361
Diskusia o novovznikajúcej rade HDV.
Ide o komplexnú rekonštrukciu vozidiel 162 a 163 ZSSK v spoločnosti ŽOS Vrútky a.s. V novembri 2009 sa začalo pracovať na prototypovej rekonštrukcií - 361.001 - ako základ pre rekonštrukciu bol vybratý košický peršing 163.053, ktorého elektronika bola v priebehu roku 2009 sčasti použitá pri oprave požiarom poškodenej 362.006, z ktorej vznikol z hľadiska výkonovej aj riadiacej elektroniky určitý medzistupeň vývoja medzi HDV 362/363 a 361.
Z pôvodných HDV 162 a 163 ostane zachovaná len skriňa a upravené podvozky vrátane trakčných motorov.
Hlavnou výhodou, okrem predĺženia životnosti, je rekonštrukcia jednosystémového HDV pre jednosmernú napájaciu sústavu 3kV na vozidlo dvojsystémové - 3kV js. / 25kV, 50 Hz.
Len aby to nevybrusilo jamy do kolajnic.
- len ono by to na exaktnu odpoved chcelo subeznu jazdu (alebo kusok za sebou) a ta asi nebude v dobe 2-hodinoveho taktu
Akonáhle prestane smokliť, koľaj troška vyschne, mašina ťahá ako divá, ale nedajbože pár kvapiek a už to ide.
Takže ak išiel majster z Púchova na 613 s citom na ruku, alebo s nízkymi hodnotami v ARR, tak nemalo čo byť cítiť v súprave.
-len tak orientacne ma to zaujima, pre rychle banany to bolo na Strbu az hranicne.
No kým mašina nezasklzuje, je na tom výborne.
Bez srandy, tu si treba uvedomiť, že ono to neťahá plynule preto, lebo to má vyladenú sklzovku, ale preto, lebo to aktuálne nebrúsi. Lebo rušňovodič má nižšie nastavenia, lebo mašina je dobre rozvážená.. Skrátka tie mašiny od peršingov zdedili fajn pojazd, ďalším plusom je, ak boli na váhe správne naladené kolesové tlaky a nulkové moroše majú nákolky zdrsnené liatinovými klátikmi, preto všeobecne nie sú náchylné na sklz.
Ale ak už nedajbože mašinka väčšmi zasklzuje, potom začína ten ich známy čardáš..
Ide jednak o skutočnosť, keď to človek k miestu zastavenia trochu prebrzdí a potrebuje pár metrov ešte potiahnuť, na 361 nemá možnosť. Len sa pozerať, kde to zastaví.
Potom teraz v zime s kotúčmi, je dobre si ich po dlhšom nebrzdení trochu zohriať. Osobne zvyknem na x62,3 stiahnuť pomerný ťah na 1, stlačiť OL2 a s predstihom pred uvažovaným znížovaním rýchlosti škrabnúť pol baru a roztopiť kotúče.
Poprípade to vyextremizujem, nie je od veci mierne pribrzdenú súpravu aj potiahnuť výkonom, 380-ky to majú v štandardnej výbave.
Na toto všetko na 361 ako soľ chýba ten spínač obmedzenie pomerového ťahu, chýba spínač núdzovej jazdy. Pod pravý palec chýba OL-2 a pieskovanie. Za ovládač pod okno, mohol ísť radšej ten zbytočný paket pre UIC 18-žilák. Prípadne na displej. Chobotiny ako zhasnutie svetla v súprave..
A pre zmenu také pieskovanie.. oki, je nožné, ale lepšie mi vyhovovalo to na pulte.. dalo sa použiť aj počas riadenia v stoji.
Počet narušení GVD poruchou HDV r. 361 väčších ako 15 min. v roku 2012 - 52
Počet narušení GVD poruchou HDV r. 361 väčších ako 15 min. v roku 2013 - 44
Suma uhradených sankcií zo strany ŽOS Vrútky k 31.12.2013 - 350 EUR
Pre korektnosť treba dodať, že v roku 2013 bolo v prevádzke viac rušňov radu 361 než rok predtým.
Na druhej strane ako elektrikar by som uz ine ani vo sne nepouzil...
Vykonovy IGBT spravil dieru do sveta menicov.
Este pre srandu - pred nejakou dobou zhorel v Simplonskom tuneli 110kV kabel, ktorym sa napajala pojazdna meniaren v Iselle di Trasquera, odkial sa napaja trat do zst. Domodossola. Kvoli jalovemu vykonu bol pokles napatia v Domodossole kriticky. Tak vyrobca preprogramoval 2 loko TRAXX na kompenzator jaloveho vykonu, masinky stali v stanici, zberac vystrceny a kompenzovali.
Hla, co dokaze technika.
Nase rady 162 az 363 pouzivaju klasicke tyristory, ktore na rozdiel od GTO nejde vypnut impulzom, ale len prechodom prudu nulou.
Bol som ucastny merania prudov na starej i novej trati pred Innsbruckom.
Klasicka tyristorka 1144 - sinus zubaty. Taurus s IGBT menicom, sinusovka ako namalovana.
Dnes uz podla OBB Infra ani netreba dalsie kompenzacne stanice, nakolko rada 1144 (ex 1044) je v defenzive a 1043 je uz naspat vo Svedsku... A prave kompenzacne stanice museli zacat OBB budovat prichodom rady 1043 a 1044.
Takze prinos modenej techniky je nielen v komforte a rychlosti, ale aj z hladiska energetiky.
P.S.
Ale aj ja si rad vypocujem rozjazd 163 ci 363 a rakuskej 1116.
1216 ci 380/381 mojmu uchu (napriek nespornemu pokroku) az tak usiam nelahodi.
P.P.S. Piskaju, bzucia a hlucia tlmivky, motory, vsetko, kde sa nejakym sposobom premiena elektricka energia na magneticku a nasledne na mechanicku...