680 (Pendolino ČD)
Súprava s aktívnym naklapacím systémom, ktorá je členom rodiny ETR ( http://www.rail.sk/etr/ ) vyrábanou v severotalianskom Savigliane - do r. 2000 bola súčasťou koncernu Fiat, potom Alstom.
Pôvodná objednávka na 10 súprav bola zadaná konzorciu Siemens/ČKD/Vagónka Studénka, avšak z dôvodu ekonomických problémov a tým vyvolaného konkurzu holdingu ČKD k realizácii nedošlo. Následne bola objednávka za 4, 35 mld. Kč presunutá do Savigliana.
Skúšobná prevádzka (súpravy inventárneho čísla 003) na trati Praha - Děčín bola uskutočnená v období od 23. XII. 2004 do 6.XI.2005. Od 29. XI. do 10. XII. 2005 ČD nasadili súpravy ETR 680 do pravidelnej prevádzky na trati Praha - Brno.
Do ostrej prevádzky na tratiach Praha - Ostrava (spoje produktu SC Pendolino) a Praha - Brno - Břeclav (spoje IC a EC) boli nasadené 11. XII. 2005, avšak dopadla katastrofou, keď pre časté poruchy zostávali nepojazdné na trati a odo dňa 13.1.2006 zostala na týchto výkonoch iba súprava inventárneho čísla 003 a zvyšné spoje boli obsluhované klasickými vlakmi. Od 1. II. 2006 boli po vyriešení problémov vrátené do prevádzky. Nasadenie na celé pôvodne plánované trate vrátane úsekov Břeclav - Bratislava/Wien sa stalo realitou až 10. XII. 2006. Premávka do Bratislavy bola pozastavená 13. XII. 2009 - 11. XII.2010.
Technické údaje:
Objednávka zadaná: jún 2000
Vozidlá dodané: 19.VI.2003 - 8.XI.2005 (príchod do Prahy)
Vozňový park: 7 vlakových súprav po 7 vozňov
Počet trakčných jednotiek: 2
Počet trakčných motorov na jednotku: 4
naklápací systém: Hydraulický
Max . rýchlosť: 230 km/h
Trolejové napätie: = 3 kV ; ~ 15 kV 16 2/3 Hz ; ~ 25 kV 50 Hz
Trvalý výkon: 4 MW
Ťažná sila na obvode hnacích kolies: 212 kN
Rozchod: 1435 mm
Celková hmotnosť: 340 t
Šírka skrine: 2,8 m
Celková dĺžka: 185,3 m
Celkový počet sedadiel: 331 (+ 2 pre telesne postihnutých na vozíku)
Autori: Zbyněk & Addams
Zaujímavé odkazy:
http://www.scpendolino.cz/ - oficiálne stránky ČD
http://www.pendolino.cz/ - neoficiálne stránky
http://www.transport.alstom.com/ - stránky výrobcu
http://www.alstom.cz/pdf/pendolino.pdf - stránky výrobcu
http://mobilmania.sk/Bleskovky/AR.asp?ARI=9138
Podrobnosti najdete na stránce ČD.
Zítra a pozítří, tedy v úterý 22. ledna 08 a ve středu 23. ledna 08 bude jeden pár vlaků SuperCity mezi Prahou a Ostravou veden místo jednotky Pendolino soupravou klasické stavby komfortu EuroCity. Jedna jednotka Pendolino (číslo 680.006) má najeto už 750 000 kilometrů a musí na povinnou předpisovou prohlídku.
Z tohoto důvodu bude po oba dny spoj SC 505 s odjezdem z Prahy-Holešovic ve 13:23 a SC 508 s odjezdem z Ostravy v 17:20 sestaven z klasických vozů, veškerý servis a služby SuperCity budou na palubě vlaku zachovány.
Všem cestujícím se omlouváme, že nepojedou jednotkou Pendolino, podle předpisů je ale nezbytné tuto kompletní prohlídku na soupravě při 750 000 km provést a je časově tak náročná, že ji není možné provést během jedné noci, jako ostatní průběžné kontroly.
(tisková zpráva ČD)
Strojvedoucí Vítězslav Valášek z pražského Depa kolejových vozidel, kterého můžeme vidět, jak vede vlaky pendolino nebo kategorie EuroCity, sám říká, že bez poznávání nových věcí by psychicky zakrněl. Proto se přihlásil do konkurzu na vedení vlaků pendolino, které v současné době představují nejmodernější železniční dopravní prostředek na Českých drahách.
