361
Diskusia o novovznikajúcej rade HDV.
Ide o komplexnú rekonštrukciu vozidiel 162 a 163 ZSSK v spoločnosti ŽOS Vrútky a.s. V novembri 2009 sa začalo pracovať na prototypovej rekonštrukcií - 361.001 - ako základ pre rekonštrukciu bol vybratý košický peršing 163.053, ktorého elektronika bola v priebehu roku 2009 sčasti použitá pri oprave požiarom poškodenej 362.006, z ktorej vznikol z hľadiska výkonovej aj riadiacej elektroniky určitý medzistupeň vývoja medzi HDV 362/363 a 361.
Z pôvodných HDV 162 a 163 ostane zachovaná len skriňa a upravené podvozky vrátane trakčných motorov.
Hlavnou výhodou, okrem predĺženia životnosti, je rekonštrukcia jednosystémového HDV pre jednosmernú napájaciu sústavu 3kV na vozidlo dvojsystémové - 3kV js. / 25kV, 50 Hz.
Inak v rámci spomínanej exkurzie v žoske sme si všimli aj holú kasňu 361.001 (dec. 2009), ale nebolo dovolené sa k nej priblížiť. Nehovoriac o zákaze fotografovania a robenia si písomných záznamov. Foťáky sme museli nechať na vrátnici a mobily povypínať.
Prečo si neobjednali 361tky?
... Lokomotivy řady 146 patří do rodiny univerzálních hnacích vozidel TRAXX, kterých bylo vyrobeno v různých variantách již přes 1500 kusů a jezdí v šestnácti zemích ... tomu hovorím prevádzkou odskúšaný stroj Škoda že namiesto reko sa ZSSK nepustí do niečoho, čo skutočne stojí za investíciu
A myslím, že o mašinky by sa dalo aj teraz starať, lenže to je na veľmi dlho a na to nikto nemá snahu. Radšej sa robia štafety - prídeš do stanice, zoskočíš z mašiny a bežíš rovno do ďalšej, v nasledujúcej stanici odstavíš a berieš druhú...samozrejme, tak je to rozumné
Btw, niekto by mohol dodať, čo za problém mala prvá 361 na 603, aby to nebolo tak OT...
Dnes?
Možno ešte do úrovne učňoviek čosi také funguje, ale keď som chodil na dopravnú priemyslovku, už vtedy sa k nám železnice obracali chrbtom, so školu nechceli mať nič, pritom ešte pár rokov pred nami chodili študujúci trakčári bežne na rušeň..
Sa pýtam, čo tých šikovných ľudí na železnici má vlastne nadchnúť? Staručké filmíky na VHS-kách? Schémy? Obrázky rušňov na tabuli alebo premietnuté cez meotar? Ak nevznikne u formujúceho sa človeka náležitý zápal pre vec, strácame ho. O všetkých šikovnejších sa pobijú zdravo fungujúce súkromné firmy a odídu tam, kde budú mať lepšie podmienky.. železnici ostane iba lenivá chamraď alebo fandovskí blázni ako my.
Dobrý trakčár teda v školskej lavici nevznikne, škola nemá páky, aby mu vybavila náležitú prax (ako majú trebárs PEDASáci), skús ako rušňovodič nejakého zanieteného študenta vziať na mašinu aby videl veci, o ktorých sa učí, nuž riskuješ prinajlepšom výstražný list.
Je to hlúposť a krátkozrakosť, ktorá sa železniciam začína vracať. Trebárs aj v podobe 361.
Btw, nejaké problémy vraj má dnes aj prvý exemplár na 603.
A to je stavarina oproti strojarine abo eletrike prechádzka rúžovou záhradou. Stará škola pomaly vymiera a mladí sa pomaly ale isto nemajú od koho učiť. A potom to vidieť aj v praxi.
No nič, zatlačiť slzu, bavte sa ďalej o 361...