informacích dozvěděl, že vlak EC 175 bude mít asi 160 minut zpoždění a že je z Prahy vypravena náhradní souprava.
To jsme se ještě bláhově domnívali, že to už je ta náhradní souprava, která nás doveze až do Bratislavy.
Vlak skutečně asi během půl hodiny přijel.
Místenku jsme měli do 5. vagonu (z devíti v soupravě), a byli jsme udiveni, když souprava měla jen pět vagonů. Takže místenky nám byly na nic. Místa ve vlaku ale bylo dostatek a my jsme byli spokojeni, že už jedeme ve vyhřátém vagonu. Až téměř před Brnem přišel průvodčí, který nám s úsměvem na tváři sdělil zprávu, kterou právě dostal do mobilního telefonu: Jízda náhradní soupravy v Brně končí. Cestující do Bratislavy si musí počkat na nádraží na vlastní EC 175, který jede za námi se 160 minutovým zpožděním. Tak se také stalo.
Na nádraží jsem se pokoušel zjistit na informacích – mimochodem u velmi příjemné paní informátorky – něco více o osudu našeho cestování. Ta však marně hledala na internetu nějaké informace. Podle toho EC 175 dojel do Brna a tam jízdu skončil.
Ale to byla ta náhradní souprava.
Teprve na dotaz až v Praze se dozvěděla, že vlak EC 175 jede pod jiným číslem a že už je v Přelouči. Nicméně nezbylo nám než čekat další dvě hodiny, než náš vlak dojel do Brna. Svoje rezervovaná místa v 5. vagonu jsme našli, i když obsazená, ale mladíci námje ochotně uvolnili.
Do Bratislavy jsme dojeli s tří hodinovým zpožděním ve 22.30 hodin. Ještě že vnučka naši jízdu sledovala doma pomocí naších SMS zpráv a podle internetu a na nádraží přišla až těsně před naším příjezdem. Důvodem toho abnormálně velkého zpoždění údajně bylo, že někde – patrně ještě před Prahou vypověděla lokomotiva. Pro mne je ale nepochopitelné, proč trvalo připřažení náhradní lokomotivy tři hodiny. To mi nikde na informacích nevysvětlili.
Ani na výslovný písemný dotaz jsem odpověď během týdne nedostal.
Ještě že zpáteční cesta v neděli v podvečer s „Jaroslavem Haškem„ dopadla dobře a do Pardubic jsme přijeli na minutu přesně.
Asi byl ten Hašek zcestovalejší, nebo za to mohl nový jízdní řád, který ten den začal platit? Nebo že by jen náhoda?
(Pardubický deník)
ale na to tam na tej mašine je, aby sledoval trať a zastavil vlak keď treba. Inak by tam stačilo iba nejaké elektronické zariadenie, ktoré by zastavilo vlak pri návestidle "STOJ", alebo na peróne v stanici, kde zastavuje. Konal si iba svoju povinnosť, za ktorú berie plat. Nič viac. A nič v zlom.
http://www.sme.sk/c/4239233/sto-rokov-na-horskej-drahe.html
* Do bývalého železničního tunelu pod Vítkovem vjedou cyklisté. Už příští rok by mohla fungovat část trasy mezi hlavním nádražím a Vysočany. * Trať mezi Brnem a Rapoticemi čeká v příštích čtyřech letech elektrifikace. V úseku mezi Střelicemi a Zastávkou u Brna bude trať rozšířena na dvoukolejnou.
(Železničář)
* Na zkušebním okruhu VUZ ve Velimi se testuje nový italský vlak, který bude jezdit na trati Amsterodam-Brusel.
(Železničář)