Na dráhu jsem přišel v roce 1984 po ukončení studií na českotřebovské dopravní průmyslovce. Ač žiji nedaleko Hradce Králové, pracuji od samého začátku v Praze, kam mě přivedly příměstské elektrické jednotky, lakonicky zvané panťáky, říká na úvod pan strojvedoucí. Začínal doslova „od koštěte„, tedy nejdříve na údržbě v dílnách, později jako kandidát strojvedoucího a posléze přešel na funkci strojvedoucí.
V tehdejší době nemělo depo v Hradci Králové zájem o nové strojvedoucí a horizont, kdy bych se mohl dostat „na jízdu„, byl tak deset let. O mém odchodu do Prahy rozhodla i tato zdánlivá maličkost. Zanedlouho po příchodu do Prahy jsem se stal kandidátem strojvedoucího a za dva roky jsem jezdil jako strojvedoucí. Vítězslav Valášek strávil prvních šest let na pražských posunovacích zálohách, především na tzv. žehličkách řady 111. Na mé vytoužené „panťáky„ jsem se dostal až skoro po deseti letech aktivní služby, ale zkušenosti z pražských záloh nebyly k zahození, potvrzuje. Zanedlouho získává poznání tratě Praha-Přerov-Staré Město u Uherského Hradiště a v turnusu „letmo„ střídá jízdy na pantografech s dálkovými rychlíky, směřujícími na východ republiky. Po čase mu přibyla do popisu práce ještě vícesystémová vozidla a další poznání tratí, například z Prahy na České Budějovice či do Plzně.
Vzhledem k tomu, že mě zajímá moderní technika, byl jsem jedním z prvních, kteří začali jezdit na nových elektrických jednotkách řady 471, City Elefantech. A to byl jen krůček k tomu, že jsem se přihlásil na vozbu vysokorychlostních jednotek pendolino, říká strojvedoucí. Původně se chtěl stát pilotem, ale k armádě ho nevzali, takže se rozhodl pro koleje.
Létal jsem jako student na větroních a chtěl jsem se stát profesionálním pilotem. Když však tato možnost nevyšla, obrátil jsem se ke své druhé dětské lásce - mašinkám. Nic se ale neděje, že mi létání nevyšlo, protože se v současné práci mohu realizovat podobným způsobem. Pendolino se velmi podobá letadlu a i když nelétá, jezdí po zemi docela rychle a také se v obloucích naklápí, dodává s úsměvem Vítězslav Valášek.
(Železničář)
„Soupravy pendolino ujedou každý den téměř 6 700 kilometrů a s ohledem na jejich vytíženost patří k našim nejspolehlivějším vlakům,“ říká Aleš Ondrůj, ředitel Odboru marketingu v osobní dopravě ČD. „Průměrná obsazenost souprav mezi Prahou a Ostravou je až 80% a díky zavedení vlaků SC Pendolino se například mezi Prahou a Vídní zvýšil počet cestujících o 28%. Spoje SC Pendolino se tady staly přímou konkurencí letadlům, odkud také většina nových cestujících přešla,“ dodává Aleš Ondrůj.
Nejvíce lidí jezdí v pendolinech mezi Prahou a Ostravou ve všední dny ráno (směr Praha) a odpoledne (směr Ostrava), páteční spoje z Prahy bývají vyprodány i několik dnů předem. Spojení Bratislava – Praha bývá vyprodáno zejména v pondělí ráno a Praha – Bratislava v pátek odpoledne. Do Vídně potom s oblibou jezdí zahraniční turisté během letní sezóny, kdy v období červen – září jsou spoje kompletně vyprodány zejména turisty z asijských zemí a ze Severní Ameriky. Za dva roky provozu jelo vlaky SC Pendolino přes 2 miliony lidí, stále častěji přichází do těchto vlaků také s jízdenkou koupenou přes internet.
(z tiskové zprávy ČD)
Pendolíno sa poberá približne o 22.30 na odstavné, kde pobudne cca 2 hodiny. Potom odchádza späť na nástupište (aspoň minulý grafikon to tak bolo, aby bolo pod väčším dohľadom), odkiaľ za pár hodín vyštartuje. Podľa terajšieho grafikonu by mal odchádzať z druhého (už rekonštruovaného) nástupišťa o 5.42. Keďže ide na odstavné, predpokladám, že nejaká údržba tam bude, ak to nie je len kvôli uvoľneniu priestorov pre početné prichádzajúce vlaky v pribižne rovnakom čase.
