Poľsko - PKP
PKP zostávajú trošku bokom záujmu našich fanúšikov, hoci druhú najdlhšiu hranicu má Slovensko práve s Poľskom. Aj v tejto krajine prechádzajú železnice veľkými zmenami. Z Bratislavy jazdí do Katowic rýchlik "Goral", ktorý zo Žiliny do cieľovej stanice na PKP vozia "bobiny" radu 140. Cez hraničný priechod Plaveč/Muszyna jazdia na PKP aj naše dvojičky radu 131 a z Medzilaboriec do stanice Lupkow stroje radu 752 (cez letnú sezónu 810). V Poľsku nemá našinec problém s dorozumením, pretože slovenčina a poľština sú veľmi blízke jazyky. Poľsko je jedinou krajinou v Európe, kde ešte nájdete parné rušne v bežnej prevádzke (depo Wolsztyn). Sledujem dianie na PKP a často tam fotografujem. Táto krajina so svojim tichým a nostalgickým výrazom chytí za srdce nejedného priateľa železnice. Rovnako horské trate v Biesczadách pri hraniciach s našou krajinou ako aj rovinaté trate okolo Mazurských jazier. Verím, že táto rubrika poteší nielen polonofilov.
Uvádzam najzaujímavejšie poľské železničné portály:
http://www.koleje.toplista.pl (zoznam najznámejších portálov poľských priateľov železníc)
http://www.skansen.hg.pl (múzeum Chabówka, nostalgické jazdy)
http://parowozy.com.pl (múzeum Wolsztyn, parná prevádzka)
http://www.pkp.pl(oficiálny portál PKP)
http://pkp-krakow.prv.pl (Krakovský oddiel PKP)
Teším sa na Vaše príspevky!
Mapa siete PKP: http://www.bueker.net/trainspotting/maps_poland.php
Ja by som mal preto nejake otazky:
1. meskaju vlaky v Polsku, daju sa stihat pripoje?
2. ako je to s bezpecnostou v polskych nocnych vlakoch? Pocul som, ze je to dost nebezpecne, prepady a pod. Oplati sa preto priplatit za 1. triedu?
3. dokedy je vecer otvorena pokladna v Zwardoni? Aby som mohol ten bilet kupit...
4. su najma polske nocne vlaky plne?
dopravu ani neprováděly rekonstrukce starších vozidel, nastal v posledních dvou letech v této oblasti doslova boom. Bylo tak navázáno na již probíhající modernizaci parku polských motorových vozů (především typ SA v několikakusových sériích více různých řad). Výroba nových vozidel nebo rekonstrukce stávajících příměstských jednotek je přitom zajišťována polskými podniky s využitím domácích i zahraničních subdodávek.
Informace a obrázky na
http://spz.logout.cz/vozidla/vozidla.html
Našiel som na stránke PKP článok o jedinom žel. spojení centra mesta s letiskom v Poľsku, je to v Krakowe. Premáva tam denne 70párov vlakov, a je to najrýchlejší spôsob spojenia centra mesta s letoskom (asi 15 min), obyčajný lístok stojí 3,80zl.
http://www.pkp.pl/oferta_wybor.php?id=49
Čo sa týka modernizácie medzinárodných koridorov, v súčasnosti tuším stále prebiehajú stavebné práce na trati z Katowíc cez Wrocław k nemeckým hraniciam, nejaká modernizácia prebehla aj na trati z Berlína cez Varšavu k bieloruským hraniciam, ale inak nič moc...
Zarys rozkładu jazdy w komunikacji krajowej 2006/2007
na
http://www.intercity.pl/photos/pl/zarys0210.pdf
Prípoje - hlavne tie osobákové vo veľkých uzloch ako Krakow, Katowice a pod. podľa mojich skúseností vôbec nefungujú, vlaky na seba nečakajú. Rýchliky, ak idú odklonom, tak podľa údajov na www stránkach, ktoré o výlukách informujú, treba kontaktovať vlakovú čatu o prípadnom úmysle prestupovať na prípojné vlaky, zrejme vlaková čata potom zariadi ich čakanie v prestupnej stanici. Čo sa týka meškania, tak chytiť nejaké poriadne nie je na poľských zdevastovaných železniciach žiaden problém. Treba si naplánovať spoje s dostatočnou časovou rezervou, na www stránke pozrieť, či nie je plánovaná jazda nejakým odklonom a pod. Čo sa týka bezpečnosti, ja som do Helu cestoval z Krakova lehátkom, žiaden problém so zlodejmi som nemal, naspäť som išiel tiež lehátkom do Katovíc - tak isto bez problémov. Omnoho viac miesta bolo vo vlaku do Katovíc. V Zwardoni bola ešte minulý rok pokladňa otvorená denne od 6:00 do 18:00 hod. (ale - zdôrazňujem - to je údaj ešte z minulého roku...). Mám však vyskúšané, že počas 5 minútového pobytu Cracovie v Muszyne sa dal ten turistický lístok stihnúť kúpiť, tam bola pokladňa otvorená nepretržite (údaj z predminulého roku).