361
Diskusia o novovznikajúcej rade HDV.
Ide o komplexnú rekonštrukciu vozidiel 162 a 163 ZSSK v spoločnosti ŽOS Vrútky a.s. V novembri 2009 sa začalo pracovať na prototypovej rekonštrukcií - 361.001 - ako základ pre rekonštrukciu bol vybratý košický peršing 163.053, ktorého elektronika bola v priebehu roku 2009 sčasti použitá pri oprave požiarom poškodenej 362.006, z ktorej vznikol z hľadiska výkonovej aj riadiacej elektroniky určitý medzistupeň vývoja medzi HDV 362/363 a 361.
Z pôvodných HDV 162 a 163 ostane zachovaná len skriňa a upravené podvozky vrátane trakčných motorov.
Hlavnou výhodou, okrem predĺženia životnosti, je rekonštrukcia jednosystémového HDV pre jednosmernú napájaciu sústavu 3kV na vozidlo dvojsystémové - 3kV js. / 25kV, 50 Hz.
Ales Tomas pekna rec.
Prasan podla mna vobec nema vplyv as tak na brzdove zariadenie ako skor na koleso o kolaj a tym znizenu adheziu. Vsadil bi som flasu vina, ze ked Passion mal taku dlhu brzdu tak protismikove regulatori odfukovali pekny koncert.
Co sa tyka rozmrazovania brzd na 363.5 tak je to podla mna dobra funkcia. Na akych vykonoch a s akymi voznami jazdi je to v zime vyborna funkcia. Na 361 to nema opodstatnenie.
757+4xBdteer+Aeer, sneženie pri mínusovej teplote, "prašan", rýchlosť 100km/h, zavedenia max brzdiaceho účinku znížením tlaku v HP na 3,5bar, ovetranie prevodníka EDB (z dôvodu intenzívneho očistenia a ohrevu bŕzd súpravy)
Na veľmi miernom klesaní (cca 2 promile) to zastalo na 2450m!!!!!!
Čo okrem iného znamená, že v podobnom prípade by bolo nutné pred každou predzvesťou (bez prenosu návestí na HDV), ktorú nevidno na dostatočne dlhú vzdialenosť (čo v danom počasí určite nevidno), preventívne brzdiť lebo čo ak bude výstraha....
http://uloz.to/xZHv5gYt/ceramic-brakes-tgv-pdf
Proste je to len o tom, že v zime, a hlavne keď je sychravo, alebo lieta sneh v koľajisku, treba na to neustále myslieť a začať brzdiť skôr a intenzívne, kým to "nechytí". Napokon, túto povinnosť ukladá aj predpis s tým, že aspoň raz za 30 minút by sa mal odskúšať účinok kotúčových bŕzd jednorázovým prudším zabrzdením.
Tak aj preto, že predhrev a následné odbrzdenie je zbytočné marenie energie. Ak predhrev, tak jedine taký, ktorý u zastávkových vlakov (neriešim teraz zjazd dole tiahlými rampami) plynule prejde do následného prevádzkového brzdenia. Teda chytať si to v zime pekne z diaľky a zostra, potom ako sa to zohreje, už možno povoľovať a bavkať sa s tým.
Navyše týmto počinom nedošlo k žiadnemu zmareniu energie, lebo ak som zahrievaním kotúčom znížil rýchlosť zo 100 na 90, tak samotné brzdenie už realizujem z 90 na 0. Nebudem predhrievať a súčasne cez malú nulu, prípadne cez funkciu "rozmrazovacieho prítlaku" zároveň vlak ťahať, prípadne predhriať a po odbrzdení doťahovať späť na 100. Ak sa neponáhľam, a nechcem ešte 200 metrov za tabuľou pred zastávkou valiť 120-kou.
Potom OK, nech si to predhrieva. Získa sekundy o ktoré príde počas pobytu tým, že cestujúci za sebou nezavrie dvere.