Čo sa týka stewardov, minulý rok údajne nocovali v Breclavi, kde sa dopravovali EN Galileo Galilei. Na druhý deň potom preberali SC 72.
Rušňovodič ostával v Bratislave (niekto hovoril, že v súprave aj spal).
(Lidové noviny)
A robí sa cez noc v Blave aj nejaká údržba (odsatie WC-nádrží, doplnenie vody alebo umytie interiéru a doplnenie hygien. potrieb,...?). A česká posádka kde nocuje? Má ČD so ZSSK nejakú zmluvu ohľadom ubytovania personálu a údržby Pendolina?
A ako sa rieši znalosť slovenských predpisov u posádok - teraz nemyslím vodičov, ale stewardov. Napr. majú čítačku ISIC-kariet a znalosť o vnútroštátnych zľavách na ZSSK (keď niekto cestuje z Blavy do Kútov)?
Ďakujem vopred za odpovede.
Vážná zranění utrpěl v sobotu v podvečer nedaleko olomouckého hlavního vlakového nádraží dvaadvacetiletý mladík, kterého srazil rychlovlak Pendolino. Muž se pohyboval v blízkosti kolejí, strojvedoucí nedokázal střetu přes veškeré úsilí zabránit, řekl mluvčí Český drah Ondřej Kubala.
Nehoda se odehrála v 17:45 na trati směrem z Olomouce na Přerov. Mladík se střetl s rychlovlakem mířícím na Ostravu. "Podle našich informací šel po kolejích. Strojvůdce muže uviděl, vlak už ale nemohl dobrzdit. Důležité bylo to, že si střetu všiml a ihned zajistil pomoc," řekl náměstek krajské záchranné služby Jan Weinberg.
Podle Kubaly nehoda provoz na trati výrazněji neomezila. "Zcela mimo provoz byla jen chvíli. Pak bylo možné využít druhou traťovou kolej," uvedl mluvčí ČD.
Pendolino provází smůla
Vlak Pendolino mířící z Prahy do Ostravy vykolejil na začátku prosince před pražskými Dolními Počernicemi při rychlosti 100 km/h. Souprava zastavila po ujetí asi 400 metrů. Příčinou vykolejení byla pravděpodobně prasklá kolejnice.
Pendolino však provází od jeho nasazení do provozu neustálé problémy a smůla. české dráhy například pochybily, když Emerson Fittipaldi, Erik Janiš a Tomáš Enge řídili 11. listopadu 2007 rychlovlak Českých drah (ČD) Pendolino SuperCity na trati z Prahy do Vídně.
Český nejrychlejší vlak však problémy dělal i sám, když jeho elektronika několikrát sama hlásila chybu a cestující tak museli jezdit náhradními spoji.
Vlak si však i vybral několikrát velkou smůlu, když už za svou krátkou dobu provozu stačil srazit několik lidí a také se srazit s nákladním automobilem na přejezdu.
(Novinky, ČTK)
Trochu to zachraňuje jen ilustrační foto jistého Milana Vojtka.
Na místo události vyjíždí družstvo z pražské jednotky PO HZS. Po příjezdu zjistilo, že cestující se v soupravě již nenacházejí a šest vozů ze sedmi je buď jedním podvozkem nebo oběma vykolejeno. Vnější kolejnice byla v oblouku cca 200 m od soupravy, v délce asi tří metrů, úplně rozpadlá. V provozu zůstala kolej č. 2, kde byla snížena rychlost.
Velmi brzy po nehodové události se na místo dostavili také vyšetřující zaměstnanci ČD, Policie ČR a v nemalém počtu i novináři a televizní štáby. Informace o nehodě ve sdělovacích prostředcích a sdělení mluvčího ČD vyvolalo zájem široké veřejnosti. Z blízkého okolí se na místě události objevil i hlouček četných zvědavců. Proto velitel zásahu Václav Mlejnský spolu s inspektorem IBŽD vymezili bezpečný prostor pro novináře i „diváky„. Zpočátku se počet těchto osob pohyboval od 80 do 100, postupem času jich ale rychle ubývalo. Jednotka PO HZS ČD zajišťovala dozor pomocí signálů a píšťalek v kolejišti z důvodu bezpečného pohybu vyšetřujících osob, zejména pak při průjezdu vlaků po druhé traťové koleji.
