Otázky + odpovede
Toto téma je založeno pro dotazy (mnohdy velmi specifické), pro které nemá cenu zakládat nové konkrétní téma.
Zrejme tie grafikony boli taká istá volovina, ako GVD Žabokrecká spojky a mnohých ďlaších, v grafikonoch sú, ale v skutočnosti sú neschodné alebo neexistujúce.
A ešte tá spojka vychádzala zo Šalkovej a kde sa napájala? Odhadujem, že zrejme niekde medzi Bystricou a Kostiviarskou.
Zo Šalkovej vedie aj vlečka do cementárne (vápenky), možno, že tá koľaj je práve to. A tá koľaj aspoň z časti existuje, lebo v júni, keď som išiel okolo po ceste, tak som ju videl, pretože sme išli ponad ňu...
A ešte tá spojka vychádzala zo Šalkovej a kde sa napájala? Odhadujem, že zrejme niekde medzi Bystricou a Kostiviarskou.
Zo Šalkovej vedie aj vlečka do cementárne (vápenky), možno, že tá koľaj je práve to. A tá koľaj aspoň z časti existuje, lebo v júni, keď som išiel okolo po ceste, tak som ju videl, pretože sme išli ponad ňu...
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/27662/
Keď sa tu už spomínala tá Šalková, mám jednu otázku: kam ide zo Šalkovej tá odbočná koľaj, ide z banskobystrického zhlavia, v smere Brezno - Bystrica je po pravej strane, a dost prudko stúpa. Medzi traťou BR-BB a tou odbočnou koľajou sú ale stromy, tak z vlaku sa mi nepodarilo zistiť kam ide. Niekde som čítal, že údajne kedysi bola prepojená trať Banská Bystrica - Červená Skala - Margecany s traťou Banská Bystrica - Diviaky - Vrútky. Nejde náhodou práve o tú spojku? Ak áno, kde bola napojená na trať B. Bystrica - Vrútky?
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/27641/
jano63: rk_kn. Ti odpovedal takmer vyčerpávajúco. Ja by som len doplnil k tým návestidlám. Elektrodynamické staničné zabezpečovacie zariadenie konštrukčne pochádza zo začiatku 40-tych rokov. Na slovenských železniciach sa masívne nasadzovalo za tzv. Slovenského štátu a ešte pár rokov po oslobodení, kým prišli reléové SZZ. Zariadenia vyrábala firma Elektrosignal Praha (ESP), ktorá používala vlastnú konštrukciu návestidiel. Podobnosť tých malých vložených návestidiel s cestnými návestidlami nie je náhodná - firma v tomto období používala na vložené návestidlá obdobnú konštrukciu, ako na cestné návestidlá. V Šalkovej si treba zariadenie dobre obzrieť, lebo už je na slovenských tratiach pomaly vzácnosťou a postupne je nahradzované modernejšími systémami. Na pripojených obrázkoch sú spomínané vložené návestidlo, skupinové odchodové návestidlo a elektrodynamické SZZ v žst. Šalková
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/27636/
Vložené návestidlá sú jednoduchšie ako súčasné odchodové. Je to dedičstvo minulosti. Stavali sa v staniciach,kde boli len skupinové odchod. mechanické návestidlá niekedy pred 2. sv. vojnou., alebo po nej pri opravách a rekonštrukciách staníc a zab. zar. Je to však úsporné riešenie. Mali výhodu v tom, že boli umiestnené priamo vpravo vedľa koľaje, takže ukončovali vl. cestu a umožňovali súčasné vchody. Zároveň ukazovali návesť Posun dovolený , kľudným bielym svetlom, návesť Stoj červeným svetlom a posun zakázaný modrým svetlom. ( preto mali náter stožiarov bielo-modro-červený). Pokiaľ sa pamätám, tak modré svetlo nebolo všade. Privolávaciu návesť nemali, lebo kmitavým biely svetlom upozorňovali, že odch. náv. dovoľuje jazdu vlaku z tej konkrétnej koľaje.Preto bol pri prvej vch. výhybke biely výkričník. Napr. v Štúrove boli tieto návestidla v starej časti ( osobnej skupine ) koľaje 5, 3, 1, 2-6 a 401, 402, 403 ešte včase pred aktivovaním súčasného RZZ, v polovici 60. rokov 20. stor. . Ovšem už sa dosť aj toto zab. zar. kazilo. Napr. stalo sa raz, že pri postavení odch. vl. cesty do Kamenného Mostu namiesto bieleho svetla kmitalo červené svetlo.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/27613/
Ked som sa vracal z prehliadky gemerskych spojok, siel som cez Salkovu (trat BB - Margecany) a prekvapilo ma zaujimave riesenie navestidiel. Kazde zhlavie ma jedno skupinove odchodove navestidlo a navyse kazda kolaj ma svoje vlozene navestidlo. Povod tych vlozenych navestidiel je urcite nejaky zvlastny, lebo su to, tusim, normalne cestne semafory. Co je dovodom takejto na pomery neobvyklej konfiguracie navestidiel?
