Meškanie vlakov v SR
Aj keď s meškaním vlakov niesme na tom najhoršie, najlepšie určite tiež nie... Nedávno sa mi stalo, že som išiel s Ex 501 Tatran (príchod do KE 10:37) a z dôvodu rekonštrukcie trate pri Šenkviciach sme meškali 15min. Neskôr sme kôli oprave Trate museli spomaliť aj pred Popradom a meškanie zrástlo na 30min. Do Košíc sme prišli presne 11:10, čo je 25 min po odchode Os 8907 smer Trebišov - Michalovce - Humenné a ten, samozrejme nečakal... Ďalší vlak smer Humenné išiel až 12:30. To však nie je všetko. Počul som, že ak EC vlak mešká viac ako 30 min, cestujúci má právo na odškodnenie. My sme mali meškanie 33 min (a hodinky mi určite išli dobre!!) a sprievodca pred zastavením v košiciach s drzosťou oznámil: ''Náš vlak mešká 28 min!''!! Napíšte aj vy svoje ''príjemné'' skúsenosti....
Hoci som vravel, že mne sa už fakt nechce v tejto téme pokračovať, zmenil som trocha názor a možno by stálo za to povenovať sa jej v nejakom článku. Teraz však naňho čas nemám a najbližšie mesiace asi ani mať nebudem. Možno neskôr... Alebo ak by sa podujal niekto iný, rád pomôžem.
Ale k veci: hoci musím oceniť, že tvoja erudícia v tejto oblasti je lepšia než je štandardné u väčšiny populácie, tak sa, žiaľ, trocha mýliš. Predtým som to skúšal objasniť na príklade, teraz ťa odkážem na skutkové podstaty celého radu tzv. nedbanlivostných TČ (relevantné vzhľadom na našu tému sú napr. ustanovenia § 149, § 157, § 158 TZ) a uvidíš, že tvoje konštatovanie, že “každý trestný sudca vie, že v prípade neúmyselného poškodenia zdravia je celospoločensky nereálne niekoho odsúdiť, lebo by skutočne nikto nerobil takéto povolania“ nesedí. Nejdem už zachádzať do konkrétnych príkladov z aplikačnej praxe, len sa obmedzím na konštatovanie, že tu treba vnímať nielen rovinu úmyselného a neúmyselného zavinenia (§ 15 TZ) ale aj spáchania TČ z nedbanlivosti (§ 16 TZ). Pracovníci záchranných zložiek nie sú nijako vyňatí z pôsobnosti týchto ustanovení. Tuzemská aplikačná prax však zatiaľ nie je taká, aby toto spôsobovalo nejaké zásadné problémy pri výkone ich povolania, čo ťa práve mohlo viesť k tomu vyššie citovanému presvedčeniu.
Téma Meškanie vlakov môže mať aj takýto rozmer, hoci tu už naozaj zachádzame do roviny, ktorá nemusí bežného návštevníka VN zaujímať. Faktom ale je, že nielen ako pracovníci prepravcu, či správcu žel. infraštruktúry, ale aj ako “obyčajní” cestujúci môžeme byť konfrontovaní s mimoriadnosťami, ktoré sú ďaleko vážnejšie než, že vlak naberie plus pár desiatok minút, lebo kdesi vykapala mašina.
Preto, ak nájdem vhodnejšie vlákno, zvážim presun našich posledných príspevkov.
Miro79, jasne, len aby nevzniklo nedorozumenie: nepreukazuješ to, čo by sa stalo, ak by si nezasiahol. Preukazuješ len to, že tu jestvovalo reálne nebezpečenstvo pre záujem chránený TZ (život, zdravie, majetok). To nebezpečenstvo ale muselo byť reálne, reakcia na vzniknuté nebezpečenstvo adekvátna. Málo sa však u nás prízvukuje, ako je dôležité dobre si premyslieť, čo človek povie a že nie je dobré hneď po mimoriadnosti vyklopiť na pracovníka povereného šetrením, a už vôbec nie na OČTK, všetky svoje čerstvé, živé postrehy a dojmy. Tu naozaj platí, že človek sa môže odvolávať na to, že je príliš otrasený po tom, čo zažil/čoho bol svedkom a nechať si čas, aby veci vnútorne spracoval, než o nich začne rozprávať niekomu inému, nezriedka ešte aj do zápisnice/protokolu. Čokoľvek, čo človek potom dostane na podpis, treba riadne prečítať. Vzhľadom na povahu udalosti a ďalšie okolnosti nie je v mnohých situáciách vôbec od veci vyhľadať aj právnu pomoc.
