24.11.2024 Práve prihlásených 23 užívateľov
Dňa 9.7.2010 prechádzal územím Slovenskej republiky legendárny vlak s názvom Venice Simplon - Orient Express (VSOE). Keďže bol pekný slnečný deň a samozrejme piatok ráno, tak som sa rozhodol využiť svoju cestu domov aj na zachytenie okamihu tohto nezvyčajného vlaku. Cestoval som trase Žilina - Čadca - Turzovka a ako miesto som si zvolil prestupnú stanicu Čadca.
18.7.2010 8:00, Ing. Ján Paluch
Gemer je regiónom, ktorý predstavuje jednu z najstarších a najvýznamnejších kultúrnych oblastí Slovenska. Je to kraj hôr, hustých lesov, dravých bystrín a strmých horských lúk, ale aj vľúdnych pahorkatín a úrodných polí s neodmysliteľnými lánmi slnečníc, modrými hladinami jazier a rybníkov a kľukatými tokmi riek.
17.7.2010 8:00, Ing. Igor Molnár a Mgr. Ľubomír Lehotský
Když už jsem si pro první díl volného seriálu z letošní cesty do Tuniska zvolil titulek tak trochu vypůjčený z literatury, proč v tom nepokračovat - zvlášť když se název jisté verneovky k takovému „zneužití“ přímo nabízí. Byť ten maják stojí na kraji světa jen zdánlivě a nádraží tvoří jen jeden z konců sítě tuniských železnic. Ve městě, významném už v dobách fénických, to nejsou zajímavosti jediné.
16.7.2010 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
V neděli kolem desáté zvoní telefon. Na druhé straně Janek Guzik (JG_Kraków), jestli bych přijal pozvání na fotojízdu. Měl jsem před sebou noční směnu, a tak jsem nic nesliboval. Ráno moudřejší večera, jak se říká, a já volám ráno Jankovi, že už sedím ve vlaku a uháním směr Třemešná ve Slezsku. Po hodině a půl vystupuji z vlaku a po chvilce se setkávám s Jankem a jeho přítelem Ryškem.
15.7.2010 8:00, Karel Furiš
O projekte cezhraničnej spolupráce „Zvýšenie atraktivity prihraničného regiónu spojazdnením historického vlaku“, ktorý pripravili Združenie obcí kopaničiarskeho regiónu Veľká Javorina – Bradlo a Společnost železniční Výtopna Veselí nad Moravou sa tu popísalo už veľa.
14.7.2010 12:00, Marek Hrin
Byť se děj této reportáže odehrává ve známém polském skanzenu historických železničních vozidel, nebude o mašinkách, jak jsme zvyklí, ale o lidech. A i když ti lidé byli účastni aktu velice vážného, ba životně důležitého (tedy aspoň pro dva z nich), atmosféra tam vládla spíš nevážná. Nakonec tomu ani nemohlo být jinak, hrála-li tam svou oblíbenou roli všem známá postava v titulku naznačená a na úvodním obrázku dobře patrná. (-zz-)
14.7.2010 8:00, Mgr. Jan Guzik
Rok s rokem se sešel a znovu je zde 2. červenec 2010 a u druhého nástupiště železniční stanice Praha-Vršovice je, po dlouhých přípravách, přistavena souprava, kdysi legendárního, expresu „Vindobona“, která je již podruhé majestátním předvojem oslav „Pernštejnského panství“ léta páně 2010.
13.7.2010 8:00, Richard Jakl
Jestliže byly doposud zpracované stránky našeho Malého atlasu železničních vozidel o parních lokomotivách zachovaných na území někdejšího Československa věnovány těm jejich řadám, které byly založeny ještě za existence Rakousko-Uherska, nyní se poprvé dostáváme ke strojům, nově vyvinutým už pro Československé státní dráhy.
12.7.2010 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
V čase vzniku ČSR roku 1918 sa na území Slovenska nachádzali vedľa prevládajúcich štátnych železníc i viaceré súkromné železničné podniky (najmä Košicko-bohumínska dráha a takmer päť desiatok miestnych železníc s verejnou prevádzkou).
11.7.2010 8:00, Ing. Jiří Kubáček, CSc.
Mnohí z nás v strednom veku sa vracajú v najlepších rokoch k modelovej železnici. Oživujú si tým spomienky z detstva, keď sa hrávali s vláčikmi. Návraty sú však predsa len v niečom odlišné. Za tie roky nazbierali skúsenosti, mali možnosť toho veľa vidieť, naštudovať rôznu literatúru a tak sa pustiť do stavieb koľajísk, modulov alebo diorám. Jedným z nich je i Vladimír Mališ. V ďalších riadkoch sa dozvieme ako to bolo v jeho prípade.
10.7.2010 8:00, Vladimír Mališ