361
Diskusia o novovznikajúcej rade HDV.
Ide o komplexnú rekonštrukciu vozidiel 162 a 163 ZSSK v spoločnosti ŽOS Vrútky a.s. V novembri 2009 sa začalo pracovať na prototypovej rekonštrukcií - 361.001 - ako základ pre rekonštrukciu bol vybratý košický peršing 163.053, ktorého elektronika bola v priebehu roku 2009 sčasti použitá pri oprave požiarom poškodenej 362.006, z ktorej vznikol z hľadiska výkonovej aj riadiacej elektroniky určitý medzistupeň vývoja medzi HDV 362/363 a 361.
Z pôvodných HDV 162 a 163 ostane zachovaná len skriňa a upravené podvozky vrátane trakčných motorov.
Hlavnou výhodou, okrem predĺženia životnosti, je rekonštrukcia jednosystémového HDV pre jednosmernú napájaciu sústavu 3kV na vozidlo dvojsystémové - 3kV js. / 25kV, 50 Hz.
Rušeň komplet prevzal pomerne kvalitné a nadčasové podvozky s nízkouloženým otočným čapom, s vyrovnávaním nápravových tlakov.. rušeň má pôvodné overené škodovácke trakčné motory.. že to žoska ofarbla, opatlala lepšou izoláciou...
Ale chváliť mašinu ako sa za sucha chytro rozbehne, že pri 800A nezasklzuje.. a pod.. to je chválenie sa cudzím perím. Lebo za sucha nezasklzuje pri 800A ani pôvodna mašina.
Adhézia v súvislosti s mechanickou časťou pojazdu a regulácia sú dve rôzne veci.
Ak by Vrútky postavili zgruntu novú mašinu s prevratne riešenými podvozkami, prenosom ťažných síl, vyrovnávaním nápravových tlakov a nesklzovalo by to, tak klobúk dolu.
U 361 jediné, čím sa môžu chváliť, je to, ako mašina zareaguje na už vzniknutý sklz, lebo to je to, čo je tam nové..
Nie to, ako skvele ťahá, kým nezabrúsi. To je stále úspech škodovky.
Zmeň AJ za LEN.
101 sa na 5-ke a 100% na jednosmernom rozbieha ako schopne nastavený peršing na 12-ke. Teda prúdy okolo tých 1100 A, budenie 120 A. Peršing s ľahším prevodom sa samozrejeme pri rovnakých prúdoch rozbehne skôr. (neriešim teraz jeden nemenovaný košický peršing, ktorý dá na zadnom podvozku 1300A, to je extrém a chyba v nastavení)
Na 361 všeobecne (101-nevynímajúc) je dosť na figu ARR-ko, pomalé pri zmenách, robia neadekvátne zásahy pri brzdení tlačidom, mašiny sú zaspaté po sťahovačkách..
Akože ono.. badať pokroky, ide a rozbieha sa to celkom fajn, ale dobrý rušeň nie je o tom len, aby išiel a došiel z bodu A do bodu B. Spoľahlivosť a dobré jazdné vlastnosti by mali byť samozrejmosť už u všetkých dnešných mašín; dobré rušne sú o detailoch. A preto 361 u mňa nie sú a ani nebudú nikdy dobrými rušňami, ale celkom ich mám napriek všetkému rád. Možno aj preto, že majú tie pekné hranaté kasne.
PS: uz to slo niekde 160???????????
Nieco ste tu rozoberali ohladom tvrdosti/makkosti ZA-PU , a je to tak, vymakol som v protismere na vyjazde z jedneho obluka 151, ktora nasledne tomu zacala nakladat na 120 km/h a sli sme dolu s meniarnou obaja.
S 362.001 musim ciastocne suhlasit, iba komentar k tym trakcakom. S nimi bolo robene viac, ako len izolacia.
Ono, to stanoviste je standart sucasnej doby, aj to taky polovicaty. Takisto uprava vchodu do strojovne pod napatim. To su ale z technickeho pohladu talafatky. Ze je to tichsie, nakolko cely riadaci bazmek je v strojovni, tak to je dnes normal. Len mna zaujima, preco pri vyvoji regulacie sa neslo uz do asynchronov, preco napriklad na kolesach niesu kotucove brzdy, preco pomocne pohony si vo velkom "kefuju" na povodnych seriovych motoroch?? Za tie peniaze, a pri takejto rekonstrukcii malo byt samozrejmost ist inym smerom. A to uz nejdem do detailu, preco su pouzite klasicke skla, a preco nie prave dvojvrstvove laminaty s foliou uprostred...