Allegro, je to nefér, ale je to tak. Čo mesiac... majú na to celé mesiace, niekedy roky. Môžu si prizývať súdnych znalcov, zhromažďovať posudky, tvoje konanie hodnotiť zo všetkých stránok. Pritom ty máš maximálne minúty, obvykle sekundy, nezriedka len zlomky sekúnd, aby si konal. Je to nefér, ale je to tak. Za istých okolností sme s týmto rizikom v bežnom živote sporadicky konfrontovaní takmer všetci, v niektorých profesiách však predsa len podstatne častejšie.
Hater, robíš to, čo je pri podobných debatách ošemetné, že pri riešení jednej právnej otázky otváraš dve nové. Spomínaš záchranárov? Ak by s poškodeným, napríklad po nehode, v priamom ohrození života, pri jeho záchrane manipulovali neopatrne, neodborne (neodbornosť spomínaš aj ty), zvolili nesprávny postup a on bude mať trvalé následky, napríklad ochrnie, tak to ich trestnoprávnu zodpovednosť zakladá. A ťažko budú argumentovať, že veď poškodený bol zranený, podľa ich názoru v ohrození života. Samozrejme, ak to auto, alebo si sem dosaďme pokojne aj vlak, keď sme na VN, už horí, poškodeného oblizujú plamene a záchranári nemajú čas postupovať podľa obvyklých, šetrnejších postupov, potom ho musia dostať z auta za každú cenu, teda aj s rizikom, že mu spôsobia trvalú ujmu na zdraví, napríklad aj to ochrnutie, nemali by za to byť nijako postihnutí, lebo nemali na výber - nebezpečenstvo hroziace záujmu chránenému TZ (životu poškodeného) zjavne nešlo odvrátiť inak. Veľmi, veľmi tenká je tá hranica...
Tiež si treba uvedomiť, že v ods. 2 §24 TZ sa uvádza, že nejde o KN, ak bolo možné nebezpečenstvo za daných okolností odvrátiť inak (myslené tak, aby pri odvracaní vznikol následok menej negatívny než ten, ktorý reálne vznikol). A tiež, že o KN nemožno hovoriť, ak je porušená podmienka proporcionality a teda spôsobený následok je v konečnom dôsledku zjavne závažnejší než ten, ktorý hrozil.
To naozaj v praxi znamená, že ak napríklad horí vozeň, nemožno za trestný čin odsúdiť ''sprievodcu'', ktorý nezabráni cestujúcim, aby hoci aj vyskakovali cez rozbité okná. V takom prípade, dokonca keby niekto pri vyskakovaní aj utrpel smrteľný úraz, nemusí byť ''sprievodca'' trestne zodpovedný. Ale keď som vravel, že záleží od okolností, tak sa celkom isto bude skúmať, či nebolo možné vozeň evakuovať cez riadne východy. Určite by sa skúmala kompletne celá činnosť sprievodcu od momentu vzniku mimoriadnosti. V prípade, že by napríklad pasažiera, ktorý takto v chvate opustil vozeň, zrazil protiidúci vlak, bude sa skúmať, či ho ''sprievodca'' upozornil, či sa ho snažil usmerniť, aby vozeň opustil na opačnú stranu, alebo či ho upozornil, aby sa okamžite vzdialil od koľají... Mimoriadne by záležalo na výpovedi ''sprievodcu'' i ostatných svedkov.
Skrátka, vieme tu namodelovať nepreberné množstvo rôznych scenárov, a to sa stále budeme baviť len o prípadnej trestnoprávnej zodpovednosti. Rozoberať hmotnoprávnu zodpovednosť dopravcu teraz asi nemá zmysel, lebo to je ďalšia ''výživná'' téma. Všeobecná rada je, začať improvizovať až vtedy, keď sa ináč nedá.
To už ale trocha zachádzame do extrémov a navyše odbočujeme od pôvodnej témy Meškanie vlakov...