Na místo nehodové události se dostavil inspektor IBŽD, Drážní inspekce, Policie ČR, zástupci GŘ ČD, tiskový mluvčí ČD, vrchní přednosta DKV Praha a za sdělovací prostředky televizní štáby i další novináři prakticky ze všech deníků včetně zpravodajů ze zahraničí. Velitel zásahu povolal na výpomoc družstva z JPO HZS ČD Kolín a Nymburk. Nymburská jednotka zajišťovala osvětlení místa prací pomocí stativů a elektrocentrál, z druhé strany družstvo JPO hl. m. Prahy, stanice 5, osvětlovalo místo nehody z balonu, protože práce na podvozcích se musely provádět současně. Druhé družstvo JPO HZS ČD Praha, které krátce předtím ještě zasahovalo při vyprošťování osobního automobilu z kolejiště v žst. Praha Krč, dopravilo na místo události další technické prostředky a připojilo se k zasahujícím jednotkám. Odklizovací práce řídil Jindřich Myška, mistr nehodového pomocného vlaku (NPP) DKV Praha, PJ Praha Vršovice. Pod jeho vedením zaměstnanci NPP a hasiči ČD nakolejovali jednotlivé vozy soupravy. Hasiči zajišťovali přípravné práce a montáž přípravků, zaměstnanci NPP pak samotné nakolejení. Montáž, demontáž přípravků a nakolejení - to vše probíhalo plynule, a tak již po druhé hodině po půlnoci se mohlo říci: Jedeme domů.
Bylo však ještě nutné vyčkat odjezdu nakolejené soupravy pendolina do žst. Praha Běchovice, provést závěrečný průzkum a odeslat všechny jednotky PO na jejich základny. Pak teprve mohl být zásah pro pražskou JPO ukončen; jednotka se vrátila na svou základnu ve 3.50 h.
Během celého zásahu JPO HZS ČD Praha prováděla zajištění bezpečnosti osob bezpečnostními hlídkami a nepřetržitým dozorem v kolejišti.
Předběžná škoda byla vyčíslena na 25 milionů korun.
(Železničář)
(Pražský deník)
Bohumín, Studénka a Hranice na Moravě. To jsou nejbližší města, která si už delší dobu přejí, aby v nich zastavovaly rychlovlaky Pendolino. Stanovisko Českých drah je však neměnné. Počet zastávek souprav SC Pendolino se nezvýší. „Platí stále, že pokud bychom stavěli v Kolíně, České Třebové, Studénce nebo v Hranicích na Moravě, tak bychom z Pendolina udělali vlak InterCity, a tím by ztratilo svou konkurenční výhodu i proti ostatním druhům dopravy, protože by najednou nebylo tím nejrychlejším spojem, ale bylo by standardním spojením, které už existuje. A to nechceme,„ tvrdí mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Na zvýšení počtu zastávek má zájem také moravskoslezský krajský úřad. „České dráhy nebudou mít od Moravskoslezského kraje pokoj, dokud nebude pendolino zastavovat ve Studénce,„ uvedl nedávno náměstek moravskoslezského hejtmana Pavol Lukša s odkazem na nedaleké mezinárodní letiště v Mošnově. Dráhy však o tom nechtějí ani slyšet. „Chceme, aby pendolino bylo výjimečné spojení, to znamená, že bude stát pouze v Olomouci a Pardubicích, tedy v krajských městech, a aby to bylo rychlé spojení,„ dodal Kubala. Nabídka jiných spojů na trati mezi Ostravou a Prahou je podle něj velmi široká, co se týče spojů InterCity i EuroCity. Města jako Studénka nebo Hranice na Moravě jsou podle mluvčího lokalitami, kde není ani tak velký pohyb cestujících a ani se tam cestujícími „nezahltí„ vlaky EuroCity a InterCity. Natož aby tam stavělo pendolino. Dráhy mají navíc v rukávu další argument, proč počet zastávek nezvýšit. „Pendolina jsou vlaky, které provozujeme na vlastní podnikatelské riziko. To znamená, že nejsou ani v závazku veřejné služby, je to čistě podnikatelské riziko Českých drah,„ uzavřel Kubala.
(Bruntálský a krnovský deník)