Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
- ohľadom sedenia vo vlaku
keď som cestoval ako vojak pred 35 rokmi, v rýchlikoch do Prahy bývali koženné štvormiestne lavice v kupé, zelené a tuším aj bordové dve oproti sebe - bez pevných operadiel na ruky - to boli lehátka - najväčší prepych - žiadna anatómia - dobrá hygiena, dobré koženné lavičky na spôsob v čakárni u doktora boli lavičky v motorákoch, bordové, veľmi dobré, nemali ani opierky na hlavy
No, ten je treba aj na nákup nových verglov ako Bdmpz, ktoré sú nevhodné do regionálnej (zo známych dôvodov), ale aj diaľkovej dopravy (skúsili by ste na Borcad Visio sedieť 2 a viac hodín? o zvyšku interiéru ani nehovorím).
Inak ale súhlasím, že rozmýšľať o riadiacich vozňoch do regionálnej dopravy je už pasé, tam patria ucelené jednotky. Lenže to by náhodný dopravca musel mať nejakú koncepciu. Nie že bude nakupovať desiatky nevhondých vozňov klasickej stavby, len preto aby ten správny podnik mal čo vyrábať.
''Musí sa obiehať'' sa dá vyriešiť aj inak a síce citeľnou pokutou od objednávateľa za odrieknutý/meškajúci vlak z dôvodu náhrady vratnej súpravy nevratnou. Takou pokutou, aby sa dopravcovi oplatilo poslať ''sendvič'', tak rušeň na každom konci. Tak to funguje v Nemecku, Rakúsku ale aj napr. v PID, keď sa pokazí riadiaci vozeň. Lenže u nás sa kvalita poskytnutej služby vôbec nerieši.
U nás v kopcoch na jednosmerke v zásade platí, že:
- dole brehom fičíš prakticky na autoblok (bohužiaľ teraz už aj na hradlo, následný medzičas), elektrika ťa netrápi,
- hore brehom ideš na elektrický medzičas, v zásade je vždy väčší ako autoblokový (následný).
Ano, ja viem ze MD to tak neobjedna, pretoze ZSSK by to nezvladli, a ZSSK by to nezvladli, pretoze sa to nikdy tak nerobilo.
od kedy bude povinná vlakosedačka (podsedák) pre deti vo vlaku a bezpečnostné pásy pre všetkých cestujúcich?