Poľsko - PKP
PKP zostávajú trošku bokom záujmu našich fanúšikov, hoci druhú najdlhšiu hranicu má Slovensko práve s Poľskom. Aj v tejto krajine prechádzajú železnice veľkými zmenami. Z Bratislavy jazdí do Katowic rýchlik "Goral", ktorý zo Žiliny do cieľovej stanice na PKP vozia "bobiny" radu 140. Cez hraničný priechod Plaveč/Muszyna jazdia na PKP aj naše dvojičky radu 131 a z Medzilaboriec do stanice Lupkow stroje radu 752 (cez letnú sezónu 810). V Poľsku nemá našinec problém s dorozumením, pretože slovenčina a poľština sú veľmi blízke jazyky. Poľsko je jedinou krajinou v Európe, kde ešte nájdete parné rušne v bežnej prevádzke (depo Wolsztyn). Sledujem dianie na PKP a často tam fotografujem. Táto krajina so svojim tichým a nostalgickým výrazom chytí za srdce nejedného priateľa železnice. Rovnako horské trate v Biesczadách pri hraniciach s našou krajinou ako aj rovinaté trate okolo Mazurských jazier. Verím, že táto rubrika poteší nielen polonofilov.
Uvádzam najzaujímavejšie poľské železničné portály:
http://www.koleje.toplista.pl (zoznam najznámejších portálov poľských priateľov železníc)
http://www.skansen.hg.pl (múzeum Chabówka, nostalgické jazdy)
http://parowozy.com.pl (múzeum Wolsztyn, parná prevádzka)
http://www.pkp.pl(oficiálny portál PKP)
http://pkp-krakow.prv.pl (Krakovský oddiel PKP)
Teším sa na Vaše príspevky!
Mapa siete PKP: http://www.bueker.net/trainspotting/maps_poland.php
info a parametre HDV tu:
http://rynek-kolejowy.pl/13071/TRAKO%2B2009%2B%2BZNLE%2BGliwice%2Bzaprezentowa%25B3o%2Blokomotyw%25EA%2BE6ACT%2BDRAGON.htm
foto: http://www.znle.pl/
10.10.2009 Pożegnanie SP32 w Bieszczadach
http://www.cupik.podkarpackakolej.net/galeria/2009/13/sp32.htm
Polsko představuje vedle Německa a Francie největší trh železniční nákladní dopravy v Evropské unii. Extrémně nízké ceny za přepravu jsou však pouze jedním z problémů. „Náklady na použití infrastruktury jsou v Polsku nejvyšší v Evropě,„ kritizoval současný stav Artur Pielech z CTL Logistics. Poplatky za přístup do sítě společně s nízkými přepravními tarify představují vražednou kombinaci, která přímo ohrožuje konkurenceschopnost odvětví. Podle Artura Pielecha může za dnešních podmínek nákladní železnice v soutěži s kamiony uspět jen u přeprav na vzdálenost větší než 800 kilometrů.
(Dopravní noviny)
Vlak mířil z Krakova do pobaltského letoviska Świnoujście. Vykolejil poblíž města Wroclavi.
Při havárii utrpěli zranění dva pasažéři.
Policisté, kteří dorazili na místo nehody, našli strojvůdce v blízkém lese. Dvaačtyřicetiletý muž se tam schovával v křoví."Byl úplně opilý," poznamenal mluvčí wroclavské policie.
Policisté strojvůdce zatkli.
Příčina vykolejení vlaku zatím není známa. Pasažéři vypověděli, že vagony se před havárií "rozhoupaly".
(Mediafax)
Polsko — Kdo si myslel, že chaos v uznávání jízdenek při cestování po železnici v Polsku dosáhl svého vrcholu, se "napewno" zmýlil. Jelikož se na začátku října nedohodli dva největší železniční dopravci v Polsku, PKP Przewozy Regionalne (PKP PR) a PKP spólka InterCity (PKP IC), došlo k dalšímu rozkolu – pokladny jednoho dopravce přestaly vydávat jízdní doklady toho druhého. Podle zdroje jde doslova o válku dopravců, čehož dokladem může být i odchod zástupců PKP IC z jednání. Zdrojem dlouhotrvající anarchie na polských kolejích je hlavně nesouhlas s rozdělováním peněz mezi jednotlivé dopravce. Ve výsledku je v největší nevýhodě cestující, který k cestování potřebuje několik typů jízdních dokladů a musí vědět, kde je zakoupit (zda v té či té stanici lze zakoupit i doklady jiného přepravce nebo je nutno je pořídit až ve vlaku u průvodčího). Pro zahraniční cestující se doporučuje zakoupit mezinárodní doklad uznávaný všemi přepravními společnostmi.
Dosud platila určitá forma lomeného jízdného, kdy pro jednotlivý úsek byl vyznačen druh vlaku (příslušný k dopravci), přičemž jízdenku bylo možno vydat v jakékoli pokladně. S tímto stavem byly spojeny i nepříjemnosti ve formě absence všech "nutných pokladen" v některých stanicích – zejména v menších stanicích měli cestující možnost zakoupit pouze doklady PKP PR. Naopak kupříkladu stanice Warszawa Centralna disponuje jen pokladnami PKP IC. To znamená, že na osobní vlak PKP PR se jízdenka musela kupovat ve vlaku. Podle zdroje řešili PKP tuto situaci navýšením počtu průvodčích ve vlacích. Boj zašel tak daleko, že zmínění dopravci neinformovali cestující rozhlasem či telefonicky o spojích toho druhého. K vzájemné dohodě nakonec došlo, a tak lze i nadále zakoupit doklady na PKP IC v pokladnách PKP PR. Jak se ukázalo, jádro problému bylo v tom, že část tržeb z pokladen PKP PR, jdoucích z prodeje jízdenek na vlaky PKP IC, si prvně jmenovaný dopravce nechával. Nejbližší šancí na návrat logiky na polské koleje je privatizace, která by se měla zahájit příští rok – první na řadě budě právě PKP IC.
Zdroj: Onet.pl, TVP
Celá zpráva - str. 4
Kedy sa vychodoeuropski planovaci naucia mysliet viac do buducnosti ... ?
Polsko chce zahájit výstavbu tratí pro vysokorychlostní vlaky v roce 2014 a uvést první trať do provozu o čtyři roky později, v roce 2018. Oznámil to dnes polský ministr infrastruktury Cezary Grabarczyk.
Celá zpráva
... no ja viem, asi som naivný...
ja viem o tom asi 2 roky.
Otázka je, či sa o tom ďalšie 2x2x2 roky nebude zas len rozprávať, ja som skôr skeptik aj keď na CMK by sa im to aj mohlo podariť....
Ty si snad muslis, ze v SR existuje nejaky novinar, ktory rozozna Kometu s privesakom od TGV ?
... utópia alebo realita blízkej budúcnosti... - ja viem o tom asi 2 roky. Vsetky krajiny Europy - nielen EU - sa o svoje zeleznice staraju , samozrejme nielen kozmeticky ako Slovensko a Albansko.
... utópia alebo realita blízkej budúcnosti... Najviac ma zaujalo to ilustračné foto nášho slovenského rýchlovlaku....
http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/ekonomika-v-eu/clanek.phtml?id=1191589
(Železničář)
Do Komańczy jazdí v pondelok a v piatok manipulák, príchod cca o 9.05h.
Do Kroscienka jazdí takmer každý deň, okrem víkendu, odchod Zagórz cca o 6h, návrat o 14h.
V najbližšom čase by mala byť na týchto tratiach aj jazda retro.
1 a 2 - príchod dvojice rušňovdo Plavča na 5 kolaj
3 - Rušňe už na vlaku na 7 kolaji.