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/27565/
Ad: PetoN
No, bohužiaľ... Keďže tento sen je v blízkej dobe (a možno ani ďalekej) neuskutočniteľný, veľmi sa mi páči, že Výhrevňa usporadúva akcie ako Letná škola a podobne. Ešte by však bolo potreba zviditeľniť trošku túto skvelú inštitúciu. Jednak článkami na tejto stránke, alebo lepšie spropagovat tú originálnu - čo má výhrevňa, takže:
ale samozrejme najviac odporúčam - navštíviť!!!
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/27355/
Mernoše: Hovoríš nám z duše - nám myslím Spolok Výhrevne Vrútky - skupinu rušňovodičov a ďalších nadšencov pre históriu železnice. Dokonca to, čo si navrhol, bola aj naša myšlienka - urobiť vo Vrútkach železničné múzeum. Žiaľ premenenie tohto nápadu na skutočnosť by si vyžiadalo obrovské náklady. Ale kto vie, možno niekedy ...
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/26926/
Ad: PetoN - ďakujem za odpoveď, myslel som si niečo také, je to škoda, ale nič sa nedá robiť... Pred pár dňami som tam videl na začiatku depa odparkovanú motorovú jednotku (tú čo vyrobili v ŽOS) jazdiacu do Kremnice, ktorá tiež zrejme čakala na odchod. By som chcel vidieť kto to tam kúpi. Všetko je zastaralé, potrebovalo by to rekonštrukciu a tie staré rušne dať opraviť alebo do šrotu (ešte tam stojí jeden "Hurvínek" a kotol-Oravka-tender). Ale mohli by rozšíriť výhrevňu a urobiť veľké železničné múzeum. Chcelo by to veľa peňazí, ale bol by to celoslovenský unikát, stačilo by zvonku opraviť pár lokomotív, nemuseli by byť ani všetky pojazdné a bolo by to. Lenže prevádzka múzea tiež niečo stojí a pochybujem že by to ZSSK sponzorovala... Ale bolo by to super, myslím si že areál je na to vhodný. A ešte raz ti ďakujem za odpoveď!!! :-)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/26920/
Rasťo: Pýtal si sa na elektrodynamiku. Je to zariadenie - taký hybrid medzi mechanickým a reléovým stavadlom. Typická zostava elektrodynamiky predpokladala použitie elektromotorických prestavníkov na výhybkách a svetelných návestidiel. Novšie zariadenia používali aj koľajové obvody, staršie len izolované koľajnice. Výhybky sa ovládali výmenovými radičmi (na priloženej fotke sú to tie modré radiče). Návestidlá sa ovládali červenými združenými radičmi. Spôsob obsluhy bol taký, že výpravca najprv preložil podľa záverovej tabuľky všetky výmenové radiče do predpísanej polohy. Tým sa prestavili výmeny a v mechanickom registri sa zrušilo mechanické blokovanie združeného radiča. Výpravca potom preložil združený radič pre stavanú vlakovú cestu, pričom mechanicky aj elektricky kontroloval správnu polohu výmen, vykonal záver vlakovej cesty a nakoniec dal povoľujúcu návesť na príslušnom návestidle. Podobným radičom (len žltej farby) sa napríklad ovládali pomocné stavadlá. Posun sa dal robiť len nezabezpečený - na príslušnom vloženom návestidle sa tlačidlom rozsvietilo trvalé biele svetlo spolu s červeným) to návestilo, posun dovolený, nezabezpečený) - pri takto svietiacom svetle sa dali prestavovať výmeny.
Elektrodynamika sa používala jednak ako ústredné stavadlo (Šálková, Úľany nad Žitavou, Kremnica, Bartošova Lehôtka) jednak ako závislé stavadlo elektromechaniky - tak to bolo napríklad vo Vrútkach na osobnej stanici, kde bol elektromechanický riadiaci prístroj a niektoré stavadlá boli elektromechanika a niektoré elektrodynamika. Dodnes je také zariadenie napr. na St. 1 vo Vrútkach nákl. st., skôr spomenuté Komárno a možno aj ďalšie.