Poľsko - PKP
PKP zostávajú trošku bokom záujmu našich fanúšikov, hoci druhú najdlhšiu hranicu má Slovensko práve s Poľskom. Aj v tejto krajine prechádzajú železnice veľkými zmenami. Z Bratislavy jazdí do Katowic rýchlik "Goral", ktorý zo Žiliny do cieľovej stanice na PKP vozia "bobiny" radu 140. Cez hraničný priechod Plaveč/Muszyna jazdia na PKP aj naše dvojičky radu 131 a z Medzilaboriec do stanice Lupkow stroje radu 752 (cez letnú sezónu 810). V Poľsku nemá našinec problém s dorozumením, pretože slovenčina a poľština sú veľmi blízke jazyky. Poľsko je jedinou krajinou v Európe, kde ešte nájdete parné rušne v bežnej prevádzke (depo Wolsztyn). Sledujem dianie na PKP a často tam fotografujem. Táto krajina so svojim tichým a nostalgickým výrazom chytí za srdce nejedného priateľa železnice. Rovnako horské trate v Biesczadách pri hraniciach s našou krajinou ako aj rovinaté trate okolo Mazurských jazier. Verím, že táto rubrika poteší nielen polonofilov.
Uvádzam najzaujímavejšie poľské železničné portály:
http://www.koleje.toplista.pl (zoznam najznámejších portálov poľských priateľov železníc)
http://www.skansen.hg.pl (múzeum Chabówka, nostalgické jazdy)
http://parowozy.com.pl (múzeum Wolsztyn, parná prevádzka)
http://www.pkp.pl(oficiálny portál PKP)
http://pkp-krakow.prv.pl (Krakovský oddiel PKP)
Teším sa na Vaše príspevky!
Mapa siete PKP: http://www.bueker.net/trainspotting/maps_poland.php
Celá aktualita je na
http://spz.logout.cz/novinky/novinky.html
Sprievodca bol ochotny, aj ostatnym cestujucim ochotne vysvetloval ako cestovat co najlacnejsie.
V stanici Kedzierzyn Kozle sa v case odchodu vlaku zacali vlakom sirit informacie, ze vlak bude meskat 30 minut kvoli nehode na trati, co potvrdili vonku stojaci zeelzniciari a vlakova cata, ktora to riesila cez vysielacku. Meskanie bolo najprv podla pragotronu 30 minut. V informacnej kancelarii ma vytocil maly vypaseny chlap s pisklavym hlasom, ktory len papagajoval "30 minut" a o nehode nemal ani ponatia, az ked som mu povedal, ze na trati vykolajil vlak, tak niekam zavolal. Medzitym sa meskanie zmenilo na 50 minut. Potom nas sprievodca poziadal, aby sme nastupili do vlaku, ze pojdeme. Cestujuci nastupili, dvere sa zavreli, no po minute sa zase otvorili a sprievodca povedal, yb sme vsetci vystupili, ze nas vlak (ako ani dalsie) nikam nepojde, nakolko nehoda je takeho rozsahu, ze sa to opravit nebude dat v kratkom case (vraj rozkradli zabezpecovacie zariadenie a nejaky vlak potom vykolajil, neviem ci som pochopil spravne) a ze bude pristaveny autobus.
Ludia sa teda vyhrnuli pred stanicu, kde sme sa asi po 15-20 minut dockali autobusu, ktory vsak prisiel jediny a nemal sancu pojmut vsetkych ludi z vlaku, hoci v tak natrieskanom autobuse som nesiel ani v byvalom ZSSR (ludia sa jendiducho tlacili kym sa dali zavriet dvere). Nakolko som cestoval az na Slovensko, vykaslal som sa na dobre vychovanie a pretlacil som sa dovnutra . Ostatni museli pockat, kym sa nas autobus otoci. Soferovala ho zena postavy a vyzoru kucharky v skolskej jedalni, ktora pocas jazdy cely cas s iekmy volala a zsitovala, ci na tej a tej zastavke niekto caka na vlak a ci tam treba zachadzat.
Na zastavke Dziergowice nas uz cakal iny vlak, ktory ihned odisiel do Raciborza, kde som musel chvilu pockat na vlak do Chalupek. Z Chalupek som prisiel sviznym krokom za ca 20 minut do Stareho Bohumina, odkial som sa odviezol autobusom na stanicu a kedze nastastie R Beskyd meskal, stihol som ho a dosiel domov tak ako som planoval.
Sranda, ze dokazali vcelku rychlo zohnat nahradny autobus.
Mozno sa to bude niekomu hodit:
- na PKP sa da cesta prerusit lubovolne casto v case platnosti listka
- je mozne vydat aj pisany listok lubovolnymi kombinaciami podla zelania, ja som si tak dnes vypytal listok Glucholazy - Opole - Raciborz - Chalupki a usetril som 5,50 zl. (cize platil som za cely polsky usek 21 zl.). Sprievodca to okomentoval slovami "U nas jest wszytko mozne"
- vo vlaku je mozne vydat spiatocny listok len pri ceste z neobsadenej stanice do neobsadenej stanice (hodi sa to pokial je nejaka zlava viazana na spiatocny listok a vycjadza sa z neobsadenej stanice, vtedy staci poziadat o listok do nasledujucej prvej neobsadenej stanice, vacsinou je to este v tom istom tarifnom pasme, cize aj cena je rovnaka)
nechal jsem se inspirovat dvěma reportážemi na zdejším webu k výpravě do Polska přes přechody Chalupki (cesta tam), Glucholazy (cesta zpět). Na zpáteční cestě je v Glucholazech prodleva mezi přípoji zhruba 1,5 hodiny, neví někdo, je-li v blízkosti nádraží nějaká knajpa, v níž by šlo příjemně strávit vzniklé čekání na vlak?
Pri svojoe ceste po Poľsku som vo vagóne rýchlika vyfotil (i keď nie príliš vhodne) mapu siete PKP, takmer polovica tratí už je bez osobnej dopravy.
Okrem toho na niektorých je osobná doprava takmer nepoužiteľná - napr. trať 267 Legnica - Rudna Gwizdanów:
http://www.pr.pkp.pl/
aspoň v letnej sezóne by tadiaľ mohol jazdiť vláčik napr. v reláci Košice - Lupkow - Nowy Zagorz - Chyrov - Sambor (poprípade ďalej podľa uváženia)
Možno aj ešte predtým, ako bude Ukrajina v EÚ. Prispelo by to k turistickému ruchu; okrem toho Ukrajina je pre nás oveľa cenovo dostupnejšia, ako západná Európa.
Ja som vyskúšal tento CL na trase Zwardoň - Hel a späť.
Na PKP treba rátať s meškaním. Od Bielska Bialej smerom na SK je trať vo veľmi zlom technickom stave, miestami sa jazdí len dvadsaťpäťkou...
Ačkoli je vyhláška účinná již více než rok, povinné označení vozidel dle nového systému bude platit až od 1. ledna 2017.
Celá aktualita je na
http://spz.logout.cz/novinky/